Україна стала третьою країною у світі, яка впроваджує пілотний проєкт ВООЗ "Школи без нікотину та тютюну"

13 грудня, 11:00 - презентація пілотного проєкту ВООЗ в Україні «Школи без нікотину та тютюну» 

Організатор: ГО «Центр громадянського представництва «Життя» на замовлення Бюро ВООЗ в Україні.

Учасники: Андрій Скіпальський - національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні; Вікторія Мельничук - завідувачка сектору соціально-педагогічної роботи ДНУ "Інститут модернізації змісту освіти" МОН України; Оксана Левицька - координаторка пілотного проєкту “Школи без нікотину та тютюну” в Україні, ГО «Життя»; Людмила Чванько - педагог-організатор, Кловський ліцей № 77; Діана Горбатюк - президент ради учнівського самоврядування Кловського ліцею.

Коротко. Україна стала третьою державою у світі, що впроваджує цей пілотний проєкт. Протягом вересня-листопада бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні спільно з  ГО «Центр громадянського представництва «Життя» провели інформаційну кампанію «Школи без нікотину та тютюну» у двох школах Рівненської області та двох школах міста Київ. Напередодні та після завершення інформаційної кампанії, у школах було проведено опитування задля оцінки її результативності.

Під час пресконференції учасники представлять результати проведення пілотного проєкту в українських школах та обговорять можливості поширення позитивного досвіду в Україні та світі.

Довідково. Щорічно куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу. Водночас в Україні від хвороб, спричинених курінням, помирає в середньому 85 000 українців. Важливим є той факт, що 95% курців починають курити до 21 року. Діти не можуть усвідомити усі ризики для здоров’я та небезпеку формування тютюнової залежності. А тютюнові компанії використовують агресивний маркетинг, спрямований на дітей. Мета пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» – тестування посібника ВООЗ щодо шкіл без нікотину та тютюну та оцінка ефективності  коротких інформаційних інтервенцій у школах з метою поширення позитивного досвіду в Україні та світі.

Додаткова інформація за тел.: 063 344 12 69 (Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя») або e-mail: Dmytro.p@center-life.org

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com

У зв'язку з карантинними обмеженнями кількість місць обмежена. 

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

При вході в Укрінформ обов'язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Відповідно до Постанови МОЗ №-18 від 19 жовтня 2021 року присутність на заході лише за наявності в усіх його учасників Covid-cертифікату або негативного ПЛР-тесту (строк дії 72 години) та обов`язкової наявності засобів індивідуального захисту (захисних масок, респіраторів) за дотримання соціальної дистанції 1,5 м.

Підсумкові матеріали:

Україна взяла участь у пілотному проєкті ВООЗ “Школи без нікотину та тютюну”

Україна взяла участь у пілотному проєкті ВООЗ “Школи без нікотину та тютюну”, за результатами якого буде видано посібник для закладів освіти з впровадження політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору.

Про це на презентації результатів проєкту в Укрінформі повідомив національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Андрій Скіпальський.

За його словами, в усьому світі спостерігається тенденція з підвищення рівня поширеності вживання тютюнових виробів, електронних сигарет серед дітей та молоді. І одним з інструментів кампанії ВООЗ проти поширення тютюну став посібник, який допомагатиме вчителям, батькам, школам, місцевим органам влади виконати законодавчі норми, прийняті в більшості країн.

"В Україні куріння на території та в приміщеннях закладів освіти заборонено законом уже понад 10 років. Натомість ми спостерігаємо, що електронні сигарети мають місце в школах, і діти користуються цими пристроями у приміщенні, і навіть на уроках. Така ситуація спостерігається у всьому світі... Цей посібник пілотується в Україні, щоб зібрати досвід, наскільки реалістичні ці рекомендації у виконанні, наскільки він буде корисним для інших країн у запровадженні цих політик. Тому Україна стала третьою країною в світі, яка пілотувала цей посібник. І на основі досвіду цих країн він буде фіналізований і представлений для глобального використання”, - сказав Скіпальський.

Він зазначив, що за даними глобального опитування молоді щодо вживання тютюну, в Україні 18% дітей віком від 13 до 15 років споживали електронні сигарети. Фахівці сподіваються, що через роботу зі школами обізнаність підлітків щодо ризиків та шкоди електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну підвищиться.

Проєкт проходив з вересня по грудень 2021 року у 4 навчальних закладах: двох школах Києва та двох школах у Рівненській області. Координатор проєкту Оксана Левицька зазначила, що в кожній школі було прийнято документ “Політика школи без нікотину та тютюну”, яка буде впроваджуватися на постійній основі. Була проведена інформаційна кампанія, в закладах освіти були розміщені матеріали про заборону вживання нікотинових і тютюнових виробів, а також матеріали про їхні ризики та шкоду для здоров’я.

На початку та наприкінці проєкту було проведено два опитування за участю понад 400 осіб, 95% з яких — школярі.

“Результати опитування засвідчили, що інформаційна кампанія позитивно вплинула на обізнаність школярів, зокрема зросла частка тих, хто отримав нову інформацію про ризики вживання тютюнових виробів, а також способи відмови від їх вживання. Важливо, що збільшився відсоток тих, хто знає про шкідливість вживання тютюнових та нікотинових виробів як для курця, так і для оточення, про вплив пасивного куріння. Збільшилася підтримка контролю за забороною вживання нікотинових та тютюнових виробів у закладах освіти”, - повідомила Левицька.

Зокрема, частка тих, хто отримав нову інформацію про ризики вживання та способи відмови від нікотинових та тютюнових виробів, зросла з 68% на першому етапі опитування до 81% на другому.

Окрім того, підтримка посилення контролю за дотриманням заборони курити в закладах освіти та на їх території зросла з 58% на першому етапі до 63% на другому етапі.

Водночас, за словами координатора проєкту, занепокоєння викликає той факт, що діти вважають електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання менш шкідливими для здоров’я, ніж звичайні сигарети.

“Кожен четвертий учасник опитування пробував нікотинові та тютюнові вироби, і найбільшу частку в цьому займають електронні сигарети. Навіть після того, як пройшла інформаційна кампанія, школярі схильні вважати електронні сигарети та тютюнові вироби для електричного нагрівання менш шкідливими”, - зауважила Левицька.

Досвід проєкту планується поширити в усіх школах України.

Як повідомляв Укрінформ, згідно з прогнозами ВООЗ, до 2025 року в Україні очікується зниження поширеності вживання тютюну на 25,9%.

Центр громадського здоров’я спільно з експертами до кінця року оновить протоколи з надання медичної допомоги людям з тютюновою залежністю.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк