Боротьба з колаборантами на звільнених територіях

16 серпня, 14:00 -  брифінг на тему: «Боротьба з колаборантами на звільнених територіях».

Організатор: Міністерство внутрішніх справ України.

Спікер: Альона Матвєєва — речниця МВС.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).

Акредитація представників ЗМІ: pressroomu@gmail.com

Акредитація триватиме до 13:30 16 серпня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Найбільше випадків колабораціонізму поліція зареєструвала на Луганщині – МВС

Найбільше випадків щодо колабораційної діяльності у ЄРДР слідчі поліції зареєстрували у Луганській області – 174.

Про це під час брифінгу в Укрінформі заявила речниця МВС Альона Матвєєва, передає Укрінформ.

«Трохи статистики по областях саме по колабораційній діяльності. Найбільше зареєстровано до ЄРДР за статтею 111-1 ККУ слідчими підрозділами у Луганській області – 174 випадки, Херсонській – 140, м. Києві – 118, Донецькій – 106, Київській – 84, Житомирській – 73, Сумській – 66, Запорізькій – 64», - поінформувала вона.

Зокрема, Матвєєва розповіла про декілька фактів колабораційної діяльності, які зафіксували правоохоронці.

Так, слідчі Головного слідчого управління Нацполіції України (НПУ) повідомили про підозру двом чоловікам, які під час захоплення території Київщини почали співпрацювати із росіянами.

За інформацією слідства, ці особи отримували гумдопомогу від рф і поширювали її серед місцевого населення.

Також ці чоловіки передали росіянам документи з сільради, повідомляли росіянам інформацію про військових, які брали участь у АТО і в ООС, інформацію про стратегічні об’єкти інфраструктури у Бучанському районі Київської області, уточнила речниця МВС.

В іншому випадку слідчі поліції заочно повідомили про підозру чоловіку, який, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, з метою сприяння діяльності влади рф, добровільно погодився зайняти посаду виконуючого обов’язки начальника так званої «народної поліції міста Бердянська» Запорізької області.

«Також слідчими було повідомлено про підозру двом керівникам приватних підприємств. Вони співпрацювали з організаціями, які або зареєстровані у рф, або знаходяться на території рф чи на території «днр» і, відповідно, отримували прибуток від цих організацій та сплачували податки до рф. Ця сума нараховувала більше 1 млн російських рублів», - заявила Матвєєва.

У свою чергу вона зазначила, що слідчий поліції також заочно повідомив про підозру українці, яка на території тимчасово захопленого міста Нова Каховка добровільно погодилася працювати у незаконно створеному відділку поліції.

«Ще один випадок був внесений у ЄРДР – щодо того, що на тимчасово окупованій території Херсонської області жінка почала співпрацювати з окупантами і погодилася стати адміністратором так званого ТРК «Таврія». До окупації це був телеканал «UA: Херсон», - зазначила вона.

Як повідомлялося, у ОГП поінформували, що правоохоронці відкрили кримінальну справу за фактом колабораціонізму відносно українців, які допомагають росіянам організовувати так званий «референдум» на території тимчасово захопленої частини Запорізької області.

Якщо на захоплених рф територіях людина працювала в магазині, то її неможливо притягнути за колабораціонізм – МВС

Якщо на тимчасово захоплених рф територіях людина працює, наприклад, у магазині чи перукарем, то її неможливо притягнути до відповідальності за колабораціонізм.

Про це на брифінгу в Укрінформі сказала речниця МВС Альона Матвєєва, передає Укрінформ.

«Під кожен випадок закон не застосуєш однаково. Наприклад, якщо людина працювала у магазині, то неможливо її притягнути за колабораційну діяльність. Кожен випадок розбирається окремо», - зазначила Матвєєва.

За її словами, якщо людина співпрацювала із загарбниками і надавала їм якусь інформацію, як раніше було у Київській області, коли росіянам передавали дані про українських військових, то тоді людина буде притягнута до відповідальності і їй буде вручена підозра.

«Якщо особа не співпрацювала (із загарбниками – ред.) у цьому ключі, а просто працювала перукарем, наприклад, на тимчасово захопленій території, то, відповідно, не буде претензій», - зазначила речниця МВС.

Вона додала, що причини співпраці людей із загарбниками треба визначати у кожному окремому випадку. «Треба визначати по конкретному випадку. Здебільшого важко встановити, бо люди, яким вручається підозра заочно, знаходяться на тимчасово захоплених територіях. Часто співпраця з окупантами обґрунтована тим, що людям обіцяють дати керівні посади, також це може бути фінансова винагорода», - сказала вона.

Також люди, за її даними, можуть співпрацювати із агресором задля отримання якоїсь користі для себе чи через помсту. «Були випадки, коли людина хотіли полегшити собі виїзд на територію іншої країни», - уточнила Матвєєва.

За її словами, покарання за колаборацію з рф також у кожному випадку визначається окремо. «Наприклад, якщо людина закликала підтримувати військових рф або надавала якісь відомості, брала гуманітарну допомогу (від росіян – ред.) і розповсюджувала її – це одне покарання, якщо йдеться про якісь більш серйозні дії особи, наприклад, коли колабораційна діяльність людини мала такий вплив, що хтось через неї загинув – то термін у цьому випадку може бути більш серйозний, навіть до довічного ув’язнення", - зазначила речниця .

Як повідомлялося, із початку повномасштабного вторгнення рф ДБР розслідує 815 кримінальних проваджень щодо злочинів проти нацбезпеки, зокрема державної зради та колабораціонізму.

Наразі не спостерігається зменшення виявлених поліцією фактів колаборації - МВС

В Україні наразі не спостерігається зменшення виявлених Нацполіцією України (НПУ) фактів колаборації.

Про це під час брифінгу в Укрінформі заявила речниця Міністерства внутрішніх справ Альона Матвєєва, передає Укрінформ.

«Зменшення виявлених Національною поліцією фактів колаборації на сьогодні не спостерігається. В середньому за місяць нараховується у ЄРДР близько 160 цих фактів», - поінформувала Матвєєва.

Говорячи про колабораціонізм, речниця МВС заявила, що відповідно до даних ЄРДР, у провадженні Нацполіції знаходилося з початку вторгнення рф на територію України і дотепер загалом 1200 кримінальних проваджень.

За її словами, з них 549 справ було розпочато за такими фактами, як публічне заперечення збройної агресії рф проти України, публічні заклики до підтримки рішень і дій рф, до співпраці з рф, до невизнання державного суверенітету України на тимчасово захоплених територіях України тощо.

«627 справ було розпочато за фактами добровільного зайняття громадянами України посад, які були незаконно створені на тимчасово окупованих територіях, а також у окупаційній адміністрації рф, або щодо добровільного обрання до таких органів, тощо», - зазначила вона.

У свою чергу Матвєєва уточнила, що з цих 1200 кримінальних проваджень у ході досудового розслідування 199 особам було повідомлено про підозру.

За інформацією МВС, ці люди переважно є: представниками держорганів і органів місцевого самоврядування – 6; експрацівниками правоохоронних органів – 4; представниками ТОВ або ФОП – 3; цивільними громадянами - 166.

«За результатами розслідування у 101 кримінальному провадженні матеріали щодо підозрюваних було направлено до суду. Найбільше у таких областях, як Житомирська – 33, Сумська – 15, Київська – 10», - сказала Матвєєва.

Як повідомлялося, у ОГП поінформували, що правоохоронці повідомили про підозру у колабораційній діяльності так званому «голові адміністрації» одного з населених пунктів Скадовського району Херсонської області та псевдоректорці вищого навчального закладу.

Відео: 

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк