НАТО не піде на жодні компроміси щодо права держав на вступ – Столтенберг
Політика відкритих дверей НАТО визначається статтею 10 основоположного Вашингтонського договору НАТО, тож Альянс не допускає жодних компромісів у праві європейських держав прагнути до членства.
Про це у Брюсселі під час пресконференції за підсумками зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми є солідарними з Україною, і продовжуємо підтримувати її зусилля, щоб стати членом НАТО. Ми також надсилаємо дуже чітке послання про готовність говорити з Росією, оскільки діалог є особливо важливим у складні часи, як зараз. Ми підтверджуємо запрошення до Москви зустрітися у форматі Ради НАТО–Росія, і готові сідати за стіл переговорів. Але ми ніколи не підемо на компроміси щодо права будь-якої суверенної держави, такої, як Україна, обирати власний шлях, щодо принципу, що лише Україна та 30 союзників можуть вирішувати, коли Україна буде готовою приєднатися до Альянсу», – наголосив Столтенберг.
Він зауважив, що НАТО протягом минулих років не лише на словах, а й справами довело відданість політиці відкритих дверей, зокрема шляхом запрошення нових країн, Чорногорії та Північної Македонії, які вже стали новими союзниками, незважаючи на заперечення з боку Росії.
Генеральний секретар нагадав, що був особисто присутнім під час саміту НАТО в Бухаресті у 2008 році. Тоді всі союзники погодилися, що Україна стане членом НАТО. За його словами, Альянс дотримується прийнятого рішення, що було підтверджено і в період після Бухарестського саміту.
«Наразі для України важливо зосередитися на реформах, щоб відповідати стандартам НАТО. Я вітаю рішучі зобов’язання Президента Зеленського щодо реформ. Я також знаю про те, що завжди, коли війська України та війська НАТО діють разом – чи то в Афганістані, в Іраку або будь-де – це важливо з огляду на боротьбу з міжнародним тероризмом, але це також шлях до підвищення та зміцнення взаємосумісності між силами НАТО та України», – сказав керівник Альянсу.
«Ми підтримуємо Україну у її зусиллях з наближення до членства в НАТО. Ми допомагаємо у здійсненні реформ, у боротьбі з корупцією, у розбудові спроможностей, у модернізації структур безпеки й оборони України. НАТО і союзники по НАТО також надають тренування та дорадчу допомогу, ми проводимо спільні навчання, і союзники по НАТО також надають необхідне обладнання. Тож, ми підтримуємо Україну, ми зміцнюємо українську оборону та її Збройні сили. Це практичне співробітництво і практична підтримка, яка надається союзниками та всім Альянсом для України», – додав Столтенберг.
Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський здійснює дводенний візит до Брюсселя. Вчора керівник держави взяв участь у саміті "Східного партнерства" та провів низку двосторонніх зустрічей із лідерами європейських країн та керівниками євроінституцій. Сьогодні відбулися переговори української делегації у штаб-квартирі НАТО, в ході яких, зокрема, була обговорена ситуація навколо концентрації російських військ на окупованих територіях України та уздовж її кордонів.
Фото: ОП