Перший президент: рік по смерті Леоніда Кравчука
10 травня минає рік, як пішов із життя перший президент незалежної України Леонід Кравчук.
Він прожив довге 88-річне життя, сповнене карколомних поворотів. Кравчука було за що критикувати, але і зроблене для України на шальках терезів має велику вагу.
Політичний довгожитель, одна з ключових фігур української незалежності – так говорять і до сьогодні про Леоніда Кравчука. Укрінформ зібрав світлини та факти з життя політика, діяльність якого вплинула і на Україну сьогоднішню.
Він пройшов шлях від працівника відділу агітації та пропаганди ЦК Компартії УРС до першого президента незалежної України, на схилі життя – керівника ТКГ з мирного врегулювання ситуації на сході України.
Завідувач відділу пропаганди та агітації ЦК Компартії України Леонід Кравчук. Київ. 1985 рік.
Символічна булава – подарунок Голові Верховної Ради України Леоніду Кравчуку від організаторів фестивалю народного мистецтва "Хортиця". Запоріжжя, червень 1991 року.
Голова Верховної Ради УРСР Леонід Кравчук знайомиться з ремеслом Ганни Гудини з села Гусарки Запорізької області. Запорізька область. 1991 рік.
Саме коли Кравчук був головою Верховної Ради України, парламент ухвалив історичний документ – Акт проголошення незалежності України. Це сталося 24 серпня 1991 року.
Голова Верховної Ради України Леонід Кравчук веде засідання Верховної Ради. Київ. 1991 рік.
Голова Верховної Ради України, кандидат у Президенти України Леонід Кравчук виступає в сесійній залі. Київ. 1991 рік.
За його каденції утвердилася традиція присягати українському народові на Пересопницькому Євангелії.
5 грудня 1991 року на сесії Верховної Ради Леонід Кравчук прийняв присягу Президента України на вірність народу України.
Голова Верховної Ради України Леонід Кравчук (праворуч) та Президент США Джордж Буш під час зустрічі у Києві. 1991 рік.
Жовто-синій прапор – символ державності уряду Української Народної Республіки – вручає у Маріїнському палаці Президентові України Леоніду Кравчуку останній президент УНР в екзилі Микола Плав'юк. Київ, серпень 1992 року.
Голова уряду Української Народної Республіки в екзилі Іван Самійленко в Маріїнському палаці передає Президентові України Леоніду Кравчуку президентську печатку та альбом із фотографіями діячів УНР. Київ, серпень 1992 року.
Президент України Леонід Кравчук (праворуч) у Маріїнському палаці під час передавання регалій державності уряду Української Народної Республіки в екзилі керівництву Української держави. Київ, серпень 1992 року.
Президент України Леонід Кравчук у Дніпропетровській області під час перебування в одному з фермерських господарств. Серпень 1992 року.
Фото: Володимир Репік
Президент України Леонід Кравчук (ліворуч) прийняв міністра оборони США Америки Леса Еспіна. Київ. 1993 рік.
Першим президентом незалежної України Кравчук був 32 місяці. Після програшу на виборах Леоніду Кучмі залишився у політиці, кілька разів ставав депутатом. Головною політичною заслугою Кравчука називають безконфліктну передачу влади новообраному президенту, що однозначно засвідчило: Україна йде шляхом демократії.
На другий день перебування з офіційним візитом в Україні Президента Республіки Польщі Леха Валанси відбулась спільна пресконференція з Президентом України Леонідом Кравчуком (праворуч). Київ. 1993 рік.
Президент України Леонід Кравчук (ліворуч) зустрів у Бориспільському аеропорту Президента США Білла Клінтона під час його офіційного візиту в Україну. Київ, 12 січня 1994 року.
Президент України Леонід Кравчук (ліворуч) прийняв експрезидента США Річарда Ніксона. Київ, 16 березня 1994 року.
Під час знайомства Президента України Леоніда Кравчука (в центрі) з роботою банкнотної фабрики в Києві. Другий ліворуч – голова Нацбанку України Віктор Ющенко. Київ, березень 1994 року.
Експрезидент України Леонід Кравчук (у центрі) серед почесних гостей у Володимирському соборі. Київ, грудень 1996 року.
Завдяки Леоніду Кравчуку в новітньому українському фольклорі з’явились вислови «поміж крапельками дощу» та «маємо те, що маємо». Перший із анекдоту яскраво демонстрував тактику політика.
Експрезидент України Леонід Кравчук. Київ. 1999 рік.
Найважливішою подією свого життя називав підписання разом із російськими та білоруськими лідерами Біловезької угоди про кінець Радянського Союзу. А найбільшою помилкою – те, що вірив росії.
Перший Президент України Леонід Кравчук (у центрі) отримав відзнаку "Почесного доктора Київського національного університету імені Тараса Шевченка" 9 лютого 2009 року в Києві.
Серед підписаних Кравчуком документів – і Масандрівські угоди (1993 рік), які стосувалися подальшої долі розміщених на території України чф та ядерної зброї, і «Тристороння заява» (1994 рік) президентів України, США та росії щодо негайного вивезення всієї української ядерної зброї до росії – без жодних конкретних гарантій безпеки та документально зафіксованих фінансових компенсацій. А підписаний указ про перетворення Українського морського пароплавства на судноплавний концерн «Бласко-ЧМП» призвело до втрати Україною торгового флоту із 300 суднами.
Експрезиденти України Леонід Кравчук, Віктор Ющенко і Леонід Кучма (зліва направо) під час відвідування Українського національного інформаційного агентства "Укрінформ", Київ, 8 лютого 2018 року.
В Українському національному інформаційному агентстві "Укрінформ" перший президент України Леонід Кравчук спілкувався з журналістами на тему "Вище національного інтересу може бути лише національний інтерес", Київ, 19 серпня 2008 року.
Водночас за каденції Леоніда Кравчука було ухвалено перші 400 законодавчих актів, що закріпили основи відновленої незалежності України, розпочалася співпраця з МВФ і Світовим банком. Також він причетний до визнання України світовою спільнотою – дипломатичні відносини в повному обсязі були встановлені зі 130 країнами, 40 держав відкрили в Києві свої представництва.
Перший президент України Леонід Кравчук під час презентації своєї книги "Одна Україна, єдиний народ" у Львові 17 вересня 2010 року.
Експрезидент України Леонід Кравчук під час презентації книги "Перший про владу" з нагоди свого 85-річного ювілею, Київ, 10 січня 2019 року.
«Україна може пишатися тим, що вона є, була і стала в 1991 році країною, яка розвалила Радянський Союз – останню імперію, найбільш страшну», – говорив Леонід Кравчук про здобуття Україною незалежності.