Роспроп поширює фейк про розпродані «половині світу» українські землі

Пропагандисти РФ тиражують мапу та «аналіз», що ґрунтуються на фейкових новинах та дослідженнях

Російські ЗМІ, в тому числі ті, що працюють у країнах Середньої Азії, грузинські медіа, англомовні проросійські сайти, z-телеграм-канали, українські колаборанти, які втекли до РФ, депутати Держдуми та боти у Фейсбуці і YouTube поширюють мапу України без тимчасово окупованих Росією територій Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей та Криму. На ній пропагандисти вказують, що сільськогосподарські землі України нібито розпродані компаніям з США, Китаю, Франції, Саудівської Аравії, Німеччини та українським олігархам. Окрім того, згідно з мапою пропагандистів РФ, 23% земель нібито продані «іншим» невідомим власникам.

Зокрема зауважується, що, окрім продажу землі, Президент України Володимир Зеленський 8 липня 2023 року нібито «передав економічний суверенітет країни» американській інвестиційній компанії BlackRock і завдяки цьому «подвоїв свої статки до 1,5 мільярда доларів».

Це фейк. Російський «аналіз» базується на трьох джерелах, проте або вони самі фейкові, або їхній зміст не відповідає дійсності. Теза про те, що український Президент начебто продав американській компанії економічний суверенітет, є вигадкою російської пропаганди. Жодних доказів, окрім власних припущень, російські ЗМІ не надають. 

Почнемо з інформації про те, що 9% сільськогосподарських земель України «розміром як Бельгія» нібито ще у 2013 році були віддані в оренду китайській компанії Xinjiang Production and Construction Corps на 99 років з правом викупу.

Дійсно, 23 вересня 2013 року у світових ЗМІ з’явилась інформація, що українська державна агрокомпанія KSG Agro домовилась про передачу в оренду трьох мільйонів гектарів землі у Дніпропетровській області вищеназваній китайській фірмі, щоправда, терміном на 50 років. Щорічно китайці начебто мали сплачувати $2,6 мільярда.

Проте дана інформація не відповідала дійсності. Наступного дня представники KSG Agro спростували новину. Джерелом інформації виступало маловідоме китайське ЗМІ. Тоді голова Українського аграрного клубу Алекс Лісіца у коментарі Радіо Свобода назвав повідомлення з КНР «безпідставними та провокативними».

У цьому випадку пропаганда РФ маніпулювала інформацією. Про можливу угоду дійсно писали світові ЗМІ, проте  вона так і не відбулась, що підтвердили представники України.

Цікаво, що у 2024 році цей фейк поширює зрадник та колишній прем’єр-міністр України Микола Азаров, який мешкає у РФ. У 2013 році він ще був при владі в Україні і, звісно, не міг не знати,  що такої угоди не було. Тобто Азаров свідомо поширює дезінформацію про Україну.

У другому матеріалі йдеться, що начебто 40% орних земель скупили три американські  компанії Cargill, Dupont та Monsanto, а  загалом 170 тисяч квадратних кілометрів земель, тобто аж 30% території країни, належить іноземцям. Тут пропагандисти посилаються на публікацію видання під назвою Australian National Review.

Але цю інформацію українські фактчекери з VoxCheck спростували ще у квітні 2024 року. Сам матеріал Australian National Review вже видалений. Інший міжнародний фатчекінговий ресурс Media Bias/Fact Check вважає це ЗМІ конспірологічним та таким, що часто поширює неправдиві твердження.

Australian National Review у видаленому фейковому матеріалі посилалось на статтю французького видання «Ritimo». Проте у цій публікації відсутня інформація про купівлю української землі сільськогосподарського призначення компаніями Cargill, Monsanto та Dupont. До того ж, компанії Monsanto не існує з 2018 року, оскільки її поглинула компанія Bayer.

Третім «джерелом» пропагандистів РФ є дослідження Оклендського інституту, який знаходиться у США. Пропагандисти пишуть, що нібито, за даними цього дослідження, 28% українських земель скупили українські олігархи, а також іноземці з Саудівської Аравії, Франції, США та Німеччини. Дане дослідження справді існує, проте воно є повністю маніпулятивним.

В Україні дійсно є великі агрохолдинги, які мають великі земельні банки,  однак ця земля взята в оренду. У деяких сільськогосподарських компаніях є частина інвесторів з США, Саудівської Аравії, Франції тощо, проте власники в них – українці. Якісь інвестори мають маленьку частку іноземного капіталу, якісь більшу - це світова практика.

Зазначимо, що Оклендський інститут - це структура, яка популяризує крайні ліві погляди на економіку. Вони виступають проти інституту приватної власності.

Станом на 8 липня 2024 року за три роки в Україні було придбано 567,32 тис. гектарів землі сільськогосподарського призначення. За словами заступника міністра агрополітики Дениса Башлика площа підмораторної землі становила27,5 млн гектарів, тобто за три роки після зняття мораторію було придбано та відчужено лише близько 2% орних земель.

В Україні заборонено продавати землю іноземцям та компаніям, які мають частку іноземного капіталу. Змінити це можуть лише громадяни України на всенародному референдумі. Єдина можливість іноземцям або особам без громадянства заволодіти землею сільськогосподарського призначення в Україні - це отримати її у спадок. Причому це може бути лише фізична, а не юридична особа.

Щодо тези про те, що Україна продала інвестиційній компанії BlackRock свій «економічний суверенітет», є вигадкою російської пропаганди. У листопаді 2022 року Україна дійсно підписала угоду про співпрацю з американською інвестиційною компанією. Її метою є створення Фонду розвитку України (UDF). Ця угода має доповнити роботу інших міжнародних інституцій шляхом збільшення кількості якісних інвестиційних можливостей для приватного капіталу для участі у відбудові України.

Слід зазначити, що фейк про «розпродані іноземцям українські землі» є маніпулятивним. Компанії з іноземним капіталом, у тому числі і BlackRock, вкладаються у російську економіку і, зокрема,  в сільське господарство. Але інформаційна машина РФ не поспішає бити на сполох і випускати матеріали на кшталт цього.

У самій РФ, за даними 2020 року, 5% загальної площі орних земель належали іноземцям, а вже за інформацією за 2024 рік плоза цих земель сягнула мільйона гектарів. Станом на 2020 рік щонайменше 62 підприємства мали іноземний капітал.

Місцеві російські ЗМІ «пишаються» тим, що компанії Sucden та “АгроТерра” досі інвестують у російське сільське господарство навіть попри санкції. Останнє підприємство входить в топ-20 за розміром земельного банку.

Також багато землі в Росії належить місцевим олігархам, найбільші з яких за рік збільшили свої земельні банки від 25 до 116 тисяч гектарів.

Крім того, Росія напряму передає свої землі в оренду іншим країнам. Зокрема китайська корпорація Zoje Resources Investment уклала договір про оренду 115 тисяч гектарів землі в Забайкальському краї терміном на 49 років.

Крім Китаю, Росія передає свої землі також країнам Середньої Азії.

Одне з російських пропагандистських видань, яке полюбляє писати про так званий «розпородаж» України, водночас публікує новину про те, що РФ віддасть в оренду Узбекистану мільйон гектарів своєї землі.

Зазначимо, що до вторгнення РФ в Україну Кремль сам активно співпрацював з компанією BlackRock. До початку активної фази війни американці мали у Росії активів щонайменше на $18 мільярдів. Через санкції та непідтримку дій Путіна найбільший інвестор у світі вивів свої активи з РФ.

Отже, російська пропаганда продовжує маніпулювати та видавати звичайні позитивні економічні моделі - такі, як інвестиції, приватна власність та ринок землі, за щось негативне, щоб посіяти розбрат в українському суспільстві. Водночас РФ сама використовує ці методи для розвитку власної економіки.

Подібні матеріали спрямовані на те, щоб показати, що українцям буцімто не треба воювати і боротися за свою незалежність, бо державу «продали підступним буржуям», а громадяни тут нічим володіють, що, звісно, неправда.

Як повідомляв Укрінформ, раніше роспроп підробив обкладинку The Economist про «початок» Третьої світової війни.

Андрій Оленін