В ООН поширюють проєкт резолюції щодо створення спецтрибуналу для керівництва рф – ЗМІ
В ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
Про це передає Укрінформ з посиланням на The Guardian.
«Це те, чого прагне Президент (Володимир - ред.) Зеленський. Це те, чого хоче Україна, і я думаю, що це матиме велику вагу, - сказала в Лондоні посол США з питань глобального кримінального правосуддя Бет ван Шаак. - Питання в тому, чи будуть у них голоси на Генеральній Асамблеї. Досі всі резолюції щодо України підтримувалися більшістю. Цифри були досить сильними».
Вона зазначила, що США не мають твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак, на її думку, є сенс у проведенні заочних судових процесів над росіянами, обвинуваченими у воєнних злочинах, якщо немає можливості їх екстрадувати.
За її словами, США могли б розсекретити розвідувальні дані, щоб допомогти виявити тих, хто несе найбільшу відповідальність за підготовку та ведення війни, яка, за її словами, є відвертим порушенням Статуту ООН.
Її зауваження свідчать про те, що ключові фігури в адміністрації президента Джо Байдена зараз прихильніше ставиться до ідеї створення спецтрибуналу.
«Ми розглядаємо всі кути й, безумовно, підтримуємо деякі проміжні кроки, зокрема, коли йдеться про збереження доказів», - сказала вона.
Ван Шаак повідомила, що нині розглядаються два варіанти. Перший – це двосторонній договір між Україною та ООН, на що Генеральна Асамблея має дати згоду, аби забезпечити політичну підтримку всього міжнародного співтовариства щодо створення окремого трибуналу.
Другий варіант – це внутрішній суд, створений Україною за участю ЄС або Ради Європи й, можливо, схвалений голосуванням на Генеральній Асамблеї ООН.
В обох випадках ідеться про притягнення до відповідальності за злочин агресії.
«Це буде обмежена кількість обвинувачених, імовірно, вище політичне керівництво і, можливо, деякі вищі військові діячі», - зауважила вона.
Нагадаємо: минулого тижня ідею створення спеціального трибуналу підтримала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Трибунал вже має сильну підтримку Франції, країн Балтії та Нідерландів, але позиція США й Великої Британії була менш чіткою.