Віктор Ляшко, міністр охорони здоровʼя України

У 2024 році вперше за час існування «Доступних ліків» бюджет програми був використаний до завершення року

Програма «Доступні ліки» діє в Україні не перший рік. З 2019 року вона перейшла в адміністрування Національної служби здоровʼя, а кошти на неї включені в загальний бюджет Програми медичних гарантій. Відтоді, за даними МОЗ, доступними ліками скористалося понад 5 млн українців. І щороку як перелік лікарських засобів у програмі, так і обсяг коштів, які держава виділяє на їх відшкодування, зростає. Зокрема, у 2024 році ця сума становила 5,2 млрд грн. Як зазначають в МОЗ, уперше за весь час дії програми її бюджет був повністю використаний до завершення року. І сталося це не тільки завдяки розширенню переліку програми, а й тому, що ліки почали доставляти до українців через мобільні аптечні пункти, Укрпоштою. Також отримати за рецептом препарати за програмою реімбурсації можна у фельдшерсько-акушерських пунктах, або їх може замовити для пацієнта через Укрпошту сімейний лікар.

Про це, а також про те, які нові препарати зʼявляться в програмі «Доступні ліки» у наступному році, в інтервʼю Укрінформу розповів міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

- Вікторе Кириловичу, як ви оцінюєте роботу програми «Доступні ліки» у цьому році?

- У 2023 році ми проаналізували реалізацію програми «Доступні ліки» і визначили, що потрібно зробити, щоб поліпшити доступ українців до лікарських засобів, які реімбурсує держава. Ми побачили зростання споживання у всіх номенклатурних групах у великих містах та містах з кількістю понад 100 тис. мешканців, де є багато аптек. Водночас ми побачили, що у сільській місцевості відсоток погашених рецептів дуже низький. Тому у 2024 році пріоритетом стало не стільки розширення номенклатури програми «Доступні ліки», скільки горизонтальне розширення – метою було дійти до кожного населеного пункту, щоб люди розуміли, що є така програма, і скористалися нею.

Це важливо, тому що, як памʼятаємо, у 2022–2023 роках через повномасштабне російське вторгнення були велика проблема з транспортом між населеними пунктами, дизельна криза, руйнування інфраструктури. Це вплинуло на доступ людей як до медичної допомоги загалом, так і на можливість купувати ліки.

Тому уряд спростив ліцензійні вимоги, щоб аптечні пункти могли відкриватися у віддалених селах та селищах, а також запровадили ініціативу мобільних аптечних пунктів, маршрути яких охоплюють ті населені пункти, де аптек немає.

Перша така мобільна аптека запрацювала у січні 2023 року у Харківській області, тепер їх 24 у 13 областях. І найбільш масштабна ініціатива, яка була реалізована у 2024 році, – можливість замовляти лікарські засоби, зокрема й ті, які є у програмі «Доступні ліки», через Укрпошту. Оскільки Укрпошта може доїхати в будь-який населений пункт і має можливість доставити лікарські засоби безпосередньо до місця проживання людини.

Тепер ми більше акцентуємося на доставлянні до пункту видачі Укрпошти, де людина може самостійно забрати замовлені препарати.

Також ми передбачили в ліцензійних вимогах можливість відпуску лікарських засобів фельдшерами у фельдшерсько-акушерських пунктах (ФАП). У цьому році один фельдшерсько-акушерський пункт міг обліковувати препаратів на суму не більше ніж 250 тис. грн. Тепер ми цю суму збільшуємо до 500 тис. грн. Найближчим часом уряд ухвалить відповідну постанову, і з 2025 року це запрацює.

Також із цього року всі аптечні заклади, які є на території лікарень, закладів охорони здоровʼя, обовʼязково повинні відпускати лікарські засоби з програми «Доступні ліки».

Усі ці фактори зумовили те, що у 2024 році ті кошти, які планувалися в бюджеті на реімбурсацію, були використані вже у листопаді. Це свідчить, що люди користуються програмою. Але це не означає, що на грудень коштів на реімбурсацію не буде. Ми провели перемовини з Мінфіном, знайшли джерело фінансування і до кінця року додали в програму «Доступні ліки» ще 300 млн грн.

Отже, у цьому році сума коштів на «Доступні ліки» і так була рекордною – 5,2 млрд грн, а загалом становитиме 5,5 млрд грн. Для мене це – успіх, і я дякую усім, хто адміністрував цю програму.

- Скільки населених пунктів охопили мобільні аптеки? Чи є у вас відгуки від громадян, місцевої влади, наскільки доступні ліки за програмою реімбурсації саме у віддалених населених пунктах? 

- На сьогодні на маршрутах, які охоплюють 644 населених пункти, працює 24 мобільних аптечних пункти. Амбітна мета – охопити всі області, але для її реалізації важлива солідарність з боку бізнесу. Кожен маршрут погоджується з Державною службою лікарських засобів. Загальна інформація стане відома, коли ми будемо підбивати підсумки року щодо програми реімбурсації. Але коли я відвідував регіони, наприклад, Чернігівську область, то проїхав по маршруту роботи мобільного аптечного пункту, був у трьох населених пунктах. Ми зібрали сімейних лікарів, які працюють на території кількох районів, місцеву владу, були представники Укрпошти, і розʼяснювали, як працює програма, які її переваги, як можна нею скористатися. Зокрема, лікарі можуть через Укрпошту замовляти для своїх пацієнтів ліки за програмою реімбурсації. І ми бачимо, що коли такою послугою починають користуватися, то кількість погашених (наголошую – погашених, а не виписаних) рецептів на «Доступні ліки» зростає. За останніми даними, які надала Нацслужба здоровʼя, наразі 85% виписаних рецептів за «Доступними ліками» були погашені в аптеках. Це багато рецептів, і я вважаю, що це успішна реалізація програми реімбурсації.

- Уряд ще у 2023 році вийшов з ініціативою, щоб аптеки, які працюють при лікарнях, також увійшли в програму «Доступні ліки». За вашими оцінюваннями, наскільки успішно ця ініціатива реалізовується? І як вирішити питання того, що в таких аптеках часто пацієнти медзакладів купують ліки, яких начебто не вистачає чи немає в лікарні?

- Для аптек, які працюють при лікарнях, перехідний період вже закінчився. І всі аптечні заклади, які розміщені на території або всередині закладів охорони здоровʼя, за ліцензійними вимогами зобовʼязані працювати за програмою «Доступні ліки» і мати препарати, які держава реімбурсує. У разі, якщо в аптечному закладі при лікарні пацієнту відмовили у відпуску препарата з «Доступних ліків», він може звернутися на гарячу лінію НСЗУ за телефоном: 16-77. НСЗУ також передає цю інформацію регулятору – Держлікслужбі. Досі в нас був мораторій на проведення перевірок. Але уряд ухвалив рішення, і з 1 січня 2025 року відновлюються планові перевірки аптечних закладів Держлікслужбою. Раніше ми точково реагували на звернення громадян щодо порушень в тих чи інших аптечних закладах. І Держлікслужба мала право перевірити аптечний заклад за погодженням з МОЗ. А з 1 січня аптеки будуть планово будуть перевіряти, і передусім планові перевірки проводитимуть в аптеках, які розміщені в закладах охорони здоровʼя.

Щодо питання, що пацієнти купують ліки в таких аптеках, то воно не стосується програми «Доступні ліки». У таких випадках (коли в пацієнта лікарні вимагають купити той чи інший лікарський засіб, – ред.) потрібно одразу звертатися до адміністрації медзакладу. Якщо медзаклад має договір з НСЗУ і працює за пакетами Програми медичних гарантій, лікування повинно повністю компенсовуватися коштами Програми медичних гарантій. Якщо ж людині кажуть, що потрібно купити якісь ліки, необхідно інформувати Національну службу здоровʼя.

Після цього такий медзаклад потрапляє в автоматичний моніторинг, відбуваються перевірки НСЗУ. І коли ми формуємо план ліцензійних перевірок, ці заклади також потрапляють у поле зору тих, що перевіряють.

Також є виїзні команди, які проводять так званий клінічний аудит – правильність призначення тих чи інших лікарських засобів, щоб поліпшити якість надання медичної допомоги.

- Ви вже анонсували, що наступного року в програмі реімбурсації будуть препарати для дітей. Що саме планується?

- Програма «Доступні ліки» для того є, щоб люди зверталися до лікарів, або до лікуючих лікарів, якщо, наприклад, є ендокринна патологія і необхідно зробити перше призначення. Сімейні лікарі знають, які ліки відшкодовує держава, ми регулярно проводимо комунікаційні кампанії з цього приводу.

З наступного року «Доступні ліки» розширюють на 30 номенклатурних позицій, також на специфічні препарати для лікування дітей. Зокрема, ми вперше вводимо в програму реімбурсації базовий антибіотик. І тут ми вирішуємо кілька питань. По-перше, це антибіотик базовий, так званої першої лінії. Це робиться для того, щоб запобігти розвитку антибіотикорезистентності. Мова про такі МНН (міжнародні непатентовані назви, – ред.) як амоксицилін, метронідазол, офлоксацин. По-друге, це означає, що люди будуть отримувати ці препарати в аптеці й використовувати їх виключно за призначенням лікаря. І якщо в подальшому не буде ефекту, то поступово лікар може перевести пацієнта на антибіотик іншого класу – другого, а можливо, і третього рівня. Цей підхід використовується у всьому світі, але у нас ним чомусь нехтують. Тому потрібна комплексна робота для стримування антибіотикорезистентності. На останньому засіданні уряд ухвалив державну стратегію боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів до 2030 року, яку розробило МОЗ.

Окрім антибіотиків, у «Доступних ліках» для дітей будуть лікарські засоби у формі крапель та мазей, – азитроміцин як у формі крапель, так і у формі мазі для очей, а також ципрофлоксацин – очні та вушні краплі для дітей (реімбурсація деяких препаратів буде з липня 2025 року, – ред.).

Також протигельмінтні препарати, які часто для дітей купують, наприклад, мебендазол. 

Для дорослих теж буде розширення програми. Ми проаналізували динаміку аптечних продажів, потім зіставили, що саме люди частіше купують, і що з цього списку є в Національному переліку ліків. І саме на ці препарати поширили програму реімбурсації у 2025 році. Наприклад, це препарати для лікування мігрені, глаукоми, хвороб ендокринної системи, низка препаратів, які використовують для лікування широкого спектру захворювань та станів. Отже, ми розраховуємо, що додатково отримувати препарати безоплатно або з невеликою доплатою зможуть ще 500 тис. українців. 

- І ці препарати, і ліки для дітей також можна буде отримати в мобільних аптеках чи в сімейних лікарів? Наскільки поширена така практика, коли лікар замовляє своєму пацієнтові доступні ліки через Укрпошту?

- Так, і Укрпошта, і мобільні аптечні пункти формують свою номенклатуру залежно від потреби. Якщо люди звертатимуться, ці препарати будуть і в мобільних аптеках, і на Укрпошті. Їх відпускатимуть, як і всі інші реімбурсовані препарати, – за електронним рецептом. 

Сімейні лікарі вже починають таку співпрацю з Укрпоштою, ця послуга поки що не дуже поширена, адже реалізується вперше. Але ми бачимо, що кількість таких замовлень зростає. Кожна людина може проговорити зі своїм сімейним лікарем можливість такого замовлення.

Особливо це важливо для тих, хто має хронічні захворювання і постійно, раз на місяць, повинен оновлювати запас ліків. Зокрема, це люди з підвищенним артеріальним тиском, що приймають гіпотензивні препарати. Після того як лікар уперше призначив їм такий препарат, вже є можливість отримувати рецепт на нього у сімейного лікаря дистанційно.

Окреме питання – щодо ФАП. Можливість отримувати доступні ліки через фельдшерсько-акушерський пункт поки що є в кількох регіонах. Наприклад, цю послугу досить активно розвивають у Рівненській області. Виглядає це так: є аптека, юридична особа, яка має дозвіл на роздрібну торгівлю, вона укладає договори з фельдшерсько-акушерськими пунктами, з фельдшерами, що працюють у центрах первинної медико-санітарної допомоги. Медики отримують замовлення від людей на необхідні ліки, передають їх в аптеку, і аптека розвозить замовлення по фельдшерсько-акушерських пунктах, а фельдшери відпускають ці ліки пацієнтам і передають фінансову звітність відповідній аптеці щодо реалізованих препаратів. Окрім Рівненської, таку послугу розвивають у Хмельницькій, Тернопільській областях. Наразі постановою уряду від 23 серпня 2000 р. N 1336 установлено обмеження для торгівлі на суму 250 тис. грн на рік у сільській місцевості щодо відпуску ліків без застосування касових апаратів з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. У деяких регіонах цією послугою дуже активно користуються, тому ті суб’єкти, які перейшли межу у 250 тис. грн, вимушені були призупиняти видавання ліків, щоб не підпасти під штрафні санкції. Тому через асоціацію малих аптечних закладів ці області вийшли на нас з проханням підняти цю планку з 250 тис. грн до 500 тис. грн. Як бачимо, цей варіант доступу до ліків у сільській місцевості теж працює, потрібна тільки проактивна позиція аптек, що працюють із центрами первинної медико-санітарної допомоги, і фельдшерів.

Наразі Держлікслужба проводить аналіз, щоб визначити всі такі точки доступу до ліків за програмою реімбурсації. І ми плануємо розробити дашборд, на якому будуть позначені ті області, населені пункти, де така послуга активно використовується. Думаю, на одному із засідань Конгресу регіональних та місцевих влад при Президентові України це питання також буде обговорюватися.

- Тепер українці оформлюють виплати в 1000 грн «Зимової підтримки». Якщо хтось планує купувати ліки за ці кошти, чи зможуть вони їх використати на доплату за препарати «Доступних ліків»? Чи є обмеження у використанні цієї суми на лікарські засоби?

- Уряд запускає багато соціальних ініціатив, щоб підтримати людей, особливо у третю, з початку повномасштабного вторгення, зиму. За тисячу «Зимової підтримки» дозволено купувати лікарські засоби, але тільки національного виробника. І це можуть бути препарати, яких немає в програмі «Доступні ліки». Також за ці кошти можна буде зробити доплату за препарати програми «Доступні ліки».

- Можливо буде з цієї тисячі гивень зробити кілька доплат на препарати «Доступних ліків»?

- Так. Але повторюсь – йдеться про препарати національного виробника.

Наталія Молчанова
Фото: Укрінформ