Коли росіяни зупинять «безпілотний проєкт» Путіна: дайджест пропаганди за 30 травня 2023 року

Друга дронна атака на столицю РФ все ж змусила Путіна вийти до народу.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди за 30 травня.

  1. Війна з Києва до Москви долетіла за 4 години
  2. Росія шукає «лазівку» в дірявому ППО
  3. В Путіна вселився біс паніки
  4. Гробові підсумки СВО: сумно і крапка

Війна з Києва до Москви долетіла за 4 години

27 днів. Рівно стільки часу минуло з попередньої атаки дронів на Москву. Тоді «бавовна над Кремлем» призвела до струсу пропагандистського повітря на тему «удар в саме серце Росії».

30 травня таких ударів було декілька. До «серця» не дійшло, але «жирні ляшки» у вигляді Рубльовки та Барвихи (де живуть найзаможніші люди Росії) потрусило сильно. Причому так, що раділи навіть пересічні росіяни. З цього приводу дуже розлютився пропагандист Соловйов.

НАСПРАВДІ, у битву за «спокій» росіян федеральні ЗМІ включилися не одразу. Спочатку все виглядало навіть з претензією на правду. Наприклад, у випуску о 9:00 «Перший канал» обережно припустив, що «дронів могло бути близько 20».

Проте вже за три години вся інформація була приведена до статутного порядку: цитувалася лише інформація Міноборони РФ: «під час атаки на Москву було задіяно вісім безпілотників». Інформацію про десятки дронів у подальших випусках новин назвали «чутками, які множилися в інтернеті».

Московська прокуратура «застерегла» ЗМІ та блогерів від поширення «завідомо неправдивої інформації про атаку дронів», погрожуючи адміністративними та кримінальними справами. А в Держдумі негайно запропонували запровадити покарання за публікацію відео- та фотозйомки.

Придушення паніки призвело лише до її поширення. Навіть у такому побутовому питанні, як поїздки на таксі. Через те, що у Москві засоби РЕБ подавили не стільки БПЛА, скільки GPS (а переважна більшість водіїв – мігранти і Москву, відповідно, не знають) панічна атака мешканців Підмосков’я та столиці РФ в тому числі набула й таких кумедних проявів.

Все це вже було в українців. Тепер є і в росіян. Війна з Києва до Москви долетіла лише за 4 години. Це хронологічно може підтвердити той же Соловйов, який ще о 2:50 ночі радів «не стихаючим вибухам у центрі Києва».

А вже о 6:48 ранку панічно доповідав «про звуки вибухів, які чують мешканці підмосковного Красногорська та Одинцова».

Росія шукає «лазівку» в дірявому ППО

Реакція офіційних осіб Росії, звісно, була менш панічною та,  очікувано, цинічно -«патріотичною». Міноборони, наприклад, заявило, що «київським режимом здійснено терористичну атаку безпілотними літальними апаратами по об’єктах у Москві». А голова комітету Держдуми з оборони генерал Картаполов пояснив дронну атаку тим, що «Росія велика країна, тому лазівку знайти можна».

НАСПРАВДІ, «лазівка» пояснюється досить просто. Усі С-300, С-400 та решта систем ППО вже давно захищають не росіян, а бомблять українців. Тому й небо Росії діряве. А росіянам знову запропоновано заспокійливе: «усе під контролем, але країна велика, за всім не вгледиш». В реальності: контролю все менше. Росія дійсно занадто велика. Вже, навіть, з огляду на безпеку самих росіян.

Тому панічні настрої в РФ тільки наростатимуть. Адже по телевізору росіяни бачать одне, а за вікнами власних осель вже інше. Чи призведе це до того, що Москва не вгледить за рештою країни, покаже час. А те, що для пропаганди крім Путіна іншої Росії не існує, говорить хоча б те, що у Скабєєвої не знають правильної назви населеного пункту Шебекіно. Про що вже волають навіть Z-канали.

А щодо МО РФ (з його «терористичними атаками на столицю Росії»), то навіть, у цій драмі (яку зараз переживають вже не тільки росіяни, а й москвичі) воно вперто намагається переконати, що атаки на Київ: дронами, «кинджалами», «калібрами» «іскандерами» та іншими Х-ракетами – «гуманні». Бо це «удари по центрам ухвалення рішень».

Але ж усі вони, якщо вірити Конашенкову, регулярно «знищуються» (так само як і об’єкти військової інфраструктури), починаючи ще з 24 лютого 2022 року. То хто ж тоді здійснив цю атаку?

В Путіна вселився біс паніки

Офіційний представник Кремля Пєсков, підкреслюючи генеральний внутрішній наратив – «без паніки», спочатку сказав, що жодних спеціальних звернень Путіна до народу не буде.

Але він все ж не втримався і звернувся. Цілком можливо, через те, що один з дронів впав у селищі Іллінське (це за 3 км від путінської резиденції в Ново-Огарьово). Тому він дав команду: «ППО треба ущільнити!» і пояснив це звичним набором набридлої політінформації на тему «Захід обманув Росію». Але при цьому сформулював і дещо нове: «Та територія, яка називається Україною».

НАСПРАВДІ, ця «територія» –  це спроба заміщення об’єкта, який лякає. (Так само він вперто уникав називати прізвище Навального). Найпоширеніше пояснення цієї путінської «воланд-де-мортівщини» — забобонні уявлення про силу слів. Подібна поведінка насамперед свідчить про самозахист від чогось неприємного, небажання реально з цим зустрітися.

Отже «територія» – симптом того, що Путін панікує. З Навальним за три дні вийшло, а з Україною ані отруїти, ані на ланцюг посадити. Тому він і шукає, в які б словесні конструкції (з того ж синонімічного ряду, наприклад, «АнтиРосія» або «київський режим») сховати свій страх перед Україною. 

На Путіна він вже не просто насувається, а буквально літає над головою. Для людини, яка давно живе в ментальному бункері, таке не дивина. Але жодне «ущільнення ППО» вже не допоможе.

Гробові підсумки СВО: сумно і крапка

І наостанок про те, як невміння росіян самим жити та іншим давати жити опускає їх з дірявих небес під землю. 

30 травня Генштаб ЗСУ повідомив, що знищено вже понад 207440 окупантів. З огляду на ці цифри, символічно виглядає те, що Роспатент нещодавно зареєстрував (аж до 2032 року) товарний знак «Сумно та крапка» для похоронної фірми. 

НАСПРАВДІ, аналогія з російським імпортозаміщенням «МакДональдз», наочна. У повній відповідності до вислову «кому війна – кому мати рідна» похоронна індустрія РФ через втрати в Україні б’є справжні рекорди

У тому числі й цінові. Це визнають навіть в офіційних виданнях РФ. Але «сором’язливо» пов’язують це виключно з економічними  причинами. Урядова «Російська газета», досліджуючи зростання ритуальних цін, «забула» про війну в Україні. Власне, це не новина. Ще наприкінці грудня 2021 року Центр стратегічних комунікацій писав про військову таємницю Росії: від передислокації до братських могил.

Вже за пару місяців після цієї «таємниці» виготовлення труни  в РФ подорожчало на 52%, риття могили – на 13%, кремація – на 36%.

Подорожчання хрестів, огорож і трун пов’язане зі зростанням цін на сировину — метал і дерево, велика частина яких закуповувалася в Україні. 

Ще рік тому на сайті однієї з московських ритуальних служб було оголошення про продаж елітних трун із гербом РФ під назвою «Патріот» вартістю у півмільйона рублів (понад 200 тисяч грн).  Виготовлялися вони в Україні.

Жодної елітної домовини російського виробництва на сайті ритуальної служби Москви тоді не було. Тепер є, але цінове імпортозаміщення, як бачимо, працює в стилі «Сумно і крапка». 

Судячи за все, мешканцям РФ доведеться і далі задешево помирати в Україні, щоб потім їх задорого поховали вдома. Або припинити путінський «безпілотний проєкт» і відчути себе нарешті громадянами Росії, а не мешканцями СВОєї країни.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки