Презентація книги. «Перший Курултай: від кримськотатарських установчих зборів до національного парламенту (1917-1918 рр.)»
22 червня 15:00 - Презентація книги "Перший Курултай: від кримськотатарських установчих зборів до національного парламенту (1917-1918 рр.)"
Організатор: Міністерство інформаційної політики України.
Учасники: Андрій Іванець - автор книги, координатор Таврійської гуманітарної платформи, науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства; Мустафа Джемілєв - Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу; Еміне Джапарова - Перший заступник Міністра інформаційної політики України; Гульнара Бекірова - кримський історик, член українського ПЕН-клубу.
Довідково. Перший Курултай кримськотатарського народу було обрано у листопаді 1917 р. З 9 по 26 грудня 1917 р. він працював як національні установчі збори, які ухвалили Основні кримськотатарські закони. З 26 грудня 1917 р. по осінь 1918 р. Курултай виконував функції національного парламенту, зокрема, утворив Кримськотатарський національний уряд. У травні 1918 р. делегати Курултаю зробили спробу перетворити його на загальнодержавний кримський парламент. Курултай кримськотатарського народу відновив свою діяльність у 1991 р. у процесі повернення корінного народу в Крим. До 2014 р. було обрано 5 скликань. Визнаний в Україні вищим представницьким органом кримських татар. Після початку тимчасової окупації АР Крим і Севастополя Росія заборонила його діяльність.
Підсумкові матеріали:
В "Укрінформі" презентували книгу про історію першого Курултаю кримських татар
Історія першого Курултаю кримськотатарського народу цікава тим, що саме у цей період було закладено основні політичні традиції та символи корінного народу Криму і сталося формування політичної нації кримських татар.
Про це в п'ятницю на презентації книги «Первый Курултай: от крымскотатарского учредительного собрания национального парламента (1917-1918 гг.)» сказав її автор Андрій Іванець.
"Поява книги дуже важлива для сучасного українського суспільства, оскільки вона присвячена не рядовій події з життя корінного в Криму і в Україні кримськотатарського народу. Перший Курултай - це історія, яка не закінчилася, це історія яка триває і сьогодні, оскільки інститут Курултаю, що виник в 1917 році, існує і сьогодні", - сказав Іванець.
За його словами, саме у цей період було закладено значні і важливі для кримських татар традиції та символи, наприклад, кримськотатарський прапор, щорічне вшанування якого проходить 26 червня (у день відкриття другого Курултаю в 1991 році - ред.). Сто років тому він з'явився саме у тому вигляді, в якому існує сьогодні, пояснив історик.
Як відзначив Іванець, книга важлива для сучасного українського суспільства, "тому що ми сьогодні дивимося на наше минуле під ширшою точкою зору, ніж, наприклад, 50-100 або 150 років тому".
"Історія кримських татар для громадян України є сьогодні не просто історією самобутнього народу, не просто сторінкою його минулого. Це наша спільна історія, історія частини сучасного українського суспільства", - вважає він.
Автор книги підкреслив, що його метою було донести реальні знання про історію корінного народу Криму, що у свою чергу сприятиме "більшому взаєморозумінню і зближенню українців і кримських татар".
Відповідаючи на запитання, чому тема першого Курултаю стала об'єктом його наукових інтересів, Іванець підкреслив, що саме у цей період кримськотатарський фактор у Криму був найбільш значним і корінний народ грав важливу роль у політичному житті півострова.
"Період 1917-1920 років, період воєн і революцій, для мене найцікавіший. Він насичений складними, драматичними подіями в Криму. Кримськотатарський фактор був значний у цей період і Курултай якраз став такою структурою, яка в 1917-1918 роках показала, що кримські татари вийшли на новий ступінь розвитку, коли стався перехід від стану просто народу-етносу до стану етно-нації, тобто - суб'єкта політичного життя, коли суспільство визначає свої політичні цілі і прагне їх реалізувати в існуючих умовах".
Перший Курултай кримськотатарського народу був обраний у листопаді 1917 р. З 9 по 26 грудня 1917 р. він працював як національні установчі збори, ухвалюючи основні кримськотатарські закони. З 26 грудня 1917 р. по осінь 1918 р. Курултай виконував функції національного парламенту, зокрема, він створив Кримськотатарський національний уряд. У травні 1918 делегати Курултаю зробили спробу перетворити його на загальнодержавний кримський парламент. Курултай кримськотатарського народу відновив свою діяльність в 1991 р. у процесі повернення корінного народу до Криму. У 2014 р. було проведено 5 скликань. Після початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росія заборонила його діяльність.
Джемілєв назвав книгу про перший Курултай "цінною і актуальною"
Книга про перший Курултай кримськотатарського народу, яку видав історик Андрій Іванець, є цінною та актуальною.
Про це в п'ятницю в Укрінформі на презентації книги «Перший Курултай: від кримськотатарських засновницьких зборів до національного парламенту(1917-1918 рр.)» сказав лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
"Це цінна книга, оскільки Курултай, як найвищий представницький орган кримськотатарського народу, що обирається демократичним шляхом, зіграв дуже важливу роль в історії нашого народу", - підкреслив Джемілєв.
Лідер кримських татар поділився спогадами, як свого часу був запрошений для читання лекції про кримськотатарський національний рух в університет Джорджа Вашингтона, де почув думку професора, що спеціалізується на національних рухах в країнах колишнього СРСР, про роль Курултаю кримських татар.
"Він говорив, що в Радянському Союзі, особливо в роки перебудови, з'явилося дуже багато різних національних рухів і партій, але вони дуже швидко розкололися і перетворилися на групи, які ворогують між собою. Тому у багатьох країнах, особливо в середньоазіатських, до влади знову прийшли колишні комуністи. А ось у кримських татар, за його словами, після розпаду СРСР рух не лише не розпався, але ще більше зміцнився і консолідувався. А сталося це з тієї простої причини, що вони своєчасно, ще до розвалу СРСР встигли скликати свій національний з'їзд Курултай і провести демократичні вибори. І дійсно, завдяки Курултаю, я говорю вже про другий Курултай, в тій напруженій складній обстановці в Криму нам вдавалося домагатися своїх прав, не проливаючи ні своєї, ні чужої крові, і залишатися прибічниками принципу ненасильства", - розповів Джемілєв.
Політик підкреслив актуальність теми, яку вибрав для своїх досліджень Андрій Іванець.
"Сьогодні ми готуємо поправки в главу 10 Конституції України про переформатування кримської республіки з територіальної в національно-територіальну... Якщо ці поправки будуть прийняті, а ми працюємо в цьому напрямі і сподіваємося, що розділи, які стосуються Курултаю кримськотатарського народу і Меджлісу кримськотатарського народу, будуть прийняті, то вони братимуть участь, як представницькі органи кримськотатарського народу, в управлінні автономною республікою", - резюмував Джемілєв.
Він підкреслив, що книга базується на малодоступних архівних матеріалах, і її необхідно перекласти на кримськотатарську, англійську і російську мови.
Перший Курултай кримськотатарського народу був обраний в листопаді 1917 р. З 9 по 26 грудня 1917 р. він працював як національні засновницькі збори, ухвалюючи основні кримськотатарські закони. З 26 грудня 1917 р. по осінь 1918 р. Курултай виконував функції національного парламенту, зокрема, він створив Кримськотатарський національний уряд. У травні 1918 делегати Курултаю зробили спробу перетворити його на загальнодержавний кримський парламент. Курултай кримськотатарського народу відновив свою діяльність в 1991 р. в процесі повернення корінного народу в Крим. У 2014 р. було проведено 5 скликань. Після початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росія заборонила його діяльність.
Відео з прес-конференції:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк