Геноцид українців задокументують у рамках «московського механізму» - Цимбалюк
Експертна місія в рамках "московського механізму" ОБСЄ зосередиться на проблематиці депортації українських дітей росією, включаючи незаконне усиновлення та асиміляцію в країні-агресорі, та задокументує цей ганебний злочин геноциду проти українського народу.
Про це в коментарі Укрінформу повідомив Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк.
“Коли бачимо масштаб проблеми та залучені росією ресурси, то розуміємо, що депортація дітей та їх подальша насильницька асиміляція – це частина російської політики геноциду проти України. І дуже важливо, що експерти ОБСЄ будуть залучені до документування цього ганебного злочину, а також запропонують свої рекомендації, як з цією проблемою боротися", - прокоментував очільник української місії в ОБСЄ ініціювання "московського механізму" ОБСЄ стосовно депортації українських дітей росією.
За словами Цимбалюка, після видачі Міжнародним кримінальним судом ордера на арешт володимира путіна та марії льововій-бєловій російські дипломати почали активніше просувати наратив про нібито "порятунок українських дітей" та спамити "контраргументами" з метою розмивання російського злочину, оскільки спрацював страх бути притягнутим до відповідальності.
"Відтак, запуск московського механізму ОБСЄ – це про посилення ізоляції росії та політико-дипломатичного тиску на неї. І також це – більше визначеності щодо притягнення росії до міжнародно-правової відповідальності в майбутньому", - зазначив український постпред.
За підсумками роботи трьох експертів буде оприлюднено доповідь, яка стане фактично першим окремим міжнародним звітом, присвяченим проблематиці незаконного переміщення росією українських дітей. Висновки експертів зможуть бути використані у рамках механізмів притягнення до відповідальності, у т.ч. Офісом Генерального прокурора, Міжнародним кримінальним судом тощо.
Як повідомляв Укрінформ, за підсумками засідання Постійної ради ОБСЄ 30 березня після консультацій з Україною було ініційовано "московський механізм" ОБСЄ, який буде зосереджений на проблематиці депортації українських дітей росією.
Запуск механізму підтримали 45 держав-учасниць ОБСЄ, а саме: Албанія, Андорра, Австрія, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Сербія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Велика Британія, Сполучені Штати Америки.
"московський механізм" ОБСЄ у людському вимірі взяв свою назву від однойменного московського документа ОБСЄ 1991 року, у якому, власне, і прописаний цей механізм та алгоритми його застосування. московський механізм - це один з рідкісних інструментів ОБСЄ, який держави-учасниці Організації можуть застосовувати для розгляду/моніторингу конкретних проблемних ситуацій з широкого спектра зобов’язань ОБСЄ у людському вимірі (права людини, основоположні свободи, міжнародне гуманітарне право тощо). Для цього формується експертна місія з-поміж незалежних експертів, яка розслідує повідомлення про порушення та готує звіт за підсумками роботи.