На Андріївській церкві встановили табличку європейської премії у сфері культурної спадщини
На фасаді Андріївської церкви встановили бронзову табличку - відзнаку переможця престижної європейської European Heritage Awards/Europa Nostra Awards – 2022.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Український реставраційний проєкт Андріївської церкви отримав визнання на високому рівні", - сказала членкиня Ради Європа Ностра Наталія Мусієнко.
Масивну бронзову табличку, яка додається до премії, розмістили на фасаді церкви під написом "Пам'ятник архітектури".
Генеральна директорка Національного заповідника "Софія Київська" Неля Куковальська підкреслила, що відреставрована церква - це заслуга лише українських фахівців. Їхній досвід вже змальовано в книзі "Диво над Дніпром: історія Андріївської церкви крізь призму реставрації 2009 - 2020".
Куковальська зазначила, що реставраційні роботи включали три взаємопов'язані етапи. Під час першого відбулося конструкційне укріплення церкви, пагорба й схилу, на якому вона розташовується.
"Ми мали ліквідувати призму ковзання. Тож зробили близько ста свай до 18-20 м завглибшки, діаметр кожної склав 1020 мм. Отже, ми так укріпили цей пагорб, що він років двісті нікуди не сповзе", - зазначила гендиректор заповідника.
За її словами, другий етап передбачав відновлення фасаду споруди, включно з ліпниною, яка "розшарувалася, розвалилася та відпадала".
"В наших архівах зберігалися лекала на всі ліпні візерунки, ми змогли їх вилити наново та поставити на свої місця – саме з гіпсу, як робили у 18 ст.", - підкреслила фахівець.
Інтер'єр реставрували на третьому етапі, як зазначає Куковальська, ця робота була надскладною, оскільки приміщення церкви було занедбане.
"Усе було у кіптяві. До того ж, в унікальний іконостас забивалися цвяхи...магазинчики стояли, лавки – йшла торгівля. Ця реставрація показала, що такої нещадної експлуатації цієї пам’ятки віднині не може бути ніколи", - сказала вона.
Наразі всередині Андріївської церкви навіть під час богослужінь не палять свічок. За словами Куковальської, довелося відновлювати початковий вигляд іконостасу по архівних джерелах 19 - поч. 20 ст., бо 13 із 39 ікон були не на своїх місцях.
Ще реставратори виявили напис "про освячення престола Андріївської церкви у 1768 році із зазначенням мощей, які були покладені на нього". І попри те, що в документації не йшлося про відновлення цього елемента, вони цілу ніч працювали над ним - так ця знахідка їх надихнула, додала Куковальська.
Згідно з підрахунками, вартість проєкту становила 78 млн грн, це невелика сума: в Італії чи Франції такий проєкт обійшовся б удесятеро дорожче.
Ремонтно - реставраційні роботи у церкві тривали з 2009 року. Для відвідувачів її відкрили 15 грудня 2020 року.
Як повідомлялося, 25 вересня у Празі на Європейському саміті культурної спадщини – 2022 проєкт Національного заповідника «Софія Київська» «Протиаварійні та ремонтно-реставраційні роботи по Андріївській церкві» отримав престижну європейську премію — нагороду лауреата конкурсу European Heritage Awards / Europa Nostra Awards – 2022.