Рішення про прийом України у НАТО буде політичним і одностайним після перемоги - Резніков
Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна очікує на саміті НАТО у Вільнюсі отримати запрошення до Альянсу, і висловив переконання, що одностайне і політичне рішення буде прийнято після перемоги.
Про це він сказав на брифінгу у Києві, говорячи про очікування від Вільнюського саміту НАТО, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Що стосується саміту НАТО у Вільнюсі, то наша програма номер один, озвучена Президентом, - ми хочемо отримати запрошення в Альянс. Тому що тема "відкриті двері" - це одне. Де ті двері, як на них подивитись? І ми про це відкрито говоримо з партнерами і на відкритих зустрічах, і на закритих. Україна зробила заявку... Тому рішення про прийняття України до НАТО буде політичним і одностайним, але звісно, після перемоги. У стані війни Альянс на це не піде. Але наше завдання - масимально швидко рухатися і підготуватися до цього", - сказав Резніков.
Він пояснив, що для прийняття рішення про включення до Альянсу Україні не потрібно мати впровадження максимальної кількості стандартів НАТО.
"Це не зовсім правильне сприйняття. Я дуже часто питаю міністрів оборони дружніх країн, які набули статусу членів Альянсу після 1997 року, скільки відсотків стандартів НАТО впроваджено в їхніх країнах. Загалом є трохи більше 1200 стандартів НАТО. Переважна ж кількість країн мають впроваджено 31 відсоток стандартів цих і до 40 відсотків прийнятих нормативно-правових актів. Є країни, у яких 2 відсотки, є країни, у яких 8 відсотків", - зазначив Резніков.
Він пояснив, що "це не так принципово". "Тому що це дороговказ. А, по-друге, не всім країнам це потрібно. Скажімо, якщо країни не мають свого флоту, то їм не треба флотських стандартів НАТО", - уточнив міністр.
За його словами, Україна вже близько 20 відсотків стандартів НАТО впровадила, а нормативно-правових актів прийнято уже 28-29%. "І вже в мене є домовленості з партнерами ще про 180 стандартів, які ми вже реально готові впровадити. Тобто, ми фактично готові під рівень 35-40%", - сказав Резніков.
Міністр підкреслив, що ці стандарти не є принциповим завданням для прийняття країни в НАТО, рішення все одно буде політичним.
Однак, зауважив він, є три принципові речі, важливі для вступу до Альянсу: наявність цивільно-демократичного контролю над секторами безпеки і оборони, прозорість, зрозумілість і підзвітність процедур із забезпечення сектору безпеки і оборони та спільне планування військових операцій з НАТО.
Якщо говорити про цивільно-демократичний контроль, то, за словами міністра, Україна уже прийняла відповідний закон і має міністра - цивільну особу. Також створюються громадські організації при Міноборони заради цивільно-демократичного контролю від суспільства над ЗСУ.
"Друга річ - це прозорість, зрозумілість і підзвітність процедур із забезпечення сектору безпеки і оборони. У цьому питанні ми вже впровадили натівську систему обліку і контролю над зброєю, і кожен офіцер НАТО може перевірити, де перебуває та чи інша техніка, озброєння. Польські партнери впроваджували цю систему 10 років, а ми зробили це за кілька місяців", - зазначив Резніков.
Щодо спільного планування військових операцій з НАТО, то, за словами Резнікова, це питання до військових, чим вони вже успішно займаються.
Таким чином, підсумував міністр, Україна успішно рухається на шляху вступу до НАТО.
Як повідомлялося, наступна зустріч глав держав і урядів НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року.
Міністр оборони Олексій Резніков переконаний, що на цьому саміті Україна буде включена до програми співпраці з Агенцією НАТО з підтримки та постачання.