Зміна складу Радбезу ООН не вплинула на позиції більшості щодо України - Кислиця
Зміни у складі Ради безпеки ООН не вплинули на ставлення до України з боку більшості членів цього органу, водночас РБ й далі залишається заручником перебування Російської Федерації на місці Радянського Союзу.
Про це заявив в інтерв’ю Укрінформу постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
«Загалом я не вважаю, що зміна складу Ради безпеки призвела до погіршення рівня підтримки України серед тих членів Радбезу, які твердо стоять на позиціях принципів і цілей статуту ООН», – зазначив Кислиця.
Постпред нагадав, що замість двох африканських країн (Габону та Гани) членами Радбезу з початку цього року стали Алжир та Сьєрра-Леоне. Замість Бразилії від Латинської Америки та Карибського басейну – Гаяна.
«Щоб оцінити позиції, варто послухати виступи їхніх представників на останніх засіданнях РБ», – сказав він.
За словами Кислиці, Гаяна «однозначно закликала Росію повністю вивести свої війська з території України». Сьєрра-Леоне досить послідовно наполягає на дотриманні територіальної цілісності, суверенітету, статуту ООН.
«Позиція ж Алжиру найменш надихає, – зауважив він. – Чого варта бодай одна фраза з виступу алжирського представника – що Алжир продовжує «бути занепокоєним воєнними діями в Росії та Україні».
Від Азії замість ОАЕ членство в РБ набула Південна Корея, яка займає чітку позицію щодо українського питання, сказав постпред.
«Вона надзвичайно занепокоєна співпрацею Москви з диктаторським режимом у Пхеньяні. Адже те, що відбувається в Україні з північнокорейськими снарядами і ракетами, на думку Південної Кореї, несе безпосередню загрозу для неї самої», – пояснив він.
Також непостійним членом стала Словенія (замість Албанії), яка представляє групу східноєвропейських країн. «Це дуже надійна країна. Стосовно підтримки України вона це довела багатьма своїми вчинками й оголошеною політичною позицією», – зазначив Кислиця.
Тому ситуація в Радбезі не зазнала радикальних змін, додав він.
Водночас в РБ залишаються «системні проблеми», які полягають у тому, що «Рада безпеки продовжує залишатися заручником перебування Російської Федерації на місці Радянського Союзу», наголосив дипломат.
«Москва використовує права Радянського Союзу зі згоди країн-членів РБ, передусім постійних, які не готові ставити під сумнів весь обсяг повноважень Москви в Радбезі, хай би як зухвало діяла РФ на міжнародній арені, зокрема в Україні», – сказав він.
Попри жорстку критику з боку інших членів щодо порушень Російською Федерацією статуту ООН і міжнародного права, «вона залишається там, де й була на початку повномасштабної агресії», додав Кислиця.
Як повідомляв Укрінформ, 1 січня оновилася третина складу Ради безпеки ООН. Непостійними членами стали Алжир, Гаяна, Словенія, Сьєрра-Леоне та Південна Корея, які займатимуть місця в РБ у 2024–2025 роках.
Із 15 членів Радбезу постійними – відповідно до статуту ООН – є США, Велика Британія, Франція, Китай і Радянський Союз, місце якого після розпаду зайняла Росія, привласнивши відповідні повноваження.
Непостійні члени обираються на два роки. Албанія, Бразилія, Габон, Гана, ОАЕ та Габон входили до РБ у 2022–2023 роках. Мальта, Еквадор, Японія, Мозамбік, Швейцарія – обрані непостійними членами у 2023–2024 рр.