Роспроп поширив діпфейк про відхід ЗСУ з позицій на Курщині
Пропагандисти підробили відео та видали його від імені українських військовослужбовців однієї з бригад
Нещодавно на платформі ТіkТоk, а згодом і в російських телеграм-каналах активно поширювалося відео, на якому військовослужбовці 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, які наразі перебувають на виконанні бойових завдань у Курській області РФ, нібито висловлюють невдоволення діями бійців територіальної оборони, які, як стверджується, залишили свої позиції та «підставили сусідні підрозділи». Це, за інформацією з відео, буцімто сприяє збільшенню втрат у бригаді.
Це відео є діпфейком, на що вказує неспівпадіння міміки губ, мерехтіння в ділянці обличчя і неприродне кліпання одного з військових. Інші двоє чоловіків на відео взагалі не кліпають і виглядають неприродньо. Крім того, відео навмисно оприлюднили у поганій якості. Ці ознаки вказують на те, що ролик створений за допомогою нейронної мережі.
До того ж, ТіkТоk-акаунт, на якому з’явився цей діпфейк, має лише два відео. Перше опублікували 15 жовтня, на ньому зафільмовано буцімто українських військових, яких підбадьорює голос за кадром. Сам акаунт оформлений таким чином, ніби його автор має проукраїнську позицію, про що свідчить фото дитини з українським прапором на аватарці і проукраїнські хештеги під відео. Зазвичай так «голі» акаунти, оформлені в патріотичному українському стилі, росіяни використовують для просування фейків про Україну.
В коментарі Укрінформу пресслужба 22-ї окремої механізованої бригади повідомила, що на опублікованому пропагандистами РФ відео немає військовослужбовців, які б несли службу в їхньому військовому формуванні.
Подібні фейки спрямовано на дискредитацію ЗСУ і підтвердження наративу про те, що РФ - це «друга армія» світу, яку нібито бояться українці і тікають з позицій. Це пов’язано з тим, що Курська операція ЗСУ є таким собі тригером для армії РФ, і вони вдаються до будь-яких методів, зокрема фейків, аби «намалювати» свою перемогу.
Раніше Укрінформ спростував фейки, через які роспроп намагався дискредитувати досягнення української зенітниці, що збила ракету із ПЗРК «Ігла».
Дмитро Бадрак