Роспроп поширив фейк про масову здачу у полон воїнів ЗСУ після виборів у США

Для просування дезінформації пропагандисти використали «кишенькового» іноземного псевдожурналіста та підробили відео від імені Інституту вивчення війни (ISW)

Російські ЗМІ та телеграм-канали поширили інформацію, що після перемоги на президентських виборах у США республіканця Дональда Трампа українські військові нібито у вісім разів частіше стали здаватись у полон. Пропагандисти посилаються на допис у соцмережі Х «журналіста» з Ірландії Чея Боуза, відео від імені американського аналітичного центру Інститут вивчення війни (ISW), а також на «дані» Euronews.

Це фейк. Чей Боуз є російським пропагандистом, що працює на кремлівському державному каналі Russia Today. Там він відпрацьовує роль «західного журналіста», який «захоплюється» різними «досягненнями» РФ та диктатора Володимира Путіна.

На фото, використаному Боузом у дописі про українських військових, насправді зображені полонені росіяни, які здалися бійцям ССО «Азов» у серпні 2022 року.

Ірландець не вперше поширює антиукраїнську пропаганду. Він, зокрема, звинувачував українців у «нацизмі» та «знищенні» етнічних росіян і вважає, що Майдан був нібито організований американською агентурою.

Укрінформувже спростовував фейки, які поширював Боуз. Зокрема пропагандист брав участь у масштабній дезінформаційній кампанії про нібито намір України підірвати Запорізьку АЕС.

Щодо відео, поширеного пропагандистами нібито від імені ISW, - воно є підробкою. Ролик змонтований з різних відео та світлин, які є у широкому доступі в Інтернеті. Зокрема перший кадр на відео датується 2022 роком, його полюбляють використовувати для публікацій російські інформаційні ресурси.

Інший кадр - відео з полоненими, на якому дійсно зафільмовані українські захисники. Однак вперше його оприлюднили в Інтернеті ще на початку російського повномасштабного вторгнення в Україну наприкінці березня 2022 року. У ролику зображені українські військовополонені, яких росіяни захопили у Київській області у перший місяць війни.

В іншій частині відео призначений у жовтні цього року на посаду СЕО телеканалу Euronews Клаус Штрунц розповідає, що нібито збільшення кількості полонених оборонців України було очікуваним. Однак його виступ не має жодного відношення до війни в Україні.

Штрунц довгий час був політичним коментатором у виданні Bild. Оригінальне відео, яке використали для фейку пропагандисти, датується 12 січня 2022 року. У ролику німець висловлює свою точку зору щодо заборони на вхід до Бундестагу депутатам, які не зробили щеплення від COVID-19

Щодо згадки про «дані» Euronews, на які нібито посилаються пропагандисти РФ, зауважимо, що вони також є підробкою. По-перше, у дописі анонімного телеграм-каналу фейкоробів відсутнє посилання на сам матеріал телеканалу. По-друге, Euronews не публікував інформації про «масову здачу в полон українських військових» ані на офіційному сайті, ані у соцмережах.

Цей фейк поширюється на тлі публікацій низки ЗМІ щодо можливих планів новообраного американського президента Дональда Трампа швидко закінчити війну в Україні. Дезінформаційна кампанія РФ спрямована на те, щоб посіяти зневіру українських захисників та суспільства у подальшій підтримці та допомозі з боку такого союзника України, як США.

Як повідомляв Укрінформ, раніше роспроп поширив фейк про припинення допомоги Україні після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США. 

Андрій Оленін