Україна підготувала список із 175 юросіб рф, проти яких необхідні західні санкції
Україна підготувала список для запровадження санкцій проти російських компаній, до якого увійшли 175 юридичних осіб, задіяних у ВПК росії, критичних галузях економіки, науково-дослідній сфері та прямо чи опосередковано беруть участь у війні проти України.
Про це під час круглого столу в Укрінформі на тему: «Міжнародні санкції проти рф: додаткові можливості» заявила керівник «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» Тетяна Гучакова.
«Сьогодні у нашому списку для запровадження санкцій – 175 юридичних осіб, задіяних у російському ВПК, критичних галузях економіки, науково-дослідній сфері, які прямо або опосередковано беруть участь у забезпеченні ведення війни проти України», - повідомила Гучакова.
Вона додала, що це не просто списки, а максимально повна додаткова інформація про ці підприємства українською та англійською мовами, а також доказова база про їх причетність до військово-промислового комплексу рф та до війни в Україні. Серед них є підприємства, що співпрацюють з підсанкційними, зазначила експертка.
«У нашому списку зараз є 12 підприємств, які задіяні в авіабудуванні, ще 4 беруть участь у військово-космічних програмах кремля, 5 підприємств, які задіяні у створенні ракетної техніки та ракетного озброєння, 11 – це виробництво вибухових речовин, проєктування та виробництво боєприпасів, 7 підприємств, які задіяні у створенні та виробництві систем бронювання та балістичного захисту особового класу, 4 – це виробництво систем ППО, 3 – системи радіолокації, 2 розробники та виробники систем РЕБ, ще 51 підприємство безпосередньо задіяне у проєктуванні, виробництві і ремонті зброї всієї номенклатури без вузької спеціалізації. Там є і системи зв’язку, і автоматизовані системи управління, радіоелектронна продукція, задіяна у ВПК, військова оптика тощо», - розповіла Гучакова.
Також до списку потрапили 11 російських науково-дослідних центрів та інститутів, які працюють на війну.
Робота зі збору таких даних надзвичайно складна, оскільки рф останнім часом активно закриває джерела інформації та дані. Зокрема, реєстр підприємств ОПК закритий із вересня 2015 року, російське держоборонзамовлення відбувається в закритому режимі з лютого 2017 року, а в липні 2020 року у підприємств ВПК з’явилася можливості взагалі не розміщувати інформацію про плани закупівель.
Крім того, з вересня 2021 року є наказ фсб, в якому визначено перелік відомостей в галузі військової та військово-технічної діяльності, які при отриманні їх іноземними джерелами можуть бути використані проти безпеки рф.
«Йдеться не про відомості, які є державною таємницею, тут про виробничу кооперацію, про розробників зброї, закупівлі, імпорт продукції подвійного призначення і взагалі інформація про потребу в імпорті високотехнологічної продукції. З цього переліку інформації, що закривається, вже видно, що санкції - важлива річ, яка дуже впливає на спроможності рф виробляти зброю», - наголосила Гучакова.
Вона переконана, що зараз всі процеси пришвидшились і триває змагання, хто швидше спрацює в темі санкцій.
«Зараз ми маємо постійне змагання, хто буде швидше та ефективніше – той, хто запроваджує санкції включно з експертними обмеженнями, чи той, хто шукає способи та схеми їх обходу. Тому кращий варіант зараз дочекатись, коли наші пропозиції щодо санкцій будуть прийняті відповідними органами США, ЄС та Великої Британії», - підкреслила Гучакова.
Також вона зауважила, що за час підготовки українських пропозицій, західними країнами було прийнято новий пакет санкцій, де вже опинились 43 юридичні особи з нашого списку.
Аналізуючи підприємства російського ВПК, вона зазначила, що до початку широкомасштабної агресії вони фінансувалися недостатньо, окрім окремих показових проєктів, це значить, що до довготривалої війни ніхто не готувався. Разом із тим росія наразі дуже активно збільшує кількість підприємств ВПК, створює дочірні підприємства і максимально юридично дистанціює їх від тих, що можуть бути під санкціями. Також чимало приватних підприємств зараз пішли на співпрацю з міноборони рф і зараз закривають інформацію щодо цієї співпраці.
За інформацією Гучакової, українські фахівці вкотре переконалися, що російська оборонка дуже потужно працює і з росатомом і з роскосмосом. Водночас вона вважає, що росія не здатна випускати високотехнологічний продукт і це докорінно вплине на її військові можливості.
Як повідомляв Укрінформ, 12 лютого Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти 200 пов‘язаних з росією осіб. 8 березня він заявив, що Рада національної безпеки й оборони України готує нові санкції проти тих, хто намагається послабити нашу державу.