Марк Фейгін, адвокат Надії Савченко
Москва наполягає на асиметричному обміні
- Ви тут мене в глухий кут ставите. Я в цьому питанні надто чоловік. На одяг взагалі уваги не звертаю. Так, здається... вона була в футболці з квітами в контурі тризуба, чорній олімпійці і брюках. А от про взуття точно нічого не скажу. Передали їй подивитися великі пачки паперів, привітань, які зібрали для неї і роздрукували, в тому числі і текст від Укрінформу. Причому я брав не тільки листи для Надії, надіслані мені, але і знаходив цікаві слова, гарні побажання в коментах. Микола Полозов підібрав і роздрукував забавні колажі. Надія була дуже рада побачити все це. Дізнатися, що про неї пам'ятають співвітчизники. І не тільки вони. Що в Росії та інших країнах теж багато людей, які її підтримують. Також їй приємно було дізнатися (ще раніше Віра про це розповіла), що 11 травня о 20.00 в Києві з Поштової площі запустять китайські ліхтарики на честь її дня народження.
- Але все це Савченко могла лише переглянути в кімнаті для побачень з підзахисними?
- Так, на жаль, віддати їй всю цю купу привітань, щоб могла прочитати в спокійній обстановці, не можна. Але це - бог з ним. Прикро інше - що її маму Марію Іванівну, яка приїхала ще вчора привітати рідну дочку з ювілеєм, так і не пустили. Аргументація була наступною - вичерпано кількість відвідувань утримуваної в СІЗО. Один раз у два місяці. І це так - Марія Іванівна нещодавно була у дочки. Про це говорили і начальник в'язниці Колганов, і його заступник. В законі дійсно прописана така норма. Але! Тут є певна колізія. По-перше, можна шість побачень на рік, дійсно, раз на два місяці. Але періодичність цих відвідувань може змінюватись. Країна велика. Родичу може бути складно їздити саме раз в кожні два місяці. Йдеться про те, що дозволяється за два місяці сходити на побачення двічі, а протягом наступних двох місяців не приходити. Я пропонував такий варіант. Нам назустріч не пішли. Добре. Але є й інший аспект!
- Який же?
- Надія Савченко засуджена російським судом до певного терміну. Але етапування не відбулося. А з іншого боку, офіційного рішення, що вона відбуватиме термін за місцем перебування - в СІЗО №3 Ростовської області теж немає. Тобто також виходить якийсь правовий вакуум. Я, наприклад, вважаю, що в такій ситуації до Надії Савченко повинні застосовуватися норми утримування ті ж, що були раніше - одне відвідування на місяць.
- Чи випадково те, що сталося? Може, це ексцес виконавця?
- Ні, звичайно. Адже вже і Віру Савченко пускали частіше, ніж раз у два місяці. Я вже не кажу про те, що проводили в СІЗО телефон, щоб Савченко могла в середині квітня поговорити з Президентом (України - ред.). Але тут справа в чому? Тоді тривало голодування. Були високі ризики. Тому робилися послаблення, аби лише уникнути неприємностей. А в даний момент ситуація спокійніша. І вирішили притиснути. Це не перегини на місцях, а рішення згори.
- Тобто в СІЗО день народження у Надії не надто відрізняється від інших днів?
- Так, це звичайна в'язниця, і звичайні тюремні будні. Київського торта, свічок і шампанського не буде. Ну, хіба що, наскільки я знаю, цукерки і фрукти від мами дозволили прийняти.
- Раніше ви говорили, що при поданні скарги до ЄСПЛ щодо «кейсу Савченко» працюватимете з Беном Еммерсоном, відомим юристом, який був адвокатом у справі Литвиненка? Як просувається справа?
- Тут ще є час. Тобто ми спеціально не затягуємо, але у нас є шість місяців з часу оголошення вироку, тобто з 21 березня. Нагадаю, через те, що Надія Вікторівна відмовилася подавати апеляцію на вирок у Росії, при подачі документів до ЄСПЛ не виконаний принцип «вичерпаності національної юрисдикції», оскільки нами не пройдені дві судові інстанції. Тому ми з Еммерсоном повинні дуже точно і переконливо для ЄСПЛ обгрунтувати порушення прав і свобод Надії Савченко. Незабаром завершимо підготовку цієї скарги. Думаю, що процес її подання обжене процес видачі Надії. Також нагадую, що у розгляді в ЄСПЛ за «кейсом Савченко» держава Україна бере участь в якості третьої сторони. Відповідна робота ведеться. Розглядаються і інші наші скарги, наприклад, на незаконне продовження арешту. Паралельно дали хід петиції комісару ООН щодо незаконно затриманих осіб. Принаймні, заяву прийнято.
- Адвокат російського спецназівця Євгена Єрофєєва Оксана Соколовська останнім часом багато говорить про те, що обмін Єрофєєва і Александрова на Савченко може і не відбутися, що українська сторона нібито не виконала якихось там умов.
- Щойно я дізнався в розмові з вами цю новину, одразу почав відстежувати всі коментарі, що з'явилися незабаром. Наскільки я розумію, головне в повідомленні Соколовської, що Україна не виконала якісь домовленості, ухвалені в спілкуванні з російською стороною. І тому вона не виключає подання апеляції (щоб надалі була можливість оскаржити рішення суду в ЄСПЛ, - ред.), а це затягне весь процес. Але тут я не зовсім розумію претензії до української влади. Адже вирок набере чинності лише після 23 травня. І помилування Єрофєєва і Александрова може бути тільки після цього. Тобто, виходить, що ця заява виглядає як своєрідний шантаж. Або, скажемо м'якше, форма тиску на владу, на переговірників. Але тут я не наважуюся коментувати далі роботу колег-адвокатів. Тим більше, що я не знайомий з подробицями тієї справи. Можу тільки сказати, що, наскільки я знаю, жодних свідчень про припинення переговорного процесу у мене немає. Але, з іншого боку, і конкретних термінів називати поки не можу.
- Але хоч якась свіжа інформація про переговори є?
- Є. Від компетентного інформованого джерела знаю, що Москва наполягає на тому, щоб Єрофєєва і Александрова помилували. А Савченко - щоб відпустили в Україну лише під гарантії відбування терміну.
- Я так розумію, що подібна асиметрія закладається в рамках постійних розмов «не зліть Путіна», «дайте Путіну можливість зберегти обличчя».
- Саме так! Ви не уявляєте, скільки мені доводиться стикатися з цими твердженнями і боротися з ними. І за кордоном, і особливо в Росії. Але це ж все не так просто. Якщо гіпотетично уявити такий асиметричний варіант, то він може мати наслідки у випадку з обміном/видачею інших українських політв'язнів. Ну, зрозуміло ж, в Україні ніхто не допустить, щоб Савченко сиділа у в'язниці. А далі уявімо собі, що буде обговорюватися питання про видачу Сенцова, Кольченка, інших. І от тут Кремль може сказати: «А ми вам не віддаємо їх, бо на прикладі Савченко бачимо, як ви порушуєте домовленості». Тому рішення потрібно приймати виважено і продумано, прораховуючи далекосяжні наслідки.
Олег Кудрін, Москва
Фото: facebook.com, Укрінформ.