Науседа сподівається, що Зеленський приїде у Вільнюс на саміт НАТО
Президент Литви Гітанас Науседа сподівається, що глава України Володимир Зеленський приїде на вільнюський саміт НАТО.
Про це він сказав у інтерв’ю Reuters, передає Укрінформ.
Науседа порадив союзникам по НАТО відкинути побоювання, що залучення України до військового альянсу спровокує Росію, яка вдерлася в Україну 24 лютого 2022 року.
«Ми не повинні вагатися приймати сміливіші рішення, оскільки інакше режим Путіна вирішить, що західні союзники занадто слабкі, (що їх слід) загнати в кут, і вони здадуться», – сказав президент Литви.
За його словами, більш «жорстке» формулювання щодо перспективи членства України в НАТО підвищило б бойовий дух українських воїнів на полі бою.
Науседа зазначив, що на зустрічі наступного тижня у Вільнюсі Україні можуть запропонувати легший шлях до членства в НАТО після війни та більшу військову підтримку.
«У нас є деякі країни, які обережно ставляться до більш жорстких формулювань щодо перспективи України. Але я вже бачу певні зрушення у свідомості їхніх лідерів», — сказав президент Литви.
Він наголосив, що всі розуміють, що зараз, у розпал війни, Україна не може відразу вступити в НАТО.
«Ми це розуміємо. Українці це розуміють. Але нам потрібно створити процедури, як діяти далі… щоб не згаяти час, коли війна закінчиться і перемога буде на боці України», — сказав Науседа.
Він висловив сподівання, що Президент України Володимир Зеленський приїде у Вільнюс, попри його попередження, що він не бачить сенсу їхати, якщо Києву не буде дано «сигнал» на зустрічі. «Сподіваюся, він буде тут і відіграє важливу роль у прийнятті рішень у Вільнюсі», - сказав він.
Президент Литви також зазначив, що кілька країн готують «додатковий портфель зобов'язань (військової підтримки)» для України, щоб оголосити їх на саміті НАТО.
Водночас у Литві під час і після саміту очікують провокацій на кордоні з Білоруссю, яка надала притулок ватажку ПВК «Вагнера» Євгену Пригожину після невдалого заколоту.
Як повідомлялося, 11-12 липня у Вільнюсі відбудеться саміт НАТО, під час якого одним з головних питань для обговорення на рівні глав держав та урядів країн-союзниць буде продовження військової допомоги для України, а також заходи зі зміцнення системи стримування й оборони Альянсу.