Як вояки Кіма приманюють дрони на живця: дайджест пропаганди за 10-12 січня
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 10-12 січня 2025 року
- Із ШІ-витворів RT вже сміються
- Хто такий «снайпер Аїд», якого так люблять росЗМІ
- Скабєєва скаржиться на «викрадення корейців»
- Чого варта брехня про бійця з «Пятерочки»
Із ШІ-витворів RT вже сміються
Ще у жовтні минулого року Маргарита Симоньян заявила, що тексти та зображення новин у медіахолдингу RT генерує нейромережа. Часом це викликає гумористичний ефект. Так, днями RТ опублікував новину про те, що Росія нібито наближається до створення винищувача шостого покоління.
Як помітило видання Aerospace Global News, НАСПРАВДІ «RT використала вбудовану в X нейромережу для створення цього зображення. І навіть не стерла відповідну вотермарку, яка свідчить про те, що канал використовував згенероване ШІ зображення замість того, щоб оприлюднити оригінальну ілюстрацію, надану КБ Сухого або щось схоже на якийсь російський літак «шостого покоління».
Скидається на те, що російські ЗМІ (RT, а згодом і ТАСС) вирішили розповсюдити новину про розробку винищувача шостого покоління виключно на тлі новин про відповідні розробки США, Китаю та інших країн. Логіка пропагандистів проста: якщо реальних досягнень нема, їх треба вигадати. А для переконливості – згенерувати ілюстрацію за допомогою ШІ.
І це не дивно, адже після руйнування міфу про «другу армію світу» Москва все більше покладається на досягнення «психологічного ефекту», пускаючи в хід всі засоби: від «Орєшніка» до фейкових новин.
Хто такий «снайпер Аїд», якого так люблять росЗМІ
Командир групи розвідки у складі спецпризначенців «Ахмат» із позивним «Аїд» став одним із пропагандистських символів війни Росії проти України. З ним записано кілька інтерв’ю, зокрема, на каналі Соловйова, RТ, РИА Новости, ТАСС та інших.
Пропагандистські ресурси щомісяця повідомляють про дедалі нові його «подвиги»: «пережиті важкі поранення», «численні спецоперації» та про «сотню знищених ворогів, деяких із яких Аїд вбивав у рукопашному бою».
Нещодавно було повідомлення про те, як цей «герой СВО був поранений снайпером, проте відмовився від евакуації й вбив двох супротивників, стікаючи кров’ю. Це щонайменше 13-та згадка про «Аїда» в росЗМІ за останній час.
НАСПРАВДІ, «Бі-Бі-Сі» та проєкт «Телебачення Торонто» довели, що «Аїдом» є експоліцейський з Підмосков’я Бекхан Юнусов. Журналісти опублікували десятки різних доказів, включно з машинним аналізом розпізнавання обличчя, який довів, що раніше експоліцейський, потім шахрай, а нині «герой Аїд» з імовірністю 99,8% одна й та сама людина.
Юнусов ще з початку 2010-х років створив кілька фейкових особистостей і сам же «продюсував» свої «подвиги». Якщо їм вірити, то він нібито причетний до безлічі розслідувань, затримань особливо небезпечних злочинців, серед яких терористи та навіть глава японської наркомафії. Однак, як виявилося, всі історії про «подвиги» Юнусова написані або з його слів, або фейковими авторами.
Наприклад, у 2015 році Юнусов затримав, а фактично — викрав підмосковного підприємця, який, за його словами, був пов’язаний з ОЗУ і підозрювався у викраденні людини. Пізніше стало відомо, що Юнусов затримав невинного чоловіка за те, що став свідком зради своєї коханої з ним. Тривалий час Юнусов переконував, що це повністю вигадана історія, дівчину він не знає (і навіть звертався по захист до Кадирова). Однак згодом одружився з тією самою дівчиною.
Перебуваючи під слідством, Юнусов знову створив вигадану особистість: «хімкинського Бетмена» і цілу мережу фейкових відео про «анонімного карателя», який нібито затримував наркоторговців і викладав відео в мережу. Діяльність «Бетмена» всіляко схвалював і прославляв таємний агент ФСБ, який також виявився самим Юнусовим.
2018 року він отримав вирок у справі про перевищення посадових повноважень. Юнусов вийшов із колонії умовно-достроково і майже одразу став підозрюваним у ще одній справі — про шахрайство (пропонував «вирішити проблеми» з правоохоронцями за 1 млн рублів).
Отримавши кримінальну справу за цим епізодом, Юнусов створив нову фейкову особистість — свого брата-близнюка, який нібито працював у Службі зовнішньої розвідки. Юнусов почав переконувати, що його кримінальне переслідування — це помилка, якої припустилася ФСБ, намагаючись затримати його близнюка. Ніякого брата у Юнусова насправді немає, але росЗМІ поширили фейк про його «героїчні» операції виключно за посиланням на свідчення самого Юнусова з його ж фейкових акаунтів.
Намагаючись сховатися від другого кримінального переслідування, Юнусов завербувався у підрозділ «Ахмат» і саме тоді створив «снайпера Аїда». У серпні 2023 року йому вручили медаль «За відвагу» за участь у вторгненні в Україну. Але цілком ймовірно, що вся його «героїчна» діяльність в Україні також є містифікацією. Відеозаписи, які позиціюються як «героїчні рукопашні сутички Аїда та бійців ЗСУ», мають всі ознаки постановки.
Але російським пропагандистам такі персонажі потрібні. Навіть якщо за ними ховаються химерні особистості з вельми сумнівним минулим.
Скабєєва скаржиться на «викрадення корейців»
«ЗСУ вторглися в Курську область і вкрали там корейців», — написала пропагандистка Скабєєва.
Те, що Скабєєва погано розрізняє і часто плутає причини й наслідки, не новина. Якби росіян не було в Україні — ЗСУ не було б у Росії. Якби російська армія не зазнала колосальних втрат, Путіну не довелося б імпортувати гарматне м’ясо з КНДР.
Цікаво НАСПРАВДІ те, що полонені вояки Кіма брешуть, що нібито «їхали на навчання, але опинилися на війні». Ми пам’ятаємо ці казочки ще з початку повномасштабного вторгнення. Тоді російські полонені так само запевняли, що «їхали з навчання», «заблукали», що «командири їх обманули» й т.п.
Що ж стосується Скабєєвої, вона делікатно промовчала про обставини, в яких «викрадення» — далеко не найгірше, що може статися з вояками Кіма. Так, видання The Wall Street Journal опублікувало щоденник загиблого північнокорейського солдата. Там, зокрема, описана інструкція, як збивати БПЛА: один солдат має працювати «приманкою», тобто стояти і чекати атаки дрона, а інші в цей час намагатимуться його збити.
Життя північнокорейських солдатів не цінує ані Кім Чен Ин, ані Путін. Не дивно, що з 12 тисяч вояків з КНДР, яких залучила Москва для бойових дій на Курщині, були вбиті або поранені щонайменше 3800 — тобто майже кожний третій. За таких обставин український полон, в якому вони знаходитимуться під захистом Женевських конвенцій, видається радше порятунком, аніж «викраденням».
Але про це Скабєєва, звісно ж, ніколи не скаже.
Чого варта брехня про бійця з «Пятерочки»
Намагаючись інформаційно перебити тему з полоненими північнокорейцями, росЗМІ почали роздмухувати тему, що в полон нібито потрапив український військовий, який у серпні минулого року знімав відео в супермаркеті «Пятерочка» в Суджі.
НАСПРАВДІ, недолугість цього фейку визнали навіть російські «воєнкори». Наприклад, Олександр Коц з видання «Комсомольськая правда», заявив: «Багато каналів один за одним повторюють, що в полон потрапила людина, яка влітку позувала біля «Пятерочки» в Суджі. Публікують його інтерв’ю уже в полоні. Але для того, щоб зрозуміти, що це не він, достатньо це інтерв’ю просто послухати. Його призвали тільки восени, потім 2-місячне навчання в учбовому центрі… Тобто, влітку біля «Пятерочки» у Суджі він бути ніяк не міг».
Але російська пропаганда вже давно робить ставку не на якість, а на кількість за відомим правилом Геббельса: якщо брехню повторити мільйон разів, є шанс, що хтось в неї повірить. Метод не надто надійний, але Москві настільки потрібні «історії успіху» з Курщини, що в хід йдуть найбільш недолугі фейки.
Матеріал підготовлено Головною редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу