На конференції в Гаазі обговорили повномасштабну війну Росії в України та її геополітичні наслідки

Фото

Повномасштабна війна Росії проти України та її геополітичні наслідки, результати президентських виборів у США та ситуація в ЄС були головними темами на конференції в Гаазі.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, конференція "Становище Союзу за 2024 рік" була організована Інститутом міжнародних відносин Клінгендаль. Відкрила засідання панельна дискусія про майбутнє України та як підсилити позицію України в можливих переговорах з РФ.

"Насамперед йдеться про український народ, бо саме український народ і українські захисники насправді визначають хід цієї війни та наше майбутнє. І український народ має бути одним з тих, хто визначатиме, чим закінчиться війна, і визначати умови миру. Друге - ця війна не тільки про Україну. Вона - про Європу, про світ у глобальному масштабі. І якщо Росія теоретично виграє цю війну, якщо ми зіткнемося зі сценарієм умиротворення агресора, - це спровокує низку жахливих «ефектів доміно» для всього світу. Ми побачимо Росію, яка прийде на кордони сусідніх з Україною держав. І там не зупиниться... Тому дуже важливим є справедливе завершення війни та сталий мир", - сказав посол України у Нідерландах Олександр Карасевич.

Водночас директор відділу безпеки Інституту Клінгендаль Боб Дейн зазначив, що "не можна Україні просто нав'язати будь-яку угоду".

За його словами, "Росія намагається створити враження, що вона непереможна, що в України немає іншого вибору. Я не думаю, що це правда, але це те, чого намагається досягти Росія». Він наголосив, що угода про мир «не може бути лише про Україну і без України. Ця угода має насправді вирішувати ширші питання європейської архітектури безпеки. Як нам запобігти повторенню цього в майбутньому? Що взагалі буде з міжнародним правом, ООН та іншим. І якщо немає розв'язання цих питань, то це не буде хороша угода. Друге — це має бути справедлива угода".

Читайте також: Третя світова війна розпочалася у 2024 році - Залужний

Експерт підкреслив, що "вона (угода – ред.) має бути стійкою, бо якщо це просто перемир'я, просто затишшя, то українці знають, що це лише час для переозброєння, поки росіяни також переозброюються. Отже, має бути якась форма гарантій, інакше це буде небезпечна угода".

Дейн також додав, що "зараз справді важливо, щоб Європа об'єднала свої зусилля, розробила бачення того, що вона може зробити сама. І одне з того, що вона може зробити — це, незалежно від того, яка угода буде укладена та з якими умовами Україна матиме справу, Європа все одно повинна залишатися на стороні України. І думати, що буде після цієї угоди, бо Україна досі є кандидатом на вступ до ЄС. Через це ЄС має серйозно поставитися до питання:, як утримати Україну як життєздатну, суверенну та процвітаючу державу, попри те, яку угоду можуть розглядати Трамп із Путіним".

Експертка Нідерландського інституту міжнародних відносин Клінгендаль Юлія Солдатюк-Вестервельд зазначила, що якщо Трамп тиснутиме на Україну ухвалити рішення, що суперечитиме захисту її суверенітету та територіальної цілісності, то це може призвести до категоричної незгоди країн, які мають більший досвід із Росією та відчувають загрози.

"Російська агресія проти України є питанням національної безпеки, а також регіональної стабільності. Тож вони (інші країни - ред.) дуже стурбовані тим, що на Україну будуть тиснути угодою з територіальними поступками, без чітких гарантій безпеки. І тоді буде сильний опір з боку Польщі, з боку країн Балтії, бо вони готуються до можливої ескалації. Вже зараз Польща витрачає 4,2% свого національного ВВП на оборону. Країни, які відчувають загрози, які мають досвід із Росією, твердо вірять, що будь-яка швидка угода з Росією щодо України фактично дасть мотивацію Російській Федерації просити більше", - підкреслила Солдатюк-Вестервельд.

Як повідомляв Укрінформ, президент Зеленський назвав умови для перемовин з Росією.

Мирні перемовини між Україною та Російською Федерацією можливі лише за тих умов, коли Україна буде сильною і не буде наодинці з РФ, важлива підтримка міжнародних партнерів, зокрема США.

Фото: І. Драбок