Закон про «партійну диктатуру»: рішення КСУ не стосується обраних депутатів - Черненко
Рішення Конституційного суду України від 21 грудня про визнання неконституційним виключення зі списків кандидатів у нардепи після виборів не стосується обраних депутатів Верховної Ради.
На цьому наголосив голова підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету ВР з питань правової політики і правосуддя Олександр Черненко в коментарі Укрінформу.
«Цей закон говорить про можливість виключати зі списку тих, хто не пройшов. Адже до обраних депутатів в Конституції є вичерпний перелік підстав, за якими можна вже діючого депутата позбавити мандата», - зазначив нардеп.
За його словами, визнані КСУ неконституційними положення закону про вибори нардепів дозволяли рішенням статутного органу партії тих кандидатів, які лишились у «хвості списку» і не пройшли в парламент виключити з цього списку.
Він нагадав, що раніше були позбавлені повноважень народних депутатів Микола Томенко і Єгор Фірсов, але на підставі інших норм законодавства.
«Є механізм позбавлення статусу народних депутатів. Зокрема їх можна позбавити депутатського мандату, якщо вони самі добровільно вийдуть зі складу фракції. Така історія була і з Томенком, і з Фірсовим, бо вони написали заяви про вихід із фракції», - зазначив Черненко
Водночас він наголосив, що зазначені положення визнані неконституційними і втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом цього рішення і, відповідно, не стосуватимуться рішень партій по виключенню зі списків кандидатів, які були прийняті до цього.
Як повідомлялось, 21 грудня Конституційний суд України вирішив визнати такими, що не відповідають Конституції України частину дев’яту статті 61, частину третю статті 105 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року № 4061-VI зі змінами; пункт 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо виключення кандидатів у народні депутати України з виборчого списку партії у багатомандатному окрузі" від 16 лютого 2016 року № 1006–VIII.
КСУ дійшов висновку, що можливість виключення партією кандидатів у народні депутати з виборчого списку від партії після встановлення результатів виборів народних депутатів України за рішенням її з'їзду суперечить принципам народовладдя; свободи політичної діяльності; вільних виборів та вільного волевиявлення виборців; вільного депутатського мандата.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко прогнозує спроби партій поновити контроль над кандидатами у народні депутати, включеними до їх виборчих списків, після рішення Конституційного Суду.
23 березня 2016 року були достроково припинені повноваження депутатів Єгора Фірсова і Миколи Томенко, що були обрані депутатами за списками БПП і написали заяви про вихід зі складу цієї фракції.
Їх позбавлено мандатів на підставі статті 81 Конституції, що передбачає однією з підстав дострокового припинення депутатських повноважень є невходження, обраного від політичної партії або блоку партій, до складу депутатської фракції цієї політсили або виходу депутата із складу такої фракції.