Що відбувається у Казахстані? Хроніка протестів
У Казахстані розпочалося виведення військ ОДКБ та техніки "миротворців", більшість із яких прибули з Росії. Кількість затриманих під час протестів, які охопили всю країну, наближається до 10 тисяч.
-
Виведення сил країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) з Казахстану, що стартував у четвер, завершиться 19 січня. Про це заявив міністр оборони РФ Сергій Шойгу.
- Молодша дочка першого президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва Малія вперше прокоментувала протести в країні, назвавши їх "трагічними подіями".
-
У казахстанському місті Алмати станом на 13 січня правоохоронці вже затримали 1 925 учасників акцій протесту.
-
У Казахстані 13 січня розпочалося виведення сил Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).
-
Міністри оборони країн-учасниць ОДКБ проведуть у четвер, 13 січня, позачергове засідання, під час якого обговорюватимуть, як виводити своїх "миротворців" із Казахстану.
-
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв достроково зняв надзвичайний стан у деяких регіонах.
-
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що виведення сил ОДКБ з країни розпочинається в четвер, 13 січня.
-
В Алмати, станом на ранок 12 січня, затримані 1678 учасників акцій. Такі даны наводить інформцентр комендатури Алмати.
- Міжнародний аеропорт Алмати відновить роботу з четверга, 13 січня.
- Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв затвердив склад нового уряду країни.
-
Збитки, яких зазнав бізнес від початку масових заворушень у Казахстані, наразі становлять близько 95,3 млрд тенге (понад 220 млн доларів США). Такі дані наводить Національна палата підприємців Республіки Казахстан.
-
У Казахстані кількість затриманих під час масових протестів зросла майже до 10 тисяч осіб. Станом на 11 січня силовики затримали 9 900 осіб.
-
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив про завершення в країні військової місії Організації договору колективної безпеки. За його словами, війська ОДКБ будуть виведені протягом 10 днів.
-
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв призначив Аліхана Смаїлова новим прем'єр-міністром країни.
-
Чинний голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау закликав владу Казахстану дотримуватися зобов'язань, у тому числі у сфері прав людини. Про це він заявив під час телефонної розмови з в.о. віцепрем'єра - міністра закордонних справ Казахстану Мухтаром Тлеуберді.
- У найбільшому місті Казахстану Алмати з 8 січня, за офіційними даними, затримано 675 протестувальників. Як розповів кореспондент НФ, у двох найбільших містах Казахстану, Алмати та Нур-Султані стратегічно важливі об'єкти охороняють люди у формі без розпізнавальних знаків. «Навіть під час охорони об'єктів (припустимо, аеропорту столиці, ми там були) ми не побачили якихось іноземних військових, були просто люди зі зброєю та на бронетехніці. Жодних розпізнавальних знаків, які б відносили їх до тієї чи іншої держави, на їхній спецформі не було», - зазначив він.
-
У Міністерстві закордонних справ України взяли до уваги розгортання у Казахстані іноземних військових сил із домінуванням російського контингенту. У відомстві засуджують насильство, яке спалахнуло у низці казахстанських міст та призвело до численних жертв.
-
На позачерговій сесії Ради колективної безпеки ОДКБ президент РФ Володимир Путін заявив, що весь контингент миротворців ОДКБ буде виведено з Казахстану після виконання своїх функцій.
-
У комітеті національної безпеки Казахстану повідомили про загибель полковника КНБ Азамата Ібраєва, його тіло знайшли у дворі власного будинку. Крім цього, начальник Департаменту поліції Жамбилської області, генерал Жанат Сулейменов наклав на себе руки, пишуть місцеві ЗМІ.
-
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв під час виступу на позачерговій сесії Ради колективної безпеки ОДКБ заявив, що у країні від «миротворчої місії ОДКБ» перебувають 2030 осіб та 250 одиниць техніки.
-
Станом на ранок понеділка, 10 січня, Міністерство внутрішніх справ Казахстану повідомляє про затримання 7 939 людей.
-
Сполучені Штати хочуть почути від влади Казахстану роз'яснення з приводу запрошення до країни військ ОДКБ, а також вважають, що наказ стріляти на ураження має бути скасований.
-
До міжнародного аеропорту "Бориспіль" з Нур-Султана прибув рейсовий літак, на борту якого - українці, а також громадяни Казахстану.
-
Зі столиці Казахстану до Києва вилетів пасажирський літак з українцями.
-
Заступник міністра закордонних справ Киргизстану Азізбек Мадмаров вручив послу Казахстану Рапілю Жошибаєву ноту щодо затримання в Алмати киргизстанського джазового музиканта Вікрама Рузахунова.
-
Міністерство охорони здоров'я Казахстану спростувало інформацію про 164 загиблих під час протестів, назвавши її "технічною помилкою".
-
Миротворчий контингент Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) залишиться у Казахстані "до повної стабілізації обстановки".
-
Українське посольство в Казахстані надає консульську допомогу співгромадянам, які через скасовані авіарейси не можуть залишити країну.
-
У Міністерстві охорони здоров'я Казахстану заявили, що з початку протестів у країні загинули 164 особи.
-
Низку стратегічних об'єктів у Казахстані передали під охорону об'єднаному "миротворчому" контингенту країн-членів ОДКБ.
-
В усіх регіонах Казахстану ситуація стабілізувалася, уряд встановив контроль над оперативною обстановкою, доповіли президенту країни Касим-Жомарту Токаєву на засіданні оперативного штабу у неділю, 9 січня.
-
Колишній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв сам ухвалив рішення передати посаду голови Радбезу Касим-Жомарту Токаєву. Про це заявив прессекретар Назарбаєва.
-
У Казахстані кількість затриманих за участь у протестах зросла до 5 135 осіб: їх підозрюють у вбивствах, насильстві щодо представників влади та розбійних нападах.
-
Розслідувальний сайт Bellingcat оголосив про запуск бази даних про авіаперельоти, що здійснюються з Казахстану та в цю країну.
-
Глава зовнішньополітичної служби Євросоюзу Жозеп Боррель у суботу заявив, що ЄС готовий допомогти Казахстану у врегулюванні кризи.
-
Влада у Казахстані й надалі обмежує доступ населення країни до інтернету, а в найбільшому місті країни ‒ Алмати ‒ інтернет повністю заблокований.
-
Демонстрантів на центральній площі Алмати увечері 6 січня могли розстрілювати російські військові, які прибули до країни як нібито "миротворці ОДКБ".
-
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв ініціював проведення найближчим часом саміту Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) через масові протести.
-
Створена міноборони РФ повітряна група з понад 70 літаків Іл-76 та 5 літаків Ан-124 цілодобово перекидає російських військових до Казахстану з аеродрому «Північний».
- Федеральний уряд Німеччини припиняє експорт зброї до Казахстану через ситуацію в цій країні.
-
У казахстанському місті Костанай затримали близько 700 осіб за «порушення порядку».
-
Під час акцій протесту в Алмати внаслідок вогнепального поранення загинув 22-річний громадянин Ізраїлю Леван Коджиашвілі.
-
В Алмати 5 січня від вогнепального поранення загинула дитина, ще один підліток отримав вогнепальні поранення 7 січня.
- Міністерство внутрішніх справ Казахстану повідомляє про затримання 4 404 людини, серед них - іноземні громадяни.
-
Радник-прессекретар Нурсултана Назарбаєва Айдос Укібай заявив, що "єлбаси" перебуває у столиці Казахстану.
-
Правозахисна організація Human Rights Watch назвала нелегітимним наказ вести вогонь на ураження без попередження, який віддав військовим президент Казахстану.
-
У Казахстані затримали колишнього голову комітету нацбезпеки, якого підозрюють у держзраді.
-
Державний департамент США дозволив співробітникам Генконсульства США в Алмати негайно покинути країну через безпекову ситуацію в Казахстані.
-
Федеральний уряд Німеччини уважно спостерігає за ескалацією в Казахстані та закликає усіх учасників до стриманості та пошуку мирного вирішення ситуації.
-
Блінкен: Коли росіяни опинилися у вашому домі, іноді дуже важко змусити їх піти
-
Північноатлантичний альянс закликає всі сторони конфлікту у Казахстані утриматися від насилля й вирішувати питання шляхом діалогу.
-
Перший президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв разом із родиною покинув країну на тлі протестів - ЗМІ.
-
У Казахстані правоохоронці затримали 3 811 осіб.
-
Вірменія направила до Казахстану сотню військових.
-
Місію ОДКБ у Казахстані очолив російський генерал, який організовував захоплення Криму.
-
В окремі регіони Казахстану повернули інтернет.
-
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв наказав відкривати вогонь на ураження без попередження.
-
Парламент Киргизстану з другої спроби дав згоду на відправку військовослужбовців до Казахстану.
-
На всій території Казахстану запровадили «критично червоний» рівень терористичної небезпеки.
-
В Алмати, де тривають заворушення, затримали понад 100 осіб, із них 30 мародерів.
-
З аеродромів у Московській, Іванівській, Ульяновській областях триває перекидання російського військового контингенту в Казахстан.
- Російські транспортні компанії почали зупиняти перевезення вантажів до Казахстану.
- Білоруські «миротворці» сил ОДКБ п’ятьма літаками прибули до Казахстану.
- Казахстанські ЗМІ з посиланням на МВС країни повідомили, що площа Республіки в Алмати "розчищена від злочинних угруповань", тим часом ЗМІ передають про загибель десятків цивільних, а у лікарнях міста закінчились місця.
- Сполучені Штати уважно стежать за розгортанням «миротворчих сил» контрольованої Росією Організації договору про колективну безпеку в Казахстані й ставлять під сумнів законність їх введення.
- Верховна комісарка ООН із прав людини Мішель Бачелет закликала сторони протистояння в Казахстані утриматися від насильства та шукати мирні шляхи розв'язання проблем.
-
У Кизилординській області Казахстану сьогодні, 6 січня, розпочалася «антитерористична операція» на тлі протестів, які вже кілька днів тривають у країні.
-
У районі резиденції президента в Алмати, де тривають масові акції протесту, під обстріл потрапила знімальна група телеканалу "Алмати". Загинув водій автомобіля. Журналісту роздробило кілька пальців, його госпіталізували.
-
МВС Казахстану заявило, що під час сутичок з протестувальниками загинули 18 силовиків і ще 748 отримали поранення. Крім того, за даними МВС, затримано 2298 осіб.
-
Посольство України в Казахстані взаємодіє з перевізниками, щоб допомогти 43 українцям, які звернулися по допомогу, якнайшвидше залишити територію країни. Про це Укрінформу повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
-
Посол Казахстану в Україні Дархан Калєтаєв заявив, що після нормалізації ситуації в країні військовий контингент, направлений ОДКБ, залишить її територію. «Наразі триває перегрупування військових сил у Казахстан. Очікується 3 тис. осіб із країн-членів ОДКБ. Вони будуть задіяні в охороні стратегічних об'єктів та великих держустанов», - сказав посол.
- У Казахстан 6 січня було перекинуто військовослужбовців десантних спецпідрозділів ЗС РФ, які брали участь в агресії проти України. Про це повідомляє міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm, передає Укрінформ.
- У найбільшому місті Казахстану Алмати, де тривають масові акції протесту, загинули щонайменше 30 людей. Начальник штабу, який знаходиться на площі Республіки в Алмати, Жасарал Куанишалін стверджує, що у місті точилася стрілянина бойовими патронами. На доказ Куанишалін показав гільзи. Тим часом Vlast.kz зазначає, що у Казахстані знову відключили інтернет після того, як його нещодавно включили.
- У найбільшому місті Казахстану Алмати, де тривають масові акції протесту, невідомі захопили телевежу «Коктобе». За даними NUR.kz, звуки пострілів чути на площі Республіки у місті. Через сильний туман - погана видимість, тому складно роздивитися, що відбувається на площі.
- У столиці Казахстану Нур-Султані відновили доступ до Інтернету, працюють месенджери та деякі соціальні мережі. Водночас, у найбільшому місті Казахстану Алмати Інтернет все ще заблокований. Також у місті працює з перешкодами мобільний зв'язок.
- Вірменія, Білорусь, Киргизстан та Таджикистан підтвердили, що слідом за Росією відправлять свої війська до Казахстану для «миротворчої місії». Як передає Укрінформ, про це повідомляють офіційні представництва цих країн.
-
Більше 1000 людей постраждали внаслідок масових протестів у Казахстані, близько 400 було шпиталізовано. Місцеві ЗМІ зазначають, що зранку 6 січня відбулися нові сутички протестувальників з поліцією в Алмати. Також було оприлюднено багато відео з пострілами з автоматичної зброї, яка велася вночі. Окремі джерела повідомляли про десятки загиблих, офіційної статистики щодо жертв поки немає.
- Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ) офіційно підтвердила прибуття військового контингенту росіян та їхніх союзників до Казахстану, де тривають сутички протестувальників та силовиків.
- Офіційний представник департаменту поліції Алмати Салтанат Азірбек заявила про ліквідацію "десятків учасників заворушень" у місті. За словами Азірбек, особи вбитих ідентифікуються.
- Група українських громадян у середу ввечері не змогла вилетіти рейсом Алмати-Київ через призупинення роботи аеропорту. Посольство підтримує зв’язок із пасажирами та з’ясовує можливість здійснення цього рейсу. Про це Укрінформу повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
- На тлі протестів у Казахстані міжнародні авіакомпанії почали скасовувати рейси до Алмати. Так, за даними Reuters, у середу рейси в Алмати скасували ближньосхідні авіаперевізники, як flydubai, Air Arabia і Jazeera Airways. Водночас eTurbonews передає, що російський «Аерофлот», білоруський перевізник «Белавіа» та ряд інших авіакомпаній із країн пострадянського простору також скасували польоти до Алмати у середу.
- Державне телебачення також повідомило, що Національний банк Казахстану ухвалив рішення призупинити діяльність усіх фінансових інституцій.
- Декілька бронетранспортерів та десятки піших солдатів увійшли в четвер вранці на головну площу Алмати, де сотні людей третій день протестують проти уряду, під час наближення військ до натовпу було чути постріли.
- Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, який очолює Раду колективної безпеки ОДКБ, заявив про те, що до Казахстану, де тривають масові протести, буде направлено «колективні миротворчі сили» Організації Договору про колективну безпеку.
- У найбільшому місті Казахстану, де тривають масові акції протесту, влада розпочала антитерористичну операцію.
- Крім того, в ніч на 5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу для «подолання терористичної загрози» у країні. Нагадаємо, до ОДКБ входять Росія, Білорусь, Вірменія, Киргизстан, Таджикистан та Казахстан.
- Протестувальники в казахстанському місті Талдикорган зірвали з постаменту пам'ятник колишньому президенту країни Нурсултану Назарбаєву, встановлений у 2016 році.
Вечірня інформація станом на 5 січня: аеропорт захоплений протестувальниками, Інтернет відключений, судячи з тональності другого звернення президента до нації, над Казахстаном нависла тінь громадянської війни.
Протестувальники вийшли на вулиці 3 січня через здорожчання автомобільного газу вдвічі – з 60 до 120 тенге за літр.
4 січня протести поширилися на значну територію країни, включно з обома столицями – політичною (Нур-Султан) і діловою та історичною (Алмати), почався штурм адміністративних будівель, а президент Касим-Жомарт Токаєв виступив із зверненням до народу, де пообіцяв ціни повернути (і повернув), але політичні зміни відкинув.
Уже в ніч на 5 січня президент відправив уряд у відставку із звинуваченням у тому, що саме діяльність уряду призвела до протестного вибуху. Втім, це не заспокоїло казахів: з самого ранку 5-го вони продовжили штурм акиматів (місцеві адміністрації - ред.), громадський транспорт не працює, аеропорт Алмати припинив приймати рейси, подекуди зброя сил правопорядку перейшла в руки повсталих, лунають постріли…
Фото: ЕРА