Переговорів як таких багато не буде: який процес вступу до ЄС чекає на Україну
Європейський Союз має чіткий алгоритм розширення, який передбачає перевірку законодавства країни і переговори лише з приводу окремих елементів.
Про це у програмі "Укрінформ: Вечірній стрім" розповів заступник гендиректора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Іван Нагорняк.
“Насправді переговорів як таких багато не буде. Є чіткий алгоритм розширення ЄС, який був останній раз оновлений у 2020 році. Він передбачає переговори по 34 розділах права ЄС… Зараз вони поділені на шість кластерів”, – сказав він.
Нагорняк пояснив, що по кожному переговорному розділу Європейська комісія буде робити офіційний скринінг законодавства України, тобто колеги з Європейської комісії будуть проговорювати з профільними міністерствами реальний стан правового наближення України до актуального права ЄС. Після цього вони готують позицію Євросоюзу стосовно готовності тієї чи іншої держави-кандидата до закриття переговорів по цьому розділу.
“Якщо країна кандидат не готова, вони висувають так звані умови закриття переговорів по кожному з розділів. Таким чином будуть відбуватися ці переговори”, – підсумував він.
Заступник директора Урядового офісу додав, що окремі елементи все-таки будуть предметом переговорів: окремі реформи й імплементація важких директив, про які домовляються всі країни-кандидати, які Україна вже ідентифікувала. Також, за словами Нагорняка, переговори стосуватимуться відносин України з третіми державами.
“Оскільки Україні доведеться в перший день свого майбутнього членства денонсувати всі договори про вільну торгівлю з третіми країнами, які вона має. Це має стати вже предметом торговельної політики ЄС. Тому нам потрібно буде домовлятися з ЄС, щоби вони передомовлялися з третіми країнами і включали те, що нам потрібно в угоди”, – пояснив Нагорняк.
Як повідомлялося, у середу Європейська комісія оприлюднила річну доповідь щодо розширення ЄС, в якій рекомендувала Європейській раді відкрити переговори про розширення з Україною і Молдовою.