Маркарова: Наша мета - запровадження санкцій проти всієї банківської системи РФ
Санкції, які США запровадили проти «Газпромбанку» й десятків інших фінустанов Росії, суттєво обмежать банківські операції Кремля та його можливість продовжувати війну. Водночас існує ще великий потенціал для економічного й фінансового тиску на Росію.
Про це розповіла в ексклюзивному коментарі Укрінформу посол України в США Оксана Маркарова.
«Останній пакет санкцій важливий тим, що він був введений проти найбільшого з російських банків, який раніше не зазнавав обмежень з боку США, а також проти його шести іноземних дочірніх компаній та ще 54 менших російських банків»,- зауважила посол.
Адже, «Газпромбанк» – це найкрупніший банк, через який РФ веде розрахунки за свій газ та загалом за продаж енергоресурсів.
За її словами, цей крок суттєво обмежує можливості Кремля проводити міжнародні банківські операції. Крім того, це звужує коло тих, хто готовий співпрацювати, а значить продовжувати підживлювати російську воєнну машину – через загрозу вторинних санкцій.
«Російські банки дають можливість злочинній владі в Кремлі здійснювати розрахунки всередині країни, а також на тимчасово окупованих територіях. Вони дозволяють РФ продавати свою сировину та купувати – в тому числі з обходом інших санкцій – багато продукції й запчастин, і таким чином фінансувати війну»,- зауважила дипломат.
Крім того, за її словами, банки самі по собі є джерелом фінансування розривів платежів. Тобто банки є «кровоносною системою» будь-якої економіки.
«Для перемоги Україні потрібно більше зброї на полі бою, а також більше санкцій проти Росії, які зменшать її доходи та унеможливлять відновлення її спроможностей. Серед великої кількості обмежень у різних секторах, над якими ми працюємо, саме санкції щодо фінансового й енергетичного секторів мають найбільший вплив на Росію»,- підкреслила Маркарова.
За її словами, від самого початку українська сторона взаємодіяла з американськими партнерами щодо розширення обмежень проти ключових банківських установ РФ.
«Наша мета – запровадження вичерпних секторальних санкцій проти всієї російської банківської системи», - наголосила дипломат.
Водночас, за її словами, наразі залишається значний незадіяний потенціал для економічного й фінансового тиску на РФ.
«Станом на зараз санкції введені проти 118 російських банків, а в РФ, відповідно до даних центробанку, загалом 317 діючих банків. Відповідно, ми дякуємо США за це потужне рішення й продовжуємо працювати над тим, щоби були введені обмеження проти 199 інших, поки що несанкціонованих банків»,- зазначила Маркарова.
Крім того, за її словами існують інші пріоритети у цій сфері. Серед них – продовження тиску щодо price-cap (встановлення цінових обмежень на російську нафту – ред.) та введення санкцій проти тіньового флоту РФ, який сьогодні фактично повністю забезпечує росіянам торгівлю нафтою. Обмеження також мають стосуватися покупців таких ресурсів.
«Бажано повне витіснення кривавої російської нафти та газу з глобальних ринків»,- зазначила у цьому зв’язку посол.
Інший фокус уваги – санкції проти російського ВПК з головним акцентом на блокування поставок західних компонентів у РФ. Російський ядерний сектор також має зазнати суттєвих обмежень, зокрема, введення повних санкцій проти «Росатому» та його мережі. Окрему увагу слід звернути на недопущення поставок у РФ високотехнологічного обладнання – станків, агрегатів, верстатів тощо.
«Тому роботи ще багато, але досягнені результати також є значними»,- підсумувала Оксана Маркарова.
Як повідомляв Укрінформ, минулого тижня Мінфін США оголосив про новий пакет санкцій проти Росії в рамках домовленостей на рівні G7, які охоплюють обмеження проти «Газпромбанку й десятків інших фінансових установ.
Фото: Посольство України у США