Глави МЗС Групи семи відреагували на російський удар «Орєшніком» по Дніпру
Застосування Росією балістичної ракети середньої дальності 21 листопада є ще одним доказом її мерзотної та спрямованої на ескалацію поведінки.
Про це йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ G7 - Німеччини, Франції, Італії, Японії, Канади, Великобританії та Сполучених Штатів Америки, а також Високого представника Європейського Союзу, передає Укрінформ.
«Застосування Росією балістичної ракети середньої дальності 21 листопада є ще одним доказом її мерзотної та спрямованої на ескалацію поведінки. Наша підтримка територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України залишатиметься непохитною», - заявили глави МЗС.
Міністри засудили безвідповідальну і загрозливу ядерну риторику Росії та її позицію стратегічного залякування й запевнили, що «ніколи не толеруватимуть погрози застосування ядерної зброї або, тим більше, фактичного застосування ядерної зброї Росією в контексті її війни проти України».
Вони також запевнили, що просуватимуть комплексні санкції та економічні заходи для подальшого обмеження доходів, товарів і технологій, які використовує Росія для фінансування та ведення війни. Країни Групи вживатимуть відповідних заходів «проти акторів у Китаї та інших третіх країнах, які надають матеріальну підтримку військовій машині Росії, включаючи фінансові установи та інші організації, які сприяють придбанню Росією обладнання та предметів для її оборонно-промислової бази». Демократичні країни продовжать чинити значний тиск на можливість Росії отримувати доходи від експорту енергоносіїв, металів та іншої сировини, зокрема шляхом ефективного впровадження існуючих заходів і подальших кроків проти «тіньового флоту». «Ми вживатимемо жорстких заходів проти акторів, які допомагають Росії уникати наших санкцій», - пообіцяли підписанти заяви.
Коментуючи посилення військового співробітництва між Корейською Народно-Демократичною Республікою та Росією, включаючи експорт північнокорейських балістичних ракет і боєприпасів та їх закупівлю Росією, перекидання військ КНДР до Росії та їх розгортання на полі бою проти України, міністри зазначили, що «пряма підтримка Корейською Народно-Демократичною Республікою агресивної війни Росії проти України є не лише ознакою відчайдушних зусиль Росії компенсувати свої втрати, а й небезпечним розширенням конфлікту з серйозними наслідками для безпеки» в європейському та індо-тихоокеанському просторах.
«Ми працюємо з нашими міжнародними партнерами над узгодженою відповіддю на цю подію», - йдеться у заяві.
В ній також висловлена глибока стурбованість можливістю передачі КНДР ядерних технологій або технологій, пов’язаних із балістичними ракетами, в порушення відповідних резолюцій Ради Безпеки ООН. Міністри закликали країни, які мають відносини з Росією та КНДР, включаючи Китай, дотримуватися міжнародного права, протистояти цій небезпечній ескалації конфлікту та виконувати всі відповідні резолюції Радбезу ООН.
Голови МЗС висловили «глибоку стурбованість» ще з цілої низки питань, зокрема, використанням Росією хімічної зброї та подразників як засобів ведення війни в Україні. За результатами останнього звіту Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), подразники виявлені у пробах з фронту в Дніпропетровській області. Такі інциденти мають бути ретельно розслідувані ОЗХЗ.
Очільники МЗС «Сімки» привітали схвалення виділення за прискореною процедурою (ERA) позики для України в сумі близько 50 млрд доларів, яка буде обслуговуватися та погашатися за рахунок майбутніх надзвичайних надходжень від заморожених російських державних активів. Підписанти назвали це історичним рішенням лідерів G7 і свідченням того, що Група залишається непохитною у своїй солідарності у підтримці України.
«Ми непохитні у своїй рішучості надати Україні підтримку, необхідну для перемоги», - пообіцяли міністри закордонних справ.
Вони також пообіцяли спільну відповідь на інформаційні маніпуляції та операції впливу.
У заяві підтверджена дата та місце проведення наступної конференції з відбудови України - в Римі 10-11 липня 2025 року.
Як повідомляв Укрінформ, уранці 21 листопада росіяни запустили по Дніпру міжконтинентальну балістичну ракету. Очільник Кремля Путін оголосив, що російська армія вдарила по місту балістичною ракетою середньої дальності "Орєшнік", нібито у відповідь на застосування Україною американських і британських далекобійних ракет.
Своєю чергою в Білому домі заявили, що Сполучені Штати оцінили останній ракетний удар росіянами по Дніпру як запуск балістичної ракети середньої дальності.
За даними ГУР МО України, Росія завдала удару по Дніпру балістичною ракетою, ймовірно, зі складу комплексу "Кєдр".
Російський диктатор Путін на саміті країн ОДКБ в Астані заявив, що ціллю ударів новими балістичними ракетами «Орєшнік» можуть стати «центри ухвалення рішень у Києві».
Тимчасова повірена у справах США при ОБСЄ Кетрін Брукер вважає, що Росія, вочевидь, прагнула ударом балістичної ракети середньої дальності по Дніпро залякати Україну та її іноземних партнерів, однак це не стане визначальним фактором у цій війні.