Україна і Польща відновлюють співпрацю з вшанування жертв воєн і політичних репресій
Україна і Польща відновлюють співпрацю щодо вшанування жертв воєн і політичних репресій.
Про це посол Дещиця розповів в ексклюзивному коментарі власному кореспондентові Укрінформу.
“Сьогодні відбулася зустріч з головою ІНП Польщі Ярославом Шареком, в ході якої я передав оригінал листа міністра культури, молоді та спорту України Володимира Бородянського. В ньому підтверджено позицію української сторони про готовність надати відповідні дозволи і сприяння для ведення пошукових робіт в місцях загибелі поляків на території України”,- зазначив Дещиця.
Відтак, дипломат запевнив, що зараз не існує жодних політичних бар’єрів для початку таких робіт в Україні. Домовленості Президентів України і Польщі, яких було досягнуто 31 серпня у Варшаві, набувають практичного виміру.
За словами посла, польська сторона підтвердила, що їй відомо про алгоритм отримання в Україні таких дозволів, який не змінився, і вона буде їх повністю дотримуватися.
Насамперед йдеться про обрання українського партнера, що має відповідну ліцензію на проведення пошукових робіт в Україні.
«Польська сторона з розумінням і без будь-яких застережень ставиться до існуючих процедур в Україні, адже в Польщі також є перелік вимог, які треба обов`язково виконати для отримання дозволів на подібну працю», - зазначив дипломат.
Дещиця також повідомив, що під час розмови польська сторона висловила готовність до подальшої співпраці щодо увічнення і збереження українських місць пам’яті в Польщі.
“Ми дійшли згоди щодо доцільності відновити консультації та співпрацю на рівні експертів відповідних інституцій для проведення спільних робіт з вшанування місць пам’яті як в Польщі, так й Україні відповідно до міжурядової угоди 1994 року”,- підкреслив український дипломат.
Він додав, що такі консультації на урядовому та експертному рівнях мають бути відновлені “відразу після завершення виборчої кампанії і формування нового уряду Польщі”.
Як інформувало агентство, про формальну згоду на відновлення пошукових робіт повідомив 27 вересня заступник глави МЗС України Василь Боднар. Згідно з умовами, висунутими українською стороною, пошуки мають проводитися українськими дослідниками разом із польськими експертами після виконання необхідних формальностей. Офіційне прохання про відновлення пошукових робіт Польща подала у другій половині вересня.
Як відомо, українська сторона призупинила виконання польською стороною в Україні пошуково-ексгумаційних робіт у зв’язку з вчиненням невідомими особами актів вандалізму проти українських місць пам’яті на польсько-українському прикордонні. Загалом, упродовж 2014-2017 років на південному сході Польщі хулігани знищили чи сплюндрували близько 10-ти місць пам’яті. Під час зустрічі у Варшаві 31 серпня з польським лідером Анджеєм Дудою Президент Володимир Зеленський вийшов з ініціативою скасувати рішення про призупинення пошуково-ексгумаційних робіт польською стороною в Україні, але польська сторона також повинна упорядкувати українські місця пам’яті в Польщі.
Фото: www.facebook.com