Андрюс Кубілюс, екс-прем'єр-міністр Литви
Реалізація "Плану Маршалла" для України перевищує найсміливіші очікування
- Так, цього разу литовці їздили лише з українцями, хоча на Міжпарламентській асамблеї Польщі, Литви та України у Варшаві ми домовлялися про тристоронню делегацію. Але ми настільки швидко просунулися уперед, що вирішили не чекати на офіційне створення тристоронньої делегації. Ми побачили, що два наші парламенти можуть швидко рухатися вперед, відтак ми почали свою роботу.
- У Брюсселі ви провели переговори з різними європейськими інституціями. Розкажіть про це детальніше.
- Ми провели переговори в Європарламенті, в Єврокомісії зустрічалися з представниками різних директоратів, офісів Єврокомісарів Федеріки Могеріні і Йоганнеса Гана, робочою групою з підтримки України в Єврокомісії під керівництвом Пітера Вагнера, представниками Європейського інвестиційного банку, пройшли всі основні пункти у розмовах по Україні.
- Які конкретні напрямки допомоги Україні розглядаються?
- Наприклад, ми намагаємося використати досвід Німеччини 1947 року, коли гроші, які виділялися за "планом Маршала" зосереджувалися, зокрема, у банку KfW (KfW - німецький державний банк, заснований у 1948 році як складова частина "Плану Маршалла"). Поки що ми маємо на словах загальний план. Ми зрозуміли, що наше завдання – розробка більш конкретних механізмів. Зараз власне цим і займатимемося. Йдеться, щоб конкретна фінансова інституція, яка отримає фінанси від ЄІБ чи від інших фінансових установ, змогла надавати ці гроші як кредити малому та середньому бізнесу на набагато кращих умовах у порівнянні з тими, які зараз є в Україні.
ЗАХІД ПОЧИНАЄ УСВІДОМЛЮВАТИ ЗАГРОЗУ З БОКУ РОСІЇ
- До Варшави на саміт "Трьох морів" прилітає президент США Трамп, а потім він візьме участь у саміті G20 у Гамбурзі. Чи ці майданчики є добрими для переговорів власне про "План Маршалла" для України?
- Ми робимо все можливе, щоб про це говорили. По-перше, в один час із подіями у Варшаві, 6 липня відбудеться важлива міжнародна конференція в Лондоні з українських питань за участю української влади. Там ми також будемо намагатися узгодити наші подальші дії. Потім, звичайно ж, саміт G20, це дуже важливий захід. Після цього, 13 липня буде відбуватися саміт ЄС-Україна в Києві, а згодом – у листопаді – саміт "Східного партнерства". До цього в Європарламенті прийматимуться спеціальні рекомендації для цього саміту. Зараз ми провели вдалу підготовчу роботу, аби в різних парламентських групах зрозуміли, чому дуже важливо на саміті Партнерства в листопаді обговорити "план Маршалла".
- Зараз усі перебувають в очікуванні візиту президента Трампа до Європи. Передбачається, що у Гамбурзі він зустрінеться з Путіним. На вашу думку, що можна очікувати від переговорів президентів США та Росії?
- Досить складно передбачити дії президента Трампа. Ще складніше – що він напише у Твіттері. Але попри все, я налаштований оптимістично, адже не справдилися побоювання, що нова адміністрація Трампа діятиме таким чином, що це для нас обернеться новою небезпекою з боку Росії. Навпаки, нова адміністрація діє так, що ми можемо бути задоволеними. До заяв американських військових і міністра оборони нічого додати. Разом з українцями ми добре поспілкувалися у Вашингтоні з представниками нової адміністрації в Білому домі, Держдепартаменті тощо. Ми зустрічалися і говорили однією мовою про небезпеку поведінки Путіна, що необхідно досягнути Україні для зближення із Заходом. Багато розмов стосувалося також газопроводу "Північний потік-2". Після зустрічей у Конгресі чи Білому домі я не можу сказати, що Трамп робить якісь погані кроки. Навпаки, це в Москві починають розуміти, що поведінка Путіна й усієї Росії переконали Захід, що Кремлю довіряти не можна.
- Ви вважаєте, що у питанні "Північного потоку-2" американці повністю підтримують Польщу, Україну, Литву, які виступають проти будівництва цього газопроводу?
- Так, вони дуже серйозно взялися за цю справу. Побачимо, як відреагує на це Європа. Проте, видно сильну політичну волю з боку США. Думаю, що це добре.
- Останнім часом непоодинокими є випадки порушення російськими літаками повітряного простору балтійських країн, триває також підготовка до навчань "Захід-2017". Чи Литва, Україна, інші країни нашого регіону повинні побоюватися безпосередніх провокацій чи агресії з боку Росії під час цих військових навчань?
- Після агресії у Грузії, а потім і в Україні Росія веде себе таким чином, що всі ми повинні думати: а що ж буде далі? Але ці думки потрібно перетворювати в реальні дії, які спрямовуватимуться на попередження і протидію провокаціям Кремля.
Присутність у Литві німецьких військ, союзницьких військ у балтійських країнах посилює відчуття безпеки
- Що на вашу думку необхідно зробити?
- НАТО дуже активно над цим працює. Те, що зараз у Литві дислокуються німецькі війська, союзницькі війська також є і в інших балтійських країнах. Це дуже посилює відчуття безпеки.
- Упродовж останніх днів в Україні в результаті терактів убито двох високопоставлених офіцерів українських спецслужб, які власне боролися з російськими диверсантами на сході України. Водночас, Росія увесь час намагається дестабілізувати ситуацію в Україні, на сході й півдні країни захоплено у полон діючих російських військовослужбовців. Чи це хороші аргументи для Заходу, щоб не лише продовжувати санкції, але і задуматися над їх посиленням?
Путін зараз успішно переконує Захід, що він несе небезпеку для всіх нас
- Так, Путін зараз успішно переконує Захід, що неможливо довіряти нинішньому режиму Кремля в питаннях геополітики і безпеки, і що він несе небезпеку для всіх нас. Він робить це набагато краще, ніж нам це вдавалося до початку агресії в Україні.
Провокації, агресивні дії, кібератаки, вбивства цих людей дуже ефективно показують сутність Кремля. Водночас, спостерігаю, що на Заході вже дедалі краще починають це розуміти. Відтак, організовуються спеціальні конференції, семінари, пишуться звіти про те, що робити з Росією та з її агресивною поведінкою. Це може проявлятися в посиленні санкцій, у якихось інших нових ініціативах, або тому, що ми передбачаємо у філософії свого плану – допомоги Україні. Це практично єдиний геополітичний інструмент, який Захід має у своєму розпорядженні: допомагаючи Україні, ми сприяємо позитивній трансформації в Росії коли-небудь в майбутньому. Його потрібно використовувати активніше. Власне, у своєму "плані Маршалла" ми говоримо не лише про Україну, але і про Росію. Захід поки що не має чіткої відповіді – що робити далі з Росією. Тому, ми пропонуємо свою.
Юрій Банахевич, Київ.