Російська делегація проігнорувала спеціальне засідання ОБСЄ, ініційоване Україною
Російська делегація не прийшла на спільне засідання Постійної ради та Форуму безпекового співробітництва, скликане для розгляду військової присутності РФ вздовж кордону з Україною та на тимчасово окупованих українських територіях.
Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Австрії.
Спільне засідання обох постійно діючих директивних органів ОБСЄ проходило у п’ятницю, 18 лютого, у конгрес-центрі "Гофбург" у центрі Відня. Раніше делегація РФ анонсувала, що не має наміру брати участь у заході, однак все ж були сподівання, що російські дипломати прийдуть, щоб дати роз’яснення країнам-учасницям ОБСЄ щодо її незвичайної військової діяльності.
Під час спільного засідання Постійної ради та Форуму безпекового співробітництва країни-учасниці висловили занепокоєння безпрецедентним нарощуванням Росією військ біля кордону з Україною та небажанням Москви надати змістовні пояснення з цього приводу. Висловлюючи жаль, що делегація РФ відмовилася від діалогу у передбаченому Віденським документом форматі, ряд країн-учасниць виступили з рекомендаціями, які Росія має виконати для деескалації ситуації.
Як відомо, 16 лютого Україна ініціювала спільне засідання обох постійно діючих директивних органів ОБСЄ – Постійної ради та Форуму безпекового співробітництва – з метою розгляду незвичайної військової діяльності у районах, прилеглих до території України та в окупованому Криму.
Запит на проведення спільного засідання постійно діючих директивних органів ОБСЄ став третім етапом активації Україною механізму зниження ризиків відповідно до розділу III Віденського документа 2011 року. На першому етапі, 11 лютого, Україна звернулася до РФ із запитом надати детальні роз’яснення стосовно суттєвого зростання військової присутності Російської Федерації вздовж кордону з Україною та на тимчасово окупованих територіях України впродовж останніх днів. Однак Росія проігнорувала цей запит України, не відповівши у передбачений Віденським документом 48-годинний термін. Натомість 13 лютого РФ поширила в системі комунікації ОБСЄ повідомлення про те, що вона "не веде жодної незвичайної військової діяльності на своїй території", а тому застосування положень розділу III Віденського документа у Москві назвали "неприйнятним".
У цьому зв’язку Україна вдалася до наступного етапу, передбаченого Віденським документом про заходи зміцнення довіри та безпеки, та ініціювала проведення окремої зустрічі держав-учасниць ОБСЄ для обговорення незвичайної військової діяльності РФ. Втім російська сторона поширила 14 лютого в системі документообігу ОБСЄ повідомлення про те, що відмовляється від участі у цьому засіданні, на якому від неї вимагалися роз’яснення щодо накопичення військ біля України.
Також у цьому повідомленні йшлося про відсутність наміру Росії брати участь і у спільному засіданні Постійної ради та Форуму з питань співробітництва ОБСЄ, яке скликається відповідно до пункту 16.3 Віденського документа.