Двох українських воїнів АТО відправили на лікування до Чехії

Представники Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції на чолі з заступником Голови Вячеславом Марченком прибули 24 січня до військового аеродрому у Борисполі, щоб відправити на  лікування до Чехії двох поранених захисників нашої країни.  

Реабілітацію для воїнів АТО організував чеський благодійний фонд REGI BASE, а з транспортом допомогла влада Чеської Республіки, приславши літак військово-повітряних сил.

А спочатку хлопці заїхали до Служби, де зустрілись із очільниками відомства,  керівниками структурних підрозділів, розповіли свої історії, почули поради і добрі напуття. Працівники Служби також надали хлопцям консультації з різних питань, що зазвичай цікавлять учасників бойових дій: отримання житла, земельних ділянок, можливості набути нової професії, психологічна реабілітація тощо.

Олег Федорчук з Житомирської області, 39 років, у мирному житті працював електромонтером, а на Сході став командиром бойової машини піхоти 30-ї бригади.  У боях за Дебальцево отримав мінно-вибухову травму, розповідає:  “Наc кинули на “дебальцевський плацдарм”. У ході боїв БМП наїхала на протипіхотну міну. Дякувати Богу, ми були на машині, ми її перевернули, бо міна йде направленої дії, і я по ногах отримав тільки фугас. Осколки пішли в землю, бо тоді був би “капець”. Ліву ногу знесло, праву – розтарабанило”. Лікувався півтора роки в різних місцях України.

Другий боєць, Віталій Легуша, якому виповнилось 28 років, з Вінницької області, був мобілізований у грудні 2015 р. Воював на Донеччині, Луганщині під позивним “Вовк”, розповідає: “Його і ще 12 хлопців готували як штурмову бригаду повітрянодесантних сил 25-ї окремої бригади. Під час навчання отримав три спеціальності: оператор протитанкових керованих ракет, вогнеметник та оператор зенітної установки 23-2. В зоні АТО ніс бойову службу безпосередньо як оператор протитанкових керованих ракет спочатку в 25-й бригаді, а потім в 59-й окремій мотопіхотній бригаді. Поранення  отримав під час виконання бойового завдання в районі Попасної”.

Потім були місяці операцій та відновлення. У Чехії сподівається отримати допомогу не лише лікарів, а й психологів. “Психологічна допомога теж потрібна. Боюся до дитини їхати – не знаю, як вона на це відреагує. Тоді був тато з руками, цілий. А тепер…”, – говорить колишній військовослужбовець.

Разом із тим, хлопці сильні духом і не втрачають оптимізму. Після повернення з Чехії, один з них збирається у складі волонтерської місії відвідати Європарламент, а другого очікує встановлення біонічного протезу в Україні.

У інтерв’ю кореспонденту 5 телеканалу Максиму Волобоєву заступник голови Служби В’ячеслав Марченко наголосив: “Працювали майже рік над цим проектом. Узгоджували питання, умови лікування і реабілітації наших поранених захисників. І зрештою ми бачимо, що цей проект розпочався. Наші чеські колеги сподіваються на добрі результати, і готові допомагати іншим постраждалим”.

Заступник голови сенату Чеської Республіки Єжі Шестак підкреслює: “Це допомога дружній країні, з якою нас багато чого пов’язує. Ми розуміємо, що Україна  зараз знаходиться  у складній ситуації,  частина її території – окупована”.

За три тижні двох українських бійців повернуть додому – цим самим військовим літаком. Чеські посадовці обіцяють, що він забере на реабілітацію ще кількох поранених вояків з України.