Дмитро Сторожук, перший заступник генпрокурора
У справі збиття Боїнга МН17 фігурують 120 осіб
СПРАВИ СТОСОВНО ЯЦЕНЮКА ЗАКРИТІ
- Чи відомо вам про нові напрацювання міжвідомчої робочої групи силовиків, які розслідують зухвале вбивство Павла Шеремета?
- Щотижня у нас проходить нарада з координації дій правоохоронців, які розслідують вбивство Шеремета. Над цією справою монотонно працюють 3 прокурори і 35 співробітників Нацполіції. Вони перевіряють телефони, з яких дзвонили, перевіряють з'єднання, встановлюють – хто де знаходився, куди потім пішов, чи мав відношення до цієї події. У нас весь час з'являється нова інформація, але на сьогодні – це таємниця слідства. Докладаються титанічні зусилля, щоб дати відповідь суспільству – хто це міг зробити.
- У вересні минулого року в Одеській області правоохоронці ліквідували злочинну групу, організатором якої був секретар Затоківської сільради В'ячеслав Бокій. Їх викрили під час замаху на адвоката естонського бізнесмена. Як просувається слідство?
- Це одна із важливих і показових для нас справ. Той епізод, по якому затримали частину цієї групи, є незакінченим замахом на вбивство. З юридичного погляду, це закінчений злочин, бо він повністю нами контролювався.
Все почалося з того, що до нас приїхав посол Естонії, який повідомив про загрозливу ситуацію, яка склалася в Затоці. Ми зреагували, і нам вдалося викрити частину цієї організації. На їхньому рахунку – близько 30 злочинів, серед яких – перереєстрація земельних ділянок, підпали санаторіїв, баз відпочинку. Наразі 15 особливо серйозних проваджень перебувають у Головному слідчому управлінні Генпрокуратури, тобто ми підняли цю категорію справ на високий рівень і цим займаються слідчі безпосередньо в Києві.
Розслідування замаху на вбивство вже на завершальній стадії. У Києві в СІЗО знаходяться четверо фігурантів справи. Організатор банди - секретар Затоківської сільради Бокій зараз перебуває під домашнім арештом у себе в будинку в Києво-Святошинському районі. Його пособник Христов також під домашнім арештом. Їх обох було заарештовано, але суд змінив їм запобіжні заходи. Ми не погоджуємося з такими рішеннями, і наші прокурори оскаржили їх в Апеляційному суді. Хочемо змінити їм домашній арешт на тримання під вартою. Зараз фігуранти справи – шестеро підозрюваних знайомляться з матеріалами кримінального провадження. Після цього плануємо до 10 квітня передати до суду обвинувальний акт.
- У грудні минулого року було продовження цієї історії. Правоохоронці викрили чиновників Затоківської сільради, котрі прийшли до влади, сфальсифікувавши місцеві вибори. Як стверджував міністр Аваков, допомагали їм місцеві судді, співробітники СБУ, поліції й прокуратури. Як просуваються справи у доведенні їхньої вини?
- Чесно скажу, що важко. Є підозра, що члени цього злочинного угруповання займалися в тому числі й фальшуванням результатів виборів. Зараз проводяться слідчі дії, щоб передати справи до суду. Ми поки що про них не повідомляємо, бо хочемо прозвітувати про результат.
- За останньою інформацією, розслідування кримінальної справи стосовно скандального забудовника Анатолія Войцехівського завершене. На що чекати ошуканим вкладникам його будівельних афер?
- Незаконна діяльність Войцехівського простежується з 2006 року. За цих 10 років у нас назбиралася тисяча томів справ. Це понад 40 епізодів. До суду ми направили справу по кількох епізодах - це несплата податків у розмірі 12 мільйонів гривень, привласнення, незаконне будівництво. У рамках цього провадження були накладені арешти як на земельні ділянки і майно підприємств, які йому належать, так і на його особисте майно.
Сума попередньо порахованих збитків по інших епізодах – близько 200 мільйонів гривень. Справа Войцехівського по цих епізодах вже у суді.
У подальшому інші епізоди будуть направлятися до суду. Треба розуміти, що ця історія – на роки, і швидкого рішення тут не буде.
Що стосується вкладників. На сьогодні за розпорядженням міського голови створена комісія при Київській міській державній адміністрації. На засідання постійно запрошують прокурора і слідчого, які безпосередньо ведуть цю справу. Рішення про завершення будівництв прийматиме місто.
Ведуться перемовини з підприємствами Войцехівського, щоб вкладники отримали свої кошти. Це стосується тих, які не були ошукані. А є ще справи по шахрайству, коли одна й та сама квартира продавалася трьом різним людям.
У мене питання до контролюючих органів: хто надавав дозволи? Де було Київське міське управління благоустрою? Чи у нас можна так просто приїхати, особливо в Києві, на земельну ділянку, обнести її зеленим парканом і щось там будувати?
Розмір збитків у справі Войцехівського в десятки разів перевищує аферу з «Еліта-Центр»
- А слідство відповіло на ці запитання?
- Слідство відповідає. Київська влада займається проблемами цього замороженого будівництва, тому що вкладників досить багато. Розмір збитків у десятки разів перевищує аферу з «Еліта-Центр». Але є інвестиційні програми, де забудовники можуть заходити на такі проекти, добудовувати. Питання у фінансуванні, але знову ж таки воно не до нас.
- Перед Новим роком під час міжнародної спецоперації були затримані хакери з кібермережі Avalanche. Згодом одному з них – Геннадію Капканову слідча суддя райсуду Полтави Світлана Кулешова відмовилася обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. В результаті Капканов утік. Чи притягнули суддю до відповідальності за те, що відпустила хакера?
- За фактом прийняття неправосудного рішення суддею розслідується кримінальне провадження. Водночас Апеляційний суд Полтавської області скасував рішення цієї судді і постановив нове – про арешт Капканова. Отже, він у розшуку. За нашою інформацією, кордон він не перетинав.
Це була одна з небагатьох наших операцій, в активній фазі якої брали участь правоохоронці 26 країн. Хоча Капканов і втік, але інший учасник цього організованого злочинного угрупування знаходиться у СІЗО в Києві. Наші західні партнери задоволені результатом. Крім того, німецькі правоохоронці запропонували нам створити спільно з Францією і Великобританією міжнародну слідчу групу, яка працювала б на постійній основі, а не від справи до справи.
- Чи є у провадженні Генпрокуратури кримінальні справи стосовно вашого однопартійця Арсенія Яценюка? За інформацією нардепа Добродомова, щодо Яценюка нібито була порушена справа за хабар у 6 млн доларів від нардепа 7 скликання Ігоря Скосара. Також Добродомов стверджував, що ГПУ розслідує справу за фактом отримання Яценюком хабара у розмірі 3 млн доларів за призначення на посаду керівника «Концерну РРТ» Володимира Іщука... Чи відповідає ця інформація дійсності? Яка доля цих кримінальних проваджень?
- Депутати зводять політичні рахунки через пустопорожні обвинувачення. Так було в самий розпал кампанії проти колишнього уряду і його керівника. Генпрокуратура була зобов'язана зареєструвати ці заяви. Обидві справи закриті, тому що встановлена відсутність кримінального правопорушення. Цим займалося Головне слідче управління під керівництвом Юрія Столярчука. Все це вигадки, які ми чули від різних політиків, і які не знайшли свого підтвердження.
БОРОТЬБА З «ЧОРНИМ ЛІСОМ» ІНКОЛИ СХОЖА НА ГОЛЛІВУДСЬКІ ФІЛЬМИ
- Чи можете похвалитися роботою правоохоронців у боротьбі з незаконною вирубкою та збутом «чорного» лісу?
Після заборони на експорт лісу-кругляка недобросовісні підприємці дуже швидко переорієнтувалися на вивезення пиломатеріалів і продовжують нищити ліс
- Влітку минулого року Юрій Луценко дав доручення всім прокурорам областей перевірити кримінальні провадження, які стосуються незаконних рубок, транспортування та збуту лісу. Сьогодні ми можемо звітувати про певні результати. Правоохоронці направили до суду 160 обвинувальних актів за фактами незаконної вирубки та реалізації «чорного» лісу.
Більшість з наявних справ розслідують у Нацполіції. Водночас близько півсотні резонансних і складних кримінальних справ - у віданні слідчих прокуратури.
Лише за приблизними підрахунками, у минулому році від незаконної вирубки лісу встановлено збитків на 67 млн грн. У провадженнях, в яких іще триває слідство, повідомлено про підозру 54 особам.
Проблема притягнення до відповідальності ускладнюється великими прогалинами у законодавстві стосовно таких злочинів. Всім відомо, що з 1 січня цього року введено заборону на експорт лісу-кругляка. Що зробили недобросовісні підприємці?
Вони дуже швидко переорієнтувалися на вивезення пиломатеріалів і продовжують нищити ліс.
За порушення правил рубки у нас дуже слабке покарання. Тому Генпрокуратура минулого року запропонувала депутатам внести відповідні зміни. Законопроекти вже зареєстровані в парламенті. Також ми направили в Кабмін лист, в якому просимо підготувати законопроект про передачу всіх лісів у відання Держлісагентства. Іще, як необхідну умову для експорту, ми пропонуємо запровадити сертифікати походження лісо- та пиломатеріалів.
- Наскільки мені відомо, проблемою незаконно видобутку та вивезення за кордон «чорного» лісу займається СБУ. Чи є у них зараз цікаві напрацювання?
- Є. Вони приходять, розказують, і це дуже таємно (сміється - ред.).
- Тоді розкажіть хоча б загальну картину...
- Працівники СБУ приносять конкретний матеріал, показують доказову базу. Це дуже гарно виглядає і побачити таке, напевно, мрія кожного журналіста (сміється - ред.). Це такий ватман на півстола, на якому вказаний організатор із прізвищем, ім'ям і телефоном. Від нього ідуть стрілочки до виконавця, заступника. Там розписано, хто відповідає за вирішення питань з органами місцевої влади і так далі. Вони мені все це показують, а я кажу: «Супер, хлопці! Побігли!». Потім ми формуємо операцію з 30-40 одночасними обшуками, або відправляємо оперативників, які працюють під прикриттям. Це дуже довгий і монотонний процес. Інколи він схожий на голлівудські фільми...
- Деякі співробітники СБУ заявляють про існування прихованого конфлікту між СБУ і ГПУ через те, що оперативники не можуть і кроку ступити без узгодження своїх дій з прокурором. І, як стверджують працівники СБУ, це може ставити під загрозу оперативну розробку, оскільки часто відбувається злив інформації. Чи помічали ви такий конфлікт?
- Питання зливу інформації - одвічна проблема, і на те розроблена відповідна методика, є постанова Кабміну для опрацювання таємної інформації. Коло поінформованих про деталі кримінальної справи обмежене. Я залучаюся, коли сфера злочину належить до моєї компетентності. А загалом я зацікавлений у тому, щоб не знати інформації. Безпосередньо між собою спілкуються оперативний працівник СБУ і прокурор. Якщо хтось із співробітників відомств помічає конфліктні ситуації чи недобросовісну поведінку - мої двері завжди відчинені. Кожен працівник, і не лише СБУ, може прийти і розповісти про конфлікт з прокурором. Я обіцяю розібратися.
Алла Шершень, Київ
Фото: Данііл Шамкін, Укрінформ