Нові гарячі війни у 2025 році навряд чи можливі, однак торговельні й енергетичні неминучі - експерт

Дипломат, експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій Олександр Хара вважає, що у 2025 році нові гарячі війни у світі навряд чи можливі, однак неминучими будуть торговельні та енергетичні.

Такий прогноз Хара висловив у телеефірі, передає Укрінформ.

«Я не думаю, що (у 2025 році - ред.) буде збільшення конфліктів у світі. Терористичні акти – так, якісь суперечки – так, але не нові гарячі війни. Світ буде в небезпеці, однак непередбачуваність Трампа, його позиція буде вгамовувати всіх тиранів, і це матиме позитивний ефект», - сказав дипломат.

Водночас, на його думку, у 2025 році не вдасться уникнути торговельних та енергетичних війн.

«Що стовідсотково буде – торговельні війни, бо зараз Трамп намагається високо підняти переговірну планку і з сусідами, і з союзниками, і з опонентами. Я не знаю, чи він збирається виходити із Світової організації торгівлі, але те, що будуть запроваджувати тарифні обмеження, що, в принципі, суперечитиме СОТ, це абсолютно зрозуміло», - зазначив Хара.

Він додав, що у контексті економічних війн будуть також енергетичні. Водночас, на його думку, плани обраного президента Трампа щодо збільшення видобутку нафти та газу в США та зближення із Саудівською Аравією - «це для нас дуже позитивні речі».

Експерт також прогнозує, що європейці цьогоріч гуртуватимуться дедалі більше, оскільки розуміють, що розмови про потребу збільшення видатків на оборону до 2% ВВП вже стали нагальною потребою.

«Вони (європейці - ред.) бачать: якщо США виходитимуть з європейського континенту, в їхніх руках мають бути безпекові інструменти», - зауважив Хара.

Як повідомляло агентство Reuters з посиланням на джерела, перехідна команда обраного президента США Дональда Трампа готує широкомасштабний енергетичний пакет заходів, який буде представлений упродовж кількох днів після його вступу на посаду.

Читайте також: Ми перебуваємо в новій технологічній реальності, визначення про Третю світову не підходять - Клімкін

Пакет заходів передбачає скасування паузи щодо нових дозволів на експорт скрапленого природного газу (СПГ), оголошеної Байденом на рік виборів, і прискорення схвалення проєктів, заморожених через необхідність екологічних перевірок.

За словами джерел, Трамп також прагне прискорити видачу дозволів на буріння на федеральних землях і швидкого відновлення п’ятирічних планів буріння біля узбережжя США.

Планується збільшити продажі земель для видобутку нафти та газу, зосереджуючись на ділянках із високим потенціалом.