Тарас Деяк, активіст, організатор "ведмежої блокади" на Закарпатті
Ми блокуватимемо транзит фур до Росії, а згодом - і весь російський бізнес в Україні
- Ні. Знаєте, після Майдану, коли тоді ми вже два роки протистоїмо ворогові у війні - ні. Я добре пам'ятаю, як в Іловайську росіяни передавали по рації: "Хохли, перестаньте стріляти". Значить, "хохли" вміють воювати. От, наприклад, "ведмежа блокада": хто знав, що нас підтримає вся Україна? А чого вийшли на траси? Бо накипіло. Процитую Москаля: "Або ми з ними воюємо, або торгуємо".
НЕ СЛІД ВВАЖАТИ ДУРНИКАМИ УГОРСЬКИХ ЧИ РУСИНСЬКИХ РАДИКАЛІВ
- Ще одне кліше, яке прилипло до Закарпаття - це розплідник сепаратизму. Мається на увазі сепаратизм угорський і русинський. На ваш погляд, є підстави насторожуватися?
- Так. Я дозволю собі порівняти з Донецьком. Аби ви розуміли, історія "ДНР" та "ЛНР" почалася в 2004-му році. Тоді Донецьком та Луганськом ходили якісь дідочки-диваки, що розказували вряди-годи про "Новоросію". З них посмішкувалися, називали придурками - але вони робили табори, шукали прихильників. А ми в результаті цих дій маємо війну.
Обидва рухи - й угорський, і русинський - я так думаю, фінансуються через Москву
А що на Закарпатті? Усе те саме. Представники русинів та радикальних угорців часом роблять якісь марші, проводять зустрічі, виголошують маніфести та заклики, місцева громада з них сміється - це так. Але їх же з кожним роком більшає! Ми припускаємо, що Йоббік - праворадикальна партія Угорщини, котра має своїх представників в Угорському парламенті, проводить табори-вишколи у лісах на Берегівщині. Наші хлопці за тим слідкують, ми знаємо усіх головних активістів, основних провідників цих рухів на Закарпатті, мали розмови з ними про те, чому не варто займатися тим, що роблять вони. Але розуміння нема, бо обидва рухи - й угорський, і русинський - я так думаю, фінансуються через Москву.
Ми також просимо спецслужби слідкувати за цим, бо це проблема.
- Справді? От щодо русинів, то дуже малий відсоток їх підтримує, там 20 організацій, які не мають єдиного уявлення про рух, вони сваряться між собою... Чи це такий уже небезпечний супротивник?
- Є русини проукраїнські. А є такі радикали (я бачив у Фейсбуку якесь "народне ополченіє русинов"), які кричать про автономію. Були ми недавно на їхніх зборах у Сваляві, вони туди чехів запросили, виголошували маніфести до Путіна. Ми пробували з ними дискутувати - але це важко, бо вони не слухають нікого, навіть себе самих, кричать, перекрикують...
У СКЛАДІ "ДНР" ВОЮЄ ОКРЕМИЙ УГОРСЬКИЙ БАТАЛЬЙОН. ТАМ Є І ЗАКАРПАТЦІ
- Одним словом, це несерйозно?
- Навпаки, дуже серйозно, бо вони, скоріш за все, фінансуються з РФ. Є лідери русинів, які, за нашою інформацією, отримували кошти з Росії ще в 2013 році. Після перемоги Майдану вони втекли до Чехії, створили там партію, їх продовжує фінансувати Москва. Час від часу вони влаштовують якісь акції тут, на Закарпатті. Те саме в Угорщині. Ці всі подвійні громадянства - не просто так. Оці всі їхні збори, де мова йде про окремий угорський район, про створення якось народної самооборони на захист угорськомовного населення. При найменшій можливості ці самооборони можуть бути пущені в хід. А ще однієї зони АТО на кордоні з Європою якось не дуже хочеться.
- Але більшість аналітиків вважають, що такий сценарій маловірогідний. Навіть лідери угорської партії на Закарпатті переконували, що місцева угорська меншина не хоче автономії, тим більше не готова здобувати її військовим шляхом.
- Більшість може й не готова. Але є радикальна меншість, на яку чомусь не звертають уваги. А вони тим часом проводять вишколи в лісах на Берегівщині. І ще - ви знаєте, що у складі "ДНР" воює окремий угорський батальйон? У ньому є навіть закарпатці. У нас також є інформація, що деякі депутати Мукачівської міськради бували з візитами в "ДНР". Маємо надію, що спецслужби це вчасно зрозуміють і відреагують.
УПІВЦІ В МОГИЛАХ ПЕРЕВЕРТАЮТЬСЯ, ЩО У НАС ТУТ ТАКИЙ ПРОВІДНИК УПА
- За останній рік Закарпаття кілька разів потрапляло в скандали, і щоразу в них були залучені націоналісти. І у випадку з липневою стріляниною, і з бійкою на Драгобраті. Чому - на вашу думку?
- З приводу мукачівської стрілянини не збираюся виправдовувати тих хлопців, що назвалися "Правим сектором". Хоча зараз ідеться про те, що вони не є бійцями ПС.
- Маєте на увазі Романа Стойку?
- Так. Я негативно ставлюся до того усього. Хтось говорить - ділили гроші, хтось - боролися з контрабандою. Але щоби так боротися з контрабандою - приїхати в центр міста зі зброєю... Тут уже питання до керівників проводу ПС. Навіщо тримати в організації таких людей?
- Ви знайомі особисто зі Стойкою?
- Так, він ужгородець, ми познайомилися в 2014 році. Він тоді себе називав "чесним контрабандистом". Його нова «УПА»... Упівці там у могилах перевертаються від того, що у нас тут такий провідник УПА з'явився. Не знаю, чому його взяли в ПС.
...Я пам'ятаю, як ми створювали той "Правий сектор". Назвалися так, бо стояли справа від стели на Майдані. Це було таке відчуття тоді, ми вірили, що стоїмо на правильному шляху. Ця віра зникла, коли побачив, що в ПС зайшло багато тих, хто не має стосунку до націоналістичного руху. Піаряться, типу, вони були на "передку", постять щоразу одне й те ж фото з фронту... Саме тому рух розвалився зсередини. Ясно, навіщо ці люди приходили - саме з метою розвалити рух. Це агенти, однозначно. Наразі рух розірваний. Ми всі між собою спілкуємося, але нема відчуття єдності. Я маю тісні контакти з другом "Летуном" - Андрієм Стемпіцьким, з "Хорватом". Часто питали, чому допомагав йому в судовому процесі - тому що я його особисто й давно знаю.
У "ДРАГОБРАТСЬКІЙ СПРАВІ" СУДИЛИ НЕ ОСТАННІХ У ПС ЛЮДЕЙ
- Чому "вистрелила" Драгобратська справа?
- Треба розуміти, що хлопці, яких судили - не останні в націоналістичному русі. Йдеться про "Хорвата" та "Бєса". Наші спецслужби знають добре, хто є хто в "Правому секторі», почали розривати нас зсередини. Ярош не витримав - пішов зі своїми людьми, Стойка почав своє щось формувати, якусь нову УПА. До нас теж то люди з грошима підходили, то погрожували неодноразово... Про те, що сталося на Драгобраті, я спілкувався з приводу з "Хорватом", він казав, що мав інформацію про стеження, але не очікував такого результату. Ну, й ми ж бачили відео: хлопці випивають, танцюють, а потім ми їх бачимо на суді постріляними, побитими. І їх закривають у СІЗО. Але народ заступився. Хлопці зараз на волі. Справа розвалюється - і думаю, незабаром ми ще побачимо, хто за тим стояв.
ХТОСЬ ВТРАЧАЄ ПРИБУТОК ЧЕРЕЗ БЛОКАДУ, А ХТОСЬ - ЖИТТЯ НА ВІЙНІ
- Щодо останньої акції "ведмежа блокада" - які ваші подальші дії?
Блокуватимемо перевезення, наполягатимемо на забороні проїзду російських фур. А потім - і всього російського бізнесу в Україні
- От вчора у Львові зібралися всі координатори блокади, щоб вирішити, як діяти далі. Яким би не було рішення уряду щодо транзиту, ми блокуватимемо перевезення, наполягатимемо на забороні проїзду російських фур. А потім - і всього російського бізнесу в Україні.
- Уже маєте якийсь план дій?
- Ще ні. Наразі консультуємося з юристами, економістами та політологами щодо формату акцій. Але вони будуть мирні. Народ утомився від сутичок і заворушень. От як у Києві та Львові побили ті російські банки - навіщо? Все можна робити мирно, з поясненнями. Ми віримо, що саме мирними, але тривалими акціями можемо з часом домогтися заборони всього російського бізнесу в Україні.
МИ ПРОПОНУВАЛИ МІНІСТРУ ВАРІАНТ ПЕРЕВЕЗЕНЬ, ЯКИЙ ДІЯВ У 90-Х РОКАХ
- Багато говорять про втрати бізнесу у зв'язку із цією блокадою...
- Ми живемо в нелегкий час, і не можуть одні віддавати життя, а інші скаржитися, що у них падають прибутки. Війна - це війна.
Днями ми мали розмову з міністром інфраструктури паном Пивоварським. Перше, що він спитав на зустрічі: "Чий ви проект?". Ми не фінансуємося і не підтримуємо жодної політичної сили. Тоді він почав розповідати про гроші, які втратить країна та перевізники. Наводив цифру, що на одного російського перевізника припадає 100 наших.
Щодо перевізників, які проти припинення транзиту, апелюючи до того, що вони втрачають гроші... Я готовий з ними говорити. Готовий привезти їм хлопців-інвалідів з госпіталю, жінок і матерів, які втратили своїх чоловіків і синів, хлопців, які були в російському полоні. От хай їм доведуть, що ті гроші, які вони зароблять на фурах у Росії, важливіші за життя тих, кого втратили ці люди, або за здоров'я бійців. Як тільки доведуть - я одразу зніму всі блокади на трасах.
- На Закарпатті теж, до речі, багато перевізників орієнтовані на Росію...
- Можна переорієнтуватися. Можна заробляти в Європі. Бог кожному дав голову, руки й ноги. Зрештою, не маєш роботи - мобілізуйся! Ми, зокрема, пропонували міністру для перевізників варіант, який діяв у 90-х роках. Тоді європейці не їхали в Росію через рекет. На кордонах України з Росією були створені склади-ангари. Європейці привозили туди товар, і їхали собі, а тоді вже українці чи росіяни везли цей товар далі. Ми запропонували цей варіант для розгляду. Хай росіяни приїжджають до нашого кордону, а тоді цей товар наші перевізники повезуть на Європу. Нормальний варіант за умови відсутності транзиту. Або хай білоруси везуть.
МИ ЧОГОСЬ ТАКИ ДОБИЛИСЯ
- "Ведмежа блокада" - це була перша акція націоналістів, яку підтримав Москаль.
- Так, він погодився звернутися до Кабміну, але за умови, що акція буде всеукраїнська. Наступного дня і справді перекрили пів-країни. Тоді вперше після Майдану заговорили, що в народі знову є якась єдність, спільна дія, яка дає результат. Ми реально не очікували, що Кабмін прийме таке рішення уже за чотири дні після початку акції. Далі - режим "дорога додому". Він триває до 25 лютого. Ми чекали після цього заяви від Кабміну, а конкретно - від Міністерства інфраструктури про припинення транзиту українською територією для російських перевізників. Але прийняли інакше рішення.
- Наразі блокпости зняті?
- Постів нема, є хлопці, які моніторять траси. Чергують на машинах. Із 2014 року різні патріотичні організації робили всякі акції проти російського бізнесу - це і перевдягання перед Кабміном, і закидання фарбою офісів, кількагодинні блокування. Наша блокада фур - крапля в морі. Але увагу вона привернула, бо бізнес надто прибутковий. Ми чогось добилися. У координаторів акції є довіра в регіонах, ми можемо сказати, що нас в області підтримав голова СБУ, прокурор, начальник поліції, навіть голова ОДА. В облраді планують скликати сесію в березні й виносити на голосування питання про заборону не тільки транзиту, а й загалом російського бізнесу в краї. Так має бути у всіх областях.
Тетяна Когутич, Ужгород.