Політолог не виключає, що Путін для введення військ в Україну чекає на casus belli
Наразі подальше військове вторгнення Росії до України малоймовірне, оскільки саме зараз вирішується питання сертифікації російського проєкту "Північний потік-2".
Таку думку в ефірі телеканалу "Дом" висловив політолог Андрій Золотарьов, передає Укрінформ.
На його думку, Кремль, зацікавлений у тому, щоби процес сертифікації не був ускладнений, навряд чи саме зараз зважиться на ескалацію.
"Мені здається, саме зараз навряд чи Путін поспішатиме з цим. Хоча б тому, що колосальні кошти вкладені в "Північний потік-2", триває процедура сертифікації, докладаються колосальні зусилля щодо лобіювання, щоб ця процедура минула швидко. Щоби все пішло прахом — логіки немає", — вважає експерт.
За його словами, слід враховувати й пріоритети американської сторони як важливого міжнародного партнера України.
"Але треба враховувати, що в США ми бачимо два крила в оточенні Байдена, два підходи до зовнішньої політики. Вони не можуть визначитися, хто головний опонент Сполучених Штатів — Китай чи Росія. Або Китай та Росія разом. Мені здається, зараз дещо активніше грає той бік, який бачить основного опонента в Росії. Тому в Конгресі США вже лежить новий пакет санкцій, який стосується "Північного потоку-2". Тому слід було би позначити російську загрозу через цей фактор військових приготувань Росії, щоби провести це через Конгрес США. Чом би й ні?", — сказав політолог.
Тим часом Кремль висловлює традиційні для Москви побоювання щодо впливу НАТО на Україну, що може впливати на плани РФ щодо військових операцій проти України, додав він.
"Зважаючи на те, що в риториці й Путіна, й інших російських керівників почало звучати військове освоєння України з боку НАТО, то, напевно, військові плани вже лежать у російському Генштабі. Те, що йде рух військ, не виключаю, що це відпрацьовується військова логістика у разі, якщо Путін натисне "червону кнопку". Але поки що, мені здається, цю "червону кнопку" у Кремлі ще не натиснули", — наголосив Золотарьов.
Дії Москви залежать від внутрішньої ситуації в Україні, адже Росії потрібна формальна підстава для того, щоб втрутитися у внутрішньоукраїнську ситуацію, вважає він.
"Ось розраховують на дуже холодну зиму, розраховують на те, що Україна залишиться без вугілля, без газу, з дефіцитом електроенергії. Це може призвести до внутрішньої дестабілізації. І як варіант — можуть з'явитися російські війська в Україні, якщо настає хаос, безвладдя, безладдя, і тоді вони йдуть нібито "впоратися з цією проблемою". Це не буде так, як 22 червня, коли "без оголошення війни". Але потрібен casus belli (привід для оголошення війни, — ред.). Це може бути якась провокація на Донбасі або внутрішні проблеми України, чого варто побоюватися", — уточнив експерт.
Росія розраховує на дестабілізацію ситуації в Україні, вважає Золотарьов.
"Поки що, я думаю, що вони розраховують на те, що Україна опиниться в ситуації політичної нестабільності. Ось у мене таке відчуття, що на це робиться весь розрахунок", — підсумував він.
Як повідомляв Укрінформ, німецький регулятор призупинив процес сертифікації Nord Stream 2 AG, а також задовольнив запит ТОВ «Оператор ГТС України» щодо участі у цій процедурі. В результаті в РФ прийняли рішення створити дочірню компанію відповідно до норм законодавства Німеччини, яка стане власником та оператором німецької частини газопроводу.
Російський газовий монополіст Газпром 10 вересня оголосив про завершення будівництва газопроводу «Північний потік-2». Він побудований з Росії до Німеччини в обхід України по дну Балтійського моря. Єдиним акціонером проєкту є Газпром.
Проти цього проєкту виступають Україна, Польща, країни Балтії та США. Німецька сторона запевняє, що робитиме все, аби Україна зберегла свою транзитну роль і чекає від РФ гарантій того, що контракт на транзит газу територією України буде продовжено після того, як сплине термін дії нинішнього, 5-річного, підписаного в грудні 2019 року.