Європейські лідери можуть зробити більше для України - Матвійчук на форумі миру в Парижі
Нобелівська лауреатка, що адвокатує Україну у світі, Олександра Матвійчук вважає, що європейські політики можуть зробити більше для України, а саме ухвалювати політичні рішення, які прискорять перемогу та допоможуть відновити справедливість.
Про це вона сказала власному кореспонденту Укрінформу в кулуарах Паризького форуму миру.
«Європейські політики не можуть вплинути на американську допомогу, але я пояснюю, що вони точно можуть вплинути на те, що в їхній зоні контролю. Зокрема, я акцентувала на тому, що захищати цінності демократії і свободи – це робити конкретні речі», - наголосила правозахисниця.
За її словами, йдеться про два важливих напрямки – завершення створення спеціального трибуналу щодо агресії Росії та юридичне оформлення передачі на потреби України не лише відсотків від заморожених активів, а і самих цих коштів.
«Я детально пояснювала міністру закордонних справ Франції Барро, чому треба створювати цей трибунал саме як міжнародний, а не як інтернаціоналізований. Інакше він не зможе подолати імунітет Путіна і трійки головних злочинців, який вони мають відповідно до міжнародного права», - розповіла Матвійчук.
За її словами, інтернаціоналізований статус означає, що трибунал буде працювати на основі національного законодавства, але там діятиме міжнародний елемент у вигляді міжнародних суддів та прокурорів.
«Людям, які ухвалюють рішення, треба звертати увагу, що різниця між «міжнародним» та «інтернаціоналізованим» насправді величезна. І лідерам треба проявити політичну волю. Бо є право, а є політика, а між правом і політикою відбувається дискусія, яка затягує покарання та відкладає сам початок процесу», - підкреслила правозахисниця.
Вона також нагадала що торік був створений міжнародний центр розслідування злочинного агресії. П'ять країн делегували до нього своїх прокурорів. І Сполучені Штати Америки, хоча не були серед цих п'яти, але теж відправили свого прокурора.
"Це означає, що коли буде створений спеціальний трибунал, йому не треба починати розслідування з нуля. Воно вже триває, і воно вже міжнародне», - додала Матвійчук.
Вона відзначила, що ще одне політичне рішення, яке необхідно ухвалити, це конфіскація 300 мільярдів заморожених російських державних активів, переважна більшість з яких в Європі.
«Зрозуміло, що всю процедуру конфіскації треба провести у суворій відповідності до верховенства права. Але спочатку має бути політичне рішення знайти цю процедуру. І цього ще поки немає. Тож коли ми говоримо, що європейські лідери можуть зробити більше, ми маємо на увазі конкретні кроки», - наголосила лауреатка Нобелівської премії.
Як передавав Укрінформ, українська правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук під час зустрічі із прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо закликала його посилити військову підтримку України.
Фото: Paris Peace Forum