Які побічні ефекти можуть бути після щеплення вакциною AstraZeneca. Інфографіка
Вакцинація від Covid-19 допоможе виробити імунітет до вірусу. Після введення вакцини організм певним чином формує імунну відповідь, яка захистить від важкого перебігу та ускладнень від хвороби, проте можуть бути і побічні ефекти від вакцини.
Укрінформ вирішив розказати, які саме побічні ефекти можуть бути після щеплення вакциною AstraZeneca.
Слід зазначити, що як і будь-які ліки, ця вакцина може спричинити побічні ефекти, хоча вони виникають не у всіх. Більшість побічних ефектів AstraZeneca були легкі і зникали за кілька днів.
МОЗ України назвало можливі реакції організму на вакцину Covishield\AstraZeneca, а саме:
- почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції;
- лихоманка чи озноб;
- головний біль, біль у м'язах чи суглобах
- збільшення лімфатичних вузлів;
- нудота;
- втомлюваність;
- безсоння.
Зазначається, що ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації.
МОЗ радить громадянам у разі появи дискомфорту після вакцинації звертатися до свого сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.
Британська агенція з контролю ліків і медичних препаратів опублікувала таку інформацію про побічні ефекти AstraZeneca:
- дуже часті (з'являлися в більше ніж 1-ї з 10 людей): біль, почервоніння, свербіж, набряк або синці у місці ін'єкції; погане самопочуття; відчуття втоми; озноб; головний біль; нудота; біль у суглобах або м'язах.
- поширені (можуть виникати менш ніж в 1 людини з 10): затвердіння у місці ін'єкції; лихоманка; блювання; симптоми, схожі до грипу - висока температура, біль у горлі, нежить, кашель та озноб.
- нечасті побічні ефекти (можуть виникати менш ніж в 1 людини зі 100): відчуття запаморочення, зниження апетиту, біль у животі, збільшені лімфатичні вузли, надмірна пітливість, свербіж шкіри або висип.
Європейське агентство лікарських засобів (EMA) рекомендувало включити анафілактичну реакцію і підвищену алергічну чутливість до списку побічних ефектів від вакцини виробництва AstraZeneca.
Після щеплення людей рекомендується спостерігати не менше 15 хвилин.
У EMA також заявили, що зв'язок появи тромбів і вакцинації не доведена і що препарат не несе ризики виникнення тромбозу.
14 березня 2021 в компанії AstraZeneca запевнили у безпеці своєї вакцини COVID-19 на основі чітких наукових доказів і зазначили, що безпека має першорядне значення, і Компанія постійно контролює безпеку вакцини.
Крім того, ретельний огляд усіх наявних даних про безпеку понад 17 мільйонів людей, вакцинованих у Європейському Союзі (ЄС) та Великобританії вакциною COVID-19 AstraZeneca, не показав доказів підвищеного ризику легеневої емболії, тромбозу глибоких вен (ТГВ) або тромбоцитопенії , у будь-якій визначеній віковій групі, статі, партії або в будь-якій конкретній країні.