Розсекречення Державною архівною службою України архівних документів комуністично-тоталітарного режиму 1917-1991 років
30 липня, 15:00 - пресконференція на тему: «Розсекречення Державною архівною службою України архівних документів комуністично-тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Організатор: Державна архівна служба України.
Спікер: Анатолій Хромов - голова Державної архівної служби України.
Коротко. Мета заходу - оперативне та ініціативне інформування громадськості про розсекречені Державною архівною службою архівні документи та заходи, які вживає Укрдержархів у справі відновлення та збереження національної пам’яті України, розбудови й зміцнення відкритого суспільства та демократичної держави.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
В Україні майже не залишилося засекречених документів часів СРСР – голова Держархівслужби
Україна є лідером серед колишніх радянських республік у розсекречуванні документів часів СРСР, а її законодавство щодо цього є одним із найліберальніших.
Про це заявив голова Державної архівної служби Анатолій Хромов на пресконференції в Укрінформі на тему: «Розсекречення Державною архівною службою України архівних документів комуністично-тоталітарного режиму 1917-1991 років».
«Україна визнала, що секрети СРСР не є секретами незалежної України. На відміну, наприклад, від країни-агресорки, де радянські секрети продовжують зберігати як державну таємницю сучасної Росії, ми маємо найбільш відкриту систему доступу до документів часів СРСР. Це законодавство є одним із найбільш ліберальних, що підтверджено міжнародними рейтингами», - зазначив Хромов.
Він нагадав, що в момент здобуття Україною незалежності в 1991 році засекречені архіви колишнього СРСР становили 50% від загальної кількості. Внаслідок системного розсекречення цих архівів у 2010 році ступінь засекреченості Національного архівного фонду залишався менше 1%.
«У 2015 році було ухвалено комплекс декомунізаційних законів, один із яких – Закон про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років. Цей закон остаточно закріпив те, що документи визначених органів є абсолютно відкритими, закон говорить, що радянські грифи обмеження не є тотожними українським грифам секретності», - нагадав керівник Держархівслужби.
Водночас, за словами Хромова, й досі в українських архівах знаходять документи комуністичної доби під грифом «секретно».
«Після того, як ми проводили певні зміни в структурі державної архівної служби - несподівано виявили, що в державному режимно-секретному органі архівної служби продовжують зберігатися документи часів СРСР як начебто державна таємниця України. Була створена комісія, рішенням якої розсекречено майже 200 документів і видань», - розповів він.
На думку Хромова, при цьому не менш важливим є фізичний та інтелектуальний доступ до розсекречених архівів, над чим нині має працювати архівна служба.
Відео з пресконференції:
Замовити фото натисніть тут: Фотобанк