Зеленський звернувся до учасників саміту коаліції зі створення спецтрибуналу для росії
Президент України Володимир Зеленський наголошує, що справедливе правосуддя над росією, що вчинила акт агресії, має довести міжнародну єдність, як це було у Нюрнберзі, і для цього має бути створений спецтрибунал.
Як передає Укрінформ, про це він заявив у своєму виступі на саміті зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, повідомляється на сайті Президента.
"Наше правосуддя має довести міжнародну єдність у справедливості, як це було й у Нюрнберзі. На жаль, у Міжнародного кримінального суду, чию діяльність ми повністю підтримуємо, немає юрисдикції щодо злочину агресії. Саме тому потрібен трибунал, щоб доповнити глобальну юридичну систему", - сказав Зеленський.
Він повідомив, що у спільній групі, яка працює для покарання агресора, – Сore Group – уже 37 держав. Зеленський висловив переконання, що ця кількість зростатиме. Україна постійно працює, щоб коаліція захисників справедливості збільшувалася.
Президент нагадав, що свого часу про створення Нюрнберзького трибуналу над злочинцями Другої світової війни на початку домовлялися лише чотири держави, а загалом у коаліцію заради того трибуналу увійшли 24 держави.
"Нас зараз уже суттєво більше, і серед нас – не лише європейські країни. Нашою спільною роботою ми доводимо, що прагнення до справедливості – глобальне", - наголосив Зеленський.
Він також зазначив, що вже цього літа в Гаазі розпочне роботу Міжнародний центр з кримінального переслідування злочину російської агресії, і це буде практичний крок у напрацюванні матеріалів для трибуналу.
"Тож ми рухаємося вперед, рухаємося крок за кроком", - зауважив Президент.
За його словами, сьогодні країни можуть дискутувати між собою про те, якою має бути модель спецтрибуналу щодо злочину агресії росії проти України, щоб досягти головної мети – справедливості, і можуть говорити про порядок кроків, які приведуть до запуску трибуналу, бо це нормально серед цивілізованих країн. Але в будь-якому разі, наголосив він, мова має йти про трибунал.
Президент підкреслив, що між країнами існує чітка згода про те, що відповідальність агресора за злочин має бути неминучою, і саме відповідальність агресора за злочин агресії.
"9 травня 45-го року після того, як напередодні – 8 травня – відбулася капітуляція нацистської агресії, світ уже активно рухався до правосуддя щодо агресора. 9 травня цього року аналогічний наш рух іще активніший, іще численніший, і я хочу подякувати усім вам за це! Дякую кожному й кожній, хто наближає початок роботи спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України", - сказав Зеленський.
За його словами, росія має зрозуміти, що помилялася не лише у своїх військових розрахунках, не лише в тому, як її керівництво оцінювало наше лідерство, наші державні та економічні системи, але й у тому, як воно оцінювало ставлення України і країн Заходу саме до справедливості.
"Наші цінності для нас – справжні. І ми будемо їх захищати! А отже, ми зробимо все можливе, щоб головний винуватець цієї агресії та всі його спільники були притягнуті до відповідальності за все скоєними ними – без винятку!", - наголосив Зеленський.
Тепер, за його словами, уже злочин росії поставив уже й ХХІ століття на межу глобальної катастрофи. І цей злочин закликає нас до правосуддя, підкреслив він.
"І наше правосуддя має бути швидшим, ніж їхній відчай у їхніх бункерах, який уже очевидно є", - сказав Зеленський.
Як повідомляв Укрінформ, у вересні 2022 року Президент Володимир Зеленський утворив робочу групу на чолі з керівником ОП Андрієм Єрмаком, яка опрацьовує питання створення спеціального трибуналу для притягнення до кримінальної відповідальності керівництва російської федерації за скоєння злочину агресії проти України. Створення такого трибуналу підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ та окремі держави.
Нещодавно у західних ЗМІ з'явилася інформація, що Захід, нібито, розглядає як найбільш реалістичний варіант гібридного трибуналу для притягнення до відповідальності рф. Цей трибунал може поєднати юрисдикцію України та процес на основі міжнародного права.
Україна ж виступає за міжнародну, а не гібридну модель трибуналу, який дасть змогу винести вирок керівництву росії за злочин агресії від імені всього цивілізованого світу.