Зеленський: Винні у злочинах проти українців не повинні ховатися за «імунітетом посадових осіб»
Президент Володимир Зеленський наполягає на створенні спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності осіб, чиї рішення призвели до масових злочинів росії в Україні, але хто ховається під так званим посадовим імунітетом.
Про це Зеленський заявив під час виступу на міжнародній конференції у Гаазі, повідомляє Укрінформ.
«Наших з вами зусиль вистачить, щоб зафіксувати злочини російських окупантів, щоб зібрати всі докази і зробити це так, щоб вони були абсолютно допустимі в судах, щоб встановити кожного з винних. Однак ті люди, чиї рішення призвели до цього масиву злочинів, не повинні ховатися за так званим імунітетом посадових осіб. Принцип неминучості покарання має діяти і для цих людей. І це може забезпечити тільки спеціальний трибунал щодо агресії проти України», - зазначив Зеленський.
Президент розповів, що лише за час від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого органами правопорядку України зареєстровано 34 039 злочинів, пов’язаних з російською агресією, та закликав уявити, скільки таких злочинів скоєно росіянами з 2014 року.
Глава держави запевнив, що українське правосуддя зробить ту частину роботи, яку дозволяє національна юрисдикція, та висловив сподівання, що Міжнародний кримінальний суд неминуче забезпечить відповідальність винних у злочинах, які належать до його підсудності, – воєнних злочинів, злочинів проти людяності, злочину геноциду.
Однак, наголосив Зеленський, наявні судові установи з юрисдикційних причин не можуть притягнути до відповідальності всіх винних саме у первинному злочині агресії.
«Тому і потрібен спеціальний трибунал щодо цього злочину російської агресії проти України. Трибунал, який забезпечить справедливе і законне покарання тих, хто розпочав цю історію катастроф і трагедій, яка стала найбільшою війною в Європі з часів Другої світової війни», - пояснив Президент.
Він додав, що правосуддя завжди має робити свою справу, а завдання всіх політиків – дати правосуддю необхідні інструменти для справедливості.
За словами Глави держави, сила права, його верховенство забезпечуються лише тоді, коли є ефективні та стійкі інституції, які здатні реалізувати право в будь-яких умовах.
«Ми знаємо, які інституції нам потрібні. Ми можемо їх створити. І вони обовʼязково спрацюють. І це буде такий внесок у захист світового порядку, світового правопорядку, з яким можна порівнювати хіба що Нюрнберзький трибунал. Це наше спільне завдання», - підкреслив Президент.
Як повідомлялося, у Гаазі 14 липня проходить міжнародна конференція щодо координації зусиль міжнародного співтовариства, спрямованих на розслідування злочинів, скоєних росією в Україні, та забезпечення правосуддя.
Фото: president.gov.ua