ЄС має і надалі бути активно залученим у процес реформ в Україні - Климпуш-Цинцадзе

Україна та ЄС ніколи в минулому не були так близько один до одного, як зараз. Наше партнерство, що базується на спільних принципах та цінностях, вже приносить конкретні результати у трансформації країни та зростанні можливостей для громадян.

Про це заявила віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, виступаючи на круглому столі в Королівському інституті міжнародних справ Chatham House у Лондоні.

Вона зазначила, що протягом останніх років Україні вдалося плавно розпочати низку структурних реформ, які охоплюють майже всі сфери суспільного життя - від охорони здоров'я та освіти, державного управління та децентралізації, до судової системи, безпекових інституцій та правоохоронних органів. «Ми робимо більше, ніж закріплюємо хребет демократії; ми нарощуємо м'язи на кістки», - зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Віце-прем’єр-міністр визнала, що темпи реформ в Україні не такі швидкі, як би хотілося. Однак пріоритетом має бути постійна еволюція, а не радикальні непідготовлені зміни, які можуть мати негативний ефект або бути легко скасовані після чергових виборів.

Вона зазначила, що реформи в Україні - це не лише зміна законів, правил та процедур. Йдеться про подолання радянської та імперської спадщини, протистояння клептократії влади та патріархальних тенденцій українського суспільства. «Ми рятуємося від впливу ідей «руського миру», які Кремль намагався нав'язати нам століттями», - наголосила Віце-прем’єр-міністр.

За її словами, співпраця між Україною та ЄС є надзвичайно насиченою, однак Іванна Климпуш-Цинцадзе підкреслила, що у 2019 році, оскільки і Україна, і ЄС входять у виборчий сезон, ЄС має і надалі бути чітко та активно залученим до підтримки реформ в Україні.

«Нам потрібен сильний сигнал з Європи, що Україна є рівноправним партнером, що наше майбутнє - в європейській сім'ї», - підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Читайте також: Климпуш-Цинцадзе обговорила у Лондоні британські візи для українців

Вона додала, що наразі популісти всіх типів використовують тези про начебто несправджені очікування від європейської та євроатлантичної інтеграції. «Вони намагатимуться переконати, що ЄС не піклується про Україну, що там нас ніхто не чекає тощо. І в цьому контексті будь-яка невизначеність з боку ЄС лише підриває зусилля українських реформаторів та озброює проросійські та популістичні сили аргументами проти європейського майбутнього України».

Іванна Климпуш-Цинцадзе детально розповіла про плани щодо подальшої інтеграції з ЄС та зазначила, що мета України - зробити європейську інтеграцію добре спланованим, системним, позитивно-бюрократичним процесом, який здатний вистояти за будь-яких політичних умов.

Серед важливих прикладів успіху Іванна Климпуш-Цинцадзе назвала економічну користь від антикорупційних заходів, які склали, за даними Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, 6% ВВП або понад 6 млрд доларів, економію до 39% вартості ліків з державного бюджету завдяки запровадженню закупівлі через міжнародні організації, відповідно - збільшення закупівлі медичного обладнання, зокрема, стентів серця, що вперше за багато років привело до зменшення смертності від серцевих нападів. Ще одним здобутком вона назвала підйом України за барометром Open Data на друге місце серед країн, які досягли найбільшого прогресу за останні чотири роки у сфері відкритих даних.

«Україна може стати позитивним прикладом для своїх сусідів і навіть для світу. Ми можемо показати нашим колегам, як боротися з проблемою корупції через малі прагматичні кроки. Я вірю, що ці різного рівня впливу заходи матимуть ефект «снігової кулі», давши імпульс подальшим реформам», - наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.