Уряд погодив зміни до закону щодо Всеукраїнського референдуму
Кабінет Міністрів України погодив проєкт закону “Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про всеукраїнський референдум”.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, відповідне рішення члени уряду ухвалили без обговорення на засіданні в четвер, 26 серпня.
У пояснювальній записці до проєкту закону вказано, що документ розроблений з метою приведення законодавчих актів України у відповідність до Закону України “Про всеукраїнський референдум”.
Так, проєктом закону пропонується внести зміни до законів України “Про політичні партії в Україні”, “Про Державний реєстр виборців” з метою приведення положень цих законів у відповідність до Закону України “Про всеукраїнський референдум”, зокрема, в частині утворення політичними партіями фондів агітації щодо ініціативи проведення всеукраїнського референдуму, фондів всеукраїнського референдуму та подання фінансових звітів про надходження та використання коштів таких фондів, порядку складання попередніх та уточнених списків виборців.
Також уряд схвалив проєкт закону “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення”, який передбачає взаємоузгодження положень Кодексу України про адміністративні правопорушення із законодавством про вибори та референдум.
Згідно з пояснювальною запискою, цим документом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення з метою запровадження відповідальності за порушення порядку подання фінансових звітів про надходження і використання коштів фонду ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, фонду агітації щодо ініціативи проведення всеукраїнського референдуму, а також взаємоузгодження положень Кодексу України про адміністративні правопорушення із законодавством про вибори та референдуми у частині повноважень членів виборчих комісій, комісій з референдуму складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 26 січня ухвалила Закон «Про всеукраїнський референдум», який 8 квітня 2021 року підписав Президент.
Згідно із законом, предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України; питання загальнодержавного значення; питання про зміну території України за умови збереження територіальної цілісності нашої держави, а також про втрату чинності тим чи іншим законом України або окремими його положеннями.
Не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права; питання щодо скасовування чи обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина; питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету та територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці. Не можуть виноситися на референдум і питання податків, бюджету, амністії, а також ті, що перебувають у віданні органів правопорядку, прокуратури чи суду.
На всеукраїнський референдум може виноситися одне питання. Референдум не може проводитися одночасно з виборами.
Закон передбачає, що рішення, ухвалене на всеукраїнському референдумі, може бути змінене виключно шляхом всеукраїнського референдуму не раніше, ніж через три роки з дня його ухвалення. Новий референдум з питань, що раніше не були підтримані на всеукраїнському референдумі, може бути проведено не раніше, як через один рік з дня оголошення результатів відповідного всеукраїнського референдуму.
Референдум не підмінятиме роботу Верховної Ради щодо ухвалення законів, але громадяни отримають інструмент прямого впливу на ухвалення рішень у державі. Референдум дасть змогу народу говорити вирішальне слово без посередництва політиків, через що багато хто з них втратить свій вплив у суспільстві.
Залежно від питання, всеукраїнський референдум може призначатися Президентом України, Верховною Радою або проголошуватися главою держави за народною ініціативою.