Російська війна є атакою проти базових принципів Ради Європи - фон дер Ляєн
Розв’язавши жорстоку загарбницьку війну проти України, Росія намагається заперечити право українців обирати власне майбутнє, і вона понесе відповідальність за злочини в Україні.
Про це у Рейк’явіку під час виступу на саміті Ради Європи заявила очільниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми зібралися сьогодні на фоні російської загарбницької війни проти України. Росія відмовляється визнати демократичне право народу України бути господарями власного майбутнього. Російська війна є атакою проти усього, за що ми виступаємо тут, у Раді Європи. Це атака проти її базових принципів. Тим більше важливим є те, що ми об’єднуємо сили для захисту, розвитку й просування демократії. Ми всі стоїмо поряд з Україною. Нападники мають бути притягнуті до відповідальності, і Реєстр шкоди може та буде відігравати у цьому важливу роль», – наголосила фон дер Ляєн.
Вона зауважила, що зміцнення демократії завжди починається з власного дому, а сама демократія ніколи не може сприйматися як даність, вона потребує постійної та копіткої роботи. При цьому зараз, за словами президента Єврокомісії, ризик того, що демократії можуть відкочуватися назад, є цілком реальним.
Саме з цієї причини Європейський Союз проводить уважний моніторинг стану верховенства права у всіх країнах-членах і робить відповідні доповіді кожного року. ЄС також просуває нові ініціативи із забезпечення рівності для своїх громадян, нові правила у боротьбі з корупцією тощо. Вперше в історії ЄС приймає Акт свободи медіа. У контексті таких зусиль співробітництво ЄС з Радою Європи відіграє велику роль у роботі із вдосконалення демократії.
Фон дер Ляєн підтвердила намір ЄС приєднатися до Європейської конвенції з прав людини «якомога швидше» та продовжувати зміцнювати демократичні основи усього Європейського Союзу.
«У контексті російської війни минулий рік позначив поворотний момент для багатьох країн на їх шляху до Європейського Союзу, від Західних Балкан до України, Молдови та Грузії. Ми є сильними, коли стоїмо разом. Разом з цим, я бачу простір для навіть більш тісного співробітництва та партнерства між Європейським Союзом, Радою Європи та кожною з країн-кандидатів. Історія європейської демократії продовжує писатися, в Україні та будь-де на нашому континенті», – зауважила президент Європейської комісії.
Вона нагадала, що перший саміт Ради Європи відбувся 30 років тому, відразу після падіння «залізної завіси». Тоді всі європейські країни погодилися працювати разом для просування демократичних цінностей як найкращого способу зберегти мир у Європі. Тоді, як і зараз, війну не можна уявити у спільноті демократій, що є близькими по духу.
Як повідомлялося, 17 травня у Рейк’явіку триває саміт Ради Європи, учасники якого розглядають найважливіші глобальні проблеми та питання міжнародних відносин, у тому числі – наслідки військової агресії Росії проти України та пошуки шляхів до справедливого миру.