П’ять років тому відкрили "нормандський фронт" боротьби з агресією РФ - Порошенко
Рівно п’ять років тому розпочався другий фронт боротьби з російською агресією проти України — нормандський, завдяки якому вдалося зупинити просування російських окупаційних військ вглиб української території.
“Рівно п’ять років тому спільно з Берліном та Парижем ми відкрили другий – нормандський – фронт у відповідь на російську агресію проти України. Завдяки європейській солідарності та трансатлантичній підтримці ми зупинили просування російських окупаційних військ вглиб української території, не допустили реалізації кремлівських проектів т.зв. “новоросії та малоросії”, - зазначив він.
Порошенко підкреслив, що ці роки були часом напружених переговорів на найвищому рівні, самовідданої боротьби за звільнення українських заручників, роками розбудови проукраїнської коаліції і стримування Москви міжнародними санкціями.
Також, за його словами, за п’ять років було 19 спроб змусити Росію перестати стріляти в українців.
“Важливо, що цими днями ми почули, принаймні на словах, відхід Володимира Зеленського від риторики кандидата в президенти. Однак, набагато важливіше побачити конкретні кроки, які б диктувалися не тяжінням до миру будь-якою ціною чи через підозрілі референдуми, а рішучістю до захисту суверенітету та територіальної цілісності України”, - відзначив екс-президент.
Водночас він зауважив, що важливо, що налагоджені перші контакти з Берліном і Парижем, а вчора було поновлено засідання Тристоронньої контактної групи у Мінську.
У цьому контексті Порошенко наголосив, що прийшов час почути від Зеленського конкретику стосовно тієї дорожньої карти, за якою Україна відновить контроль над кордоном з Росією, додавши, що світ захищатиме нас настільки, наскільки ми готові захищати себе.
Також він висловив переконання, що своїм пріоритетом новий президент визначає захист українців на окупованому Донбасі, однак не менш важливо не лише повернути Україну на тимчасово окуповані території Донбасу, але й домогтися виведення російських військ, найманців і зброї з української території.
“Роки російської агресії навчили нас найважливішому – мир настане лише тоді, коли Росія перестане стріляти. Для цього і був започаткований нормандський формат, і дуже шкода, що п’яту річницю ми зустрічаємо без зустрічі на найвищому рівні”, - підкреслив Порошенко.
Він додав, що нині треба діяти більш рішуче і наполегливо.
Як повідомлялося, спеціальний представник голови ОБСЄ Мартін Сайдік після чергової зустрічі Тристоронньої контактної групи з урегулювання на Донбасі в Мінську 5 червня заявив, що ТКГ на наступному засіданні розгляне питання про зняття економічної блокади з ОРДЛО. За словами Сайдіка, ця пропозиція була зроблена представником України на переговорах у Мінську Леонідом Кучмою. Сайдік додав, що її підтримали й представники ОРДЛО, і це питання буде винесено на розгляд засідання економічної підгрупи під час наступної зустрічі.
За даними прес-секретаря Кучми Дарки Оліфер, на переговорах ТКГ Кучма висловив позицію Президента України Володимира Зеленського, яка полягає в тому, що економічна блокада Донбасу є проблемою, і її треба вирішувати.