Подвійний фейк від роспропу: росіяни підробили фото пораненого воїна ЗСУ та звинуватили в цьому «українське ЗМІ»

Пропагандисти РФ вигадали фейкову замітку невідомої «української газети» та звинуватили її у фотошопі знімка воїна ЗСУ, який самі ж і підробили

Російські ЗМІ, z-телеграм-канали, боти у соцмережі Х та на платформі Reddit поширюють нібито скрін замітки неназваної української газети про центр реабілітації військових ЗСУ, проілюстрованої світлиною пораненого воїна. Пропагандисти РФ стверджують, що «видання» «прифотошопило» військовослужбовцю втрачену на війні нижню кінцівку. Росіяни також заявляють, що таким чином українські ЗМІ піарять буцімто створений на доручення Президента України Володимира Зеленського реабілітаційний центр в Одесі, а виділені кошти розкрадаються.

Це фейк. За поширеним пропагандистами РФ фото із «замітки» газети не можна ідентифікувати, що це за видання, оскільки там не вказується ані його назва, ані дата публікації матеріалу, ані автор.

У тексті зазначається, що реабілітаційний центр нібито відкритий за Указом Президента Володимира Зеленського у 2023 році. Проте це неправда. У квітні 2023 року в Одесі було відкрито дві філії мережі реабілітаційних центрів RECOVERY, які є приватними і фінансуються українським бізнесменом Віктором Пінчуком та його дружиною Оленою.

Крім світлини з військовим, пропагандисти публікують начебто довідку від командира однієї з військових частин щодо обставин, за яких той отримав поранення.

У «документі» зазначається, що військового звати Євгеній або Євген Погорєлов. Проте ми з’ясували, що пораненого воїна, зображеного на світлині, звати Сергій Остапенко.

Оригінальне фото було взяте з публікації у соцмережах, де військовому збирають на допомогу.

Довідка також є фальшивою. Пропагандисти так і не змогли визначитися, коли саме військовослужбовець отримав поранення, – у підробленому документі вказано одразу дві дати 10.01.2023 та 10.10.2024. Справжнє фото із пораненим військовим вперше з’явилось у мережі 25 вересня 2024 року. Тобто за 15 днів до того, як він отримав поранення, за однією з версій фейкового документа, або більш як  за півтора року до цього, за іншою. 

Таким чином, російські пропагандисти знайшли фото військового, потім самі у фотошопі домалювали йому втрачену кінцівку та звинуватили у цьому неназване українське медіа.

Подібні фейки спрямовані на те, щоб поширити серед цивільного населення, військових та ветеранів думку, що держава їм не допомагатиме, якщо вони отримають поранення внаслідок бойових дій. 

Метою фейку також є переконати українців не довіряти вітчизняним ЗМІ, поширити наратив, що медіа нібито працюють лише для того, щоб приховати неприємні для влади факти та корупційні оборудки.

За даними Міноборони України за 2023 рік, у медичних закладах України пройшли реабілітацію більш як 20 тисяч військовослужбовців, а за перше півріччя 2024-го – понад 2500 осіб лише у Києві.

Як повідомляв Укрінформ, раніше роспроп поширив фейк про масову здачу у полон воїнів ЗСУ після виборів у США.

Андрій Оленін