Захід має готуватися до тривалого протистояння Росії - німецькі експерти

Умовою завершення війни в Україні є отримання нею безпекових гарантій з боку партнерів, які своєю чергою повинні визначитися з тим, яких цілей вони хочуть досягти в допомозі Україні.

Такі висновки містяться в аналітичному документі, підготовленому експертами Німецької Ради закордонної політики (DGAP), передає Укрінформ.

«Поки Україна не має гарантій безпеки, припинення вогню нереалістичне з обох сторін… Якщо Захід справді серйозно налаштований на припинення війни, він має домовитися про гарантії безпеки для України», - вважають автори.

Вони зазначають, що в центрі уваги має бути захист території, яку контролює Україна, і визначення західними партнерами, що власне означає перемога.

Оскільки Кремль не зацікавлений в припиненні вогню на прийнятних для України умовах, Захід у цій ситуації має підтримати Україну, що означає серед іншого усунення санкційних прогалин, забезпечення довгострокового фінансування та наближення України до НАТО.

Стає очевидним, що ні Росія, ні Україна не можуть очікувати вирішального прориву в середньостроковій перспективі без технологічних інновацій з обох сторін. Відвоювання Україною всіх територій наступного року експерти вважають малоймовірним. Тому у центрі уваги має бути захист підконтрольної Києву території та підготовка нового українського наступу у 2025 році через збільшення виробництва боєприпасів та зброї Заходом у 2024 році.

Для припинення вогню найближчим часом немає імпульсу, оскільки жодна сторона конфлікту не отримає від нього виграшу в осяжному майбутньому. Україні потрібна сильніша позиція для переговорів з Росією, і українське суспільство наразі не погодиться на поступки російському агресору.

Внутрішня стійкість, додають експерти, має вирішальне значення для України. Інтеграція в ЄС дає можливість фундаментальних політичних змін у країні, підкреслюється у документі.

Група авторів констатує, що війна, яка планувалась. Росією як «бліцкріг», перетворилась на затяжну війну на виснаження. Росія адаптувалася до цієї ситуації і готова до більш тривалої війни. Попри продовження військової та економічної підтримки Заходу для України та комплексні санкції проти Росії, російська політична та економічна система стабільна та адаптована до війни. Ба більше, легітимізація путінської системи влади, яка використала війну для зміцнення своїх позицій і посилення контролю над суспільством, все більше будується навколо цієї війни.

«Економіка Росії адаптувалася і може підтримувати себе на поточному рівні протягом кількох років. Зупинення війни на цьому етапі може призвести до конфліктів усередині режиму та створити шок для економіки. Тому всі траєкторії в Росії ведуть до більш тривалої війни. Росія погодиться на припинення вогню лише на умовах, неприйнятних для України», - йдеться у документі.

У той же час, зауважують автори, в Європі та США дедалі більше голосів вимагають докласти більше зусиль для досягнення угоди про припинення вогню. Ключові західні лідери, такі як президент США Джо Байден і канцлер Німеччини Олаф Шольц, скептично ставляться до здатності виграти війну проти Росії та побоюються ядерної ескалації. Ймовірно, у 2024 році після виборів у США і Європейський парламент зміниться політична констелляція Заходу, яка буде менш сприятлива для України. Прірва між риторикою підтримки та реальною військовою та фінансовою підтримкою України з боку західних урядів лише збільшується, констатують автори.

Вони підсумовують, що Захід повинен готуватися до більш тривалої війни з точки зору військового виробництва, навчання українських солдатів і фінансування української держави для її функціонування, але також до роз’яснення необхідності допомоги власним суспільствам. Підготовка до більш тривалої війни також означає подальшу інтеграцію України в ЄС, особливо глибшу економічну, суспільну та інституційну інтеграцію та гарантії безпеки в рамках НАТО в середньостроковій перспективі. Тільки якщо Кремль зрозуміє, що Захід готовий до тривалої війни і готовий підтримати Україну в перемозі (а не тільки в тому, щоб не програти), він може переосмислити свій нинішній підхід, - пишуть автори.

Читайте також: Єрмак обговорив з представниками дипустанов надання безпекових гарантій Україні

Нагадаємо, наразі «підвисла» підтримка України як з боку США, які до кінця року не змогли проголосувати надання Києву 61 млрд доларів, так і з боку ЄС, який не зміг узгодити пакет у 50 млрд євро на наступні 4 роки. Очікується, що обидва найбільших «донори» України повернуться до відповідних питань на початку 2024 року.