Московські «бджоли» воюватимуть з власним фейковим «медом»: дайджест пропаганди за 20 листопада 2024

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 20 листопада 2024 року.

  1. Окупанти призвали до армії юнаків на ТОТ
  2. Путін списав борги «гарматному м’ясу»
  3. Фейкороби вдаватимуть із себе фактчекерів
  4. Куди подівся головний «казкар» МО РФ

Окупанти призвали до армії юнаків на ТОТ

Юнаків з тимчасово окупованих територій Херсонської та Запорізької областей України призвали до російської армії. Про це заявили її «глави» окупаційних адміністрацій Сальдо і Балицький. 

Останній ще 2022 року брехав, що «в регіоні нікого не мобілізовуватимуть і не призиватимуть до армії щонайменше п’ять років». А ось Сальдо у листопаді 2024-го вже вихваляється тим, що «це не просто початок військової служби, а й символ нашого спільного шляху, єдності та відродження історичної справедливості».

НАСПРАВДІ, ще до початку повномасштабного вторгнення — 18 лютого 2022 року, рашисти оголосили мобілізацію чоловіків віком від 18 до 55 років на ТОТ Луганщини та Донеччини. 

Голова Луганської ОДА Артем Лисогор описував цей механізм так: «Весняну хвилю примусової мобілізації у так званій «ЛНР» розпочали із призову осіб чоловічої статі 1994-2006 років народження. Тих, кому у минулому або поточному році виповнилося 18 років, знайдуть швидко, бо особисті дані молоді окупанти збирали упродовж цих двох років, зокрема, через навчальні заклади. Їхнє місце перебування відомо. Також МВС «республіки» отримало наказ вживати усіх необхідних заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження громадян, які не з’являються до військкоматів, та їх доставлення силоміць».

Отже, росіяни, обкатавши цю практику спочатку у Криму, потім на Донбасі, тепер вдалися до її впровадження і на ТОТ Запорізької та Херсонської областей.  

Росіяни стверджують, що новобранців з ТОТ не відправлятимуть на фронт і вони лише рік послужать у частинах Південного військового округу. Але російських строковиків, як відомо, з першого дня служби «наполегливо схиляють» підписувати контракти з МО РФ.

Нагадаємо, Четверта Женевська конвенція (ст. 51) прямо забороняє стороні збройного конфлікту примушувати жителів територій, які вона окупує або фактично контролює, служити в її збройних або допоміжних силах і примушувати до участі у військових діях проти власної країни. 

Втім, Росія демонстративно порушує всі закони та звичаї війни, намагаючись зруйнувати систему міжнародного права. А до того ж потребує «гарматного м’яса», у вигляді котрого, як ми знаємо, охоче використовує мешканців окупованих територій України. Тому жодних підстав вірити заспокійливим обіцянкам різноманітних «сальдо» і «балицьких» не існує.

Путін списав борги «гарматному м’ясу»

Сюжет про те, як Москва вишукує «гарматне м’ясо», продовжує екстрене ухвалення Держдумою (одразу у 2-му і 3-му читанні) закону, що дозволяє списувати прострочені банківські кредити мобілізованим, призовникам і контрактникам, які уклали контракт з МО РФ після 1 грудня 2024 року для участі в «СВО». 

Списанню на таких умовах підлягають суми до 10 млн рублів. На додачу, новий закон збільшує тривалість кредитних канікул після закінчення контракту або дати припинення участі в бойових діях – з 30 до 180 днів. 

Розрахунок Кремля простий. Станом на серпень борги росіян за банківськими кредитами перевищили 40 трлн рублів, тож не дивно, що влада вирішила попрацювати з цією аудиторією. Втім, кількість охочих перестрибнути з боргової ями в окоп НАСПРАВДІ може виявитись значно меншою, ніж сподіваються у МО РФ. Бо навіть зеки, які між тюрмою і «СВО» обирають останнє, вже закінчуються – і це при тому, що російські тюрми відомі своїми нелюдськими умовами і практикою тортур.

Хай там як, ці законодавчі нововведення, разом із «імпортом» солдат з Північної Кореї, свідчать про те, що людські ресурси РФ зовсім не «невичерпні», як запевняє тамтешня пропаганда. 

Фейкороби вдаватимуть із себе фактчекерів

А тепер про смішне. У Москві відбувся форум «Діалог о фейках 2.0», у якому взяли участь нібито понад 1000 учасників із 65 країн. За підсумками форуму було проголошено про створення міжнародної фактчекінгової організації Global Factchecking Network (GFCN). Ініціатором її створення  стало АНО (автономна некомерційна організація) «Діалог».

«На сьогодні є дві фактчекерські асоціації у світі. Ми зрозуміли, що понад 120 країн не охоплені ними. Тому прийнято рішення створити нову фактчекерську організацію задля об’єднання відповідної міжнародної спільноти, визначення єдиних стандартів фактчекінгу та навчання, а також впровадження ефективного інструментарію для боротьби з фейками», – зазначив гендиректор «Діалогу» Табак.

Родзинкою форуму став виступ спікерки МЗС РФ Захарової, яка назвала фейки та дезінформацію «головним викликом сучасності, що ставить під загрозу безпеку людства. Ця тема перебуває на стику новинних потоків і нових технологій, гібридних війн колективного Заходу…».

Зібрався боротись з фейками на міжнародному рівні і ТАСС – один з головних рупорів російської пропаганди. За словами гендиректора ТАСС Кондрашова, державне інформагентство «спільно з «Діалогом» візьме участь у створенні єдиної електронної платформи для боротьби з фейками і перевірки фактів. Такого немає навіть у американців. Нам є що запропонувати, і абсолютно всі, хто до нас звернеться, будуть потім нам вдячні – у своїх країнах вони зможуть відстежувати фейки, які існують в інтересах третіх країн».

НАСПРАВДІ, ці абсурдні заяви навіть складно прокоментувати. Ще у жовтні Велика Британія запровадила санкції проти АНО «Діалог», яка є частиною кремлівської мережі поширення дезінформації, спрямованої на дестабілізацію України та країн Заходу. Крім того, АНО «Діалог» була прямо задіяна у дезінформаційній операції Doppelganger, масово створюючи клони реальних сайтів і сторінок світових ЗМІ.

І ще трохи про самопроголошених «борців з дезінформацією»

Табак – один із найближчих соратників першого заступника керівника адміністрації президента РФ Кирієнка. Після лютого 2022 року «Діалогу» (який раніше був відповідальним хіба що за присутність у соцмережах державних органів – насамперед МО РФ), доручили займатися фейками про воєнні дії та дискредитацією України. Тільки у 2022 році за цю роботу «автономний» і «некомерційний» «Діалог» отримав з держбюджету РФ 9 млрд рублів.

Захарова взагалі регулярно бреше, причому нахабно і невигадливо. Наприклад, одного разу в угарі «протистояння гібридним війнам колективного Заходу», вона опублікувала відео з палаючою будівлею штаб-квартири британської розвідки, яке виявилося кадром з фільму «Скайфол» про Джеймса Бонда. І звісно, навіть не перепросила за цей фейк.

ТАСС зовсім нещодавно набрехав  про те, що в Глушковому Курської області мародерили військовослужбовці ЗСУ. А коли «воєнкори» нагадали, що українців у даному населеному пункті взагалі не було, «борці з міжнародними фейками» обмежилися тим, що підчистили скандальну новину.

Отож, московські «діалоги про фейки» – це ініціатива з розряду «бджоли проти меду», оскільки саме Росія є чи не головним генератором дезінформації у світовому масштабі. 

Куди подівся головний «казкар» МО РФ

А поки у Москві готуються «розпиляти» чергову порцію бюджетних коштів під приводом «боротьби з фейками», кудись подівся один із найвідоміших бійців російського дезінформаційного фронту – речник МО РФ генерал Конашенков, який став символом і одночасно мемом «переможної» брехні.

НАСПРАВДІ, Конашенков вже понад місяць не з’являється в етері. Змінився і формат зведень: Міноборони РФ тепер випускає щодня відеоролик, у якому про ситуацію на кожній ділянці фронту звітує представник угруповання військ, що воює на цьому напрямку.

Як помітив проєкт «Агентство», останнє відео, на якому Конашенков зачитує зведення з фронту, опубліковане більше ніж місяць тому, а саме 18 жовтня. 

Конашенков зникав і раніше, коли головне «переможне» відомство Росії замість Шойгу очолив Бєлоусов. Останній, як відомо, відзначився фразою «помилятись можна, брехати – ні». І зникнення з етеру Конашенкова тоді багато хто пов’язав саме із цією заявою. Проте згодом Конашенков повернувся. І в цьому не було нічого дивного, адже брехати МО РФ все одно не припинило: вустами Алаудінова, різноманітних «воєнкорів» та й самого Бєлоусова.

І ось штатний керівник Департаменту інформації та масових комунікацій Міноборони РФ знову зник. Можливо, вийшов з ладу його скажений калькулятор. А може, у Москві вирішили знайти нову балакучу голову. А от припинити брехати вони не можуть, інакше це стане кінцем і для всієї системи російської пропаганди, і можливо, для режиму Путіна. 

Матеріал підготовлено Головною редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу