В Африці стане більше «России сегодня»: дайджест пропаганди за 27 липня 2023 року

Самотність Путіна відчувається вже й у колі «африканських друзів».

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди за 26 липня.

  1. Нігер – московське попередження африканцям?
  2. Чи буде Путін на загальному фото саміту?
  3. Як Кремль обеззброюють вже навіть «свої»
  4. Чому «бабуїни» обрали поворот на південь

Нігер – московське попередження африканцям?

«Пропонуємо вести справу до створення спільного інформаційного простору в Росії та Африці, в рамках якого транслюватиметься об’єктивна неупереджена інформація про події, що відбуваються у світі», – заявив 27 липня Путін на саміті «Росія-Африка».

Один із головних рупорів пропаганди – ТАСС цього ж дня підписав відповідні меморандуми з інформаційним агентством Центральної Африки (Республіка Конго), «Нью Зіана» (Зімбабве), НАМПА (Намібія) та «Альжері Прес Сервіс».

НАСПРАВДІ, підготовку до відкриття власних представництв крім ТАСС, в Африці вже ведуть: «Россия сегодня», RT, ВГТРК и «Российская газета».

За словами Путіна, співпраця з Африкою у сфері масових комунікацій може включати обмін контентом, організацію освітніх курсів для журналістів та проведення «експериментальних заходів».

Того ж 27 липня з’явилося фото ватажка ПВК «Вагнер» Пригожина з представником делегації ЦАР.

Один із таких «експериментальних заходів», цілком можливо, відбувався паралельно з самітом – в африканській країні Нігер, де стався військовий заколот. Біля палацу демократично обраного президента Мохамеда Базума з’явилися люди, які радісно розмахували російськими прапорами, про що захоплено звітувала пропаганда.

І вся ця інформаційна атака протягом одного дня з боку Москви була спрямована не на пересічних глядачів, а на лідерів країн Африки, які здійснили (або відмовилися здійснити) візит останньої ввічливості Путіну. Мовляв, дивиться як ми можемо вже зараз. А що буде, коли в Африці «России сегодня» стане ще більше?

Чи буде Путін на загальному фото саміту?

Але наразі Африка настільки потрібна Путіну, що той готовий, навіть, йти на протокольні приниження. Напевно, головним відео першого дня саміту стало те, як Путіна у режим очікування поставив президент Єгипту Абдул-Фаттах Ас Сісі.

Президент РФ наодинці протягом майже півхвилини бродив по кімнаті для переговорів, підходив до столу, щось там поправляв.

НАСПРАВДІ, як припускає багато експертів, Путін – як забобонна людина, мабуть, дійсно щось вже відчуває. І про всяк випадок, йому, можливо, не радять з’являтися на протокольному спільному фотографуванні. І наводять приклад цього фото з не такого вже й далекого минулого.

На ньому зліва направо президенти: Аль-Башир (Судан) – повалений у 2019-му році. Бен-Алі (Туніс) – повалений у 2011-му році. Салех (Ємен) – повалений у 2012-му році. Каддафі (Лівія) – повалений у 2011-му році. Мубарак (Єгипет) повалений у 2011-му році. Компаоре (Буркіна-Фасо) – повалений у 2014-му році. Мугабе (Зімбабве) – повалений у 2017-му році. Альфа Конде (Гвінея) – повалений у 2021-му році (вище у чорній шапці)

Тож чи буде Путін на спільному фото петербурзького саміту? Швидше за все так. «Лідеру антиколоніального світу» не належить демонструвати слабкість на своїй території. Навіть, якщо його світова антиколоніальна «спецоперація» вже провалена.

Як Кремль обеззброюють вже навіть «свої»

Найбільш наочно це проявилося під час зустрічі Путіна з головою Нового банку розвитку (НБР) БРІКС Ділмою Руссефф (експрезиденткою Бразилії, яку в РФ вважають «своєю» країною).

БРІКС (як і ШОС) Кремль, нагадаємо, розглядає як альтернативу «англосаксам» і усіляко просуває наративи про відмову від «західного світопорядку», «золотого мільярду» й таке інше. Путін пожалівся Руссефф, що «долар став зброєю, яку використовують у політичній боротьбі».

НАСПРАВДІ, Руссефф втішила Росію, сказавши кілька ритуальних слів про гіпотетичну можливість розрахунків у національних валютах. Але нема де правди діти. Серед країн-учасниць БРІКС Росія стала настільки токсичною, що персонально для Путіна напередодні його зустрічі з Руссефф НБР випустив спеціальну заяву.

В ній йдеться про те, що «банк не розглядає можливості реалізації нових проєктів у Росії, оскільки діє відповідно до обмежень, встановлених на світових ринках фінансів та капіталу». Тобто накладених на РФ західних санкцій. 

Окремо Руссефф назвала «безпідставними» припущення, що НБР (2/3 коштів якого зберігаються в доларах США) може продовжувати працювати з Москвою

Цікаво, що рівно рік тому спікер Держдуми РФ оголосив про занепад американської грошової одиниці.

Тобто рік російського ходіння по доларових муках так ні до чого не призвів. Навіть НБР (одним із його засновників є РФ: у 2015-му вона вклала у нього $2 млрд), який за 8 років збільшив свій кредитний портфель більш ніж у 30 разів, не хоче мати справу з Кремлем. Путіна демонстративно обеззброюють вже навіть «свої».  

Чому «бабуїни» обрали поворот на «південь»

І наостанок знову про Африку та «бабуїнів зі Східної Африки». Саме так, нагадаємо, у березні цього року російській мільярдер Олег Дерипаска схарактеризував ситуацію у РФ, яка, за його словами, «живе у застої останні 12 років».

НАСПРАВДІ, цього місяця в РФ офіційно повідомлялося про те, що за перший квартал цього року за межею бідності опинилися майже 20 млн людей. Показники в неї дійсно африканські. Наприклад:

–   Середньодушовий ВВП у країнах Африки (на південь від Сахари) склав торік $4620. Це у 13,6 раза менше, ніж у середньому у країнах Заходу.

–   Якщо у 2010 році частка тих, хто недоїдає в Африці була 17,6% населення (150 млн), то до 2022 року вона стала 22,5% (262 млн).

–   За період 1989-2022 років душовий ВВП з ПКС (паритет купівельної спроможності) в Африці приріс на 28%, у РФ на 27%, на Заході на 59%.

–   Торік товарообіг РФ з усією Африкою склав $18 млрд. Приблизно такий обсяг боргів ($20 млрд) Путін нещодавно їм списав.

Натомість:

–    Центробанк Росії (ЦБР) нещодавно підвищив свою ключову ставку на 8,5%. А Нацбанк України (НБУ) з 28 липня знизив свою з 25% до 22%.

–   ЦБР попереджає про посилення інфляційного тиску. НБУ прогнозує, що цьогоріч інфляція в Україні сповільниться до 14,8%, наступного року – до 9,6%, а в 2025 – до 6%.

–   ЦБР констатує зростання російської економіки на 1,5-2,5%. А НБУ заявляє, що українська цього року зросте на 2,9%, наступного – на 3,5%, а у 2025-му – на 6,8%.

Пояснення цим цифрам досить просте: путінська Росія відмовилася від західного курсу. На східному вона (поки що) потрібна лише як дешевий сировинний придаток. Тому поворот на південь їй значно ближчий. 

Африка – це і є Росія сьогодні. Буде прикро, якщо вона залишиться там і завтра. Африканці варті більшого.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки