Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України

1 грудня, 11:00 - онлайн-форум на тему: «Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України».

Організатори: Асоціація міст України; ГС "Міждержавна Гільдія Інженерів Консультантів".

Учасники: Олександр Слобожан - виконавчий директор Асоціації міст України; Ярослав Бєлов - віце-президент ГС "Міждержавна гільдія інженерів консультантів", модератор; Андрій Фролов - керівник Центру зелених фінансів МГІК; представники органів законодавчої та виконавчої влади, місцевого самоврядування, фінансових та банківських установ, міжнародних організацій.

Коротко.  Учасники заходу обговорять питання щодо світової практики та підходів до залучення «зеленого» фінансування у відбудову та розвиток міст, нормативно-правового регулювання, а також  специфіки реалізації місцевих проєктів шляхом емісії зелених облігацій.

Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ: pressroomu@gmail.com

Акредитація триватиме до 10:30 1 грудня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

"Зелені" облігації можуть допомогти у відновленні міст після війни - ОП

Випуск "зелених" облігацій може стати перспективним інструментом залучення коштів для повоєнного відновлення міст.

Про це заявив представник директорату з питань економічної політики Офісу Президента Юрій Шафаренко під час форуму "Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України" в Укрінформі.

"Випуск "зелених" облігацій відіграватиме значну роль (у відбудові міст - ред.), оскільки створює мультиплакійний ефект, покращує інвестиційну привабливість, діловий клімат, а також конкурентоспроможність наших міст", - сказав Шафаренко.

Він зазначив, що в Україні уже є успішні приклади випуску "зелених" облігацій, навівши приклад НЕК "Укренерго". Минулого року Укренерго випустило "зелених" облігацій на суму 825 млн доларів, а цьогоріч у листопаді, попри воєнний стан, здійснило першу виплату відсотків на 28,4 млн доларів за цими цінними паперами.

За словами Шафаренка, такий інструмент можна залучати для фінансування проєктів виробництва "зеленого" водню, "зеленого" аміаку, відновлюваної енергетики, які можутт сприяти повоєнному відновленню міст. Водночас, він наголосив на необхідності підвищити обізнаність та зацікавленість представників місцевого самоврядування щодо випуску "зелених" облігацій.

Як повідомлялося, 1 липня 2021 року в Україні набула чинності нова редакція закону "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", що запроваджує "зелені" облігації як окремий підвид цінних паперів.

Емісію "зелених" облігацій може здійснювати особа, що реалізує або фінансує проєкт екологічного спрямування. Кошти від розміщення таких паперів можуть спрямовуватися на фінансування та/або рефінансування витрат проєкту екологічного спрямування, таких, як проєкти у сфері альтернативної енергетики, енергоефективності, мінімізації утворення, утилізації та переробки відходів, впровадження екологічно чистого транспорту, органічного землеробства, збереження флори і фауни тощо.

До повномасштабного вторгнення очікувалося, що до 2030 року Україна зможе залучити через випуск "зелених" облігацій 36 млрд дол. За даними Міжнародної фінансової корпорації (IFC), потенціал українського ринку послуг з енергоефективності та "чистої" енергетики до 2030 року становив 73 млрд дол.

Міжнародних інвесторів цікавитимуть проєкти сталого розвитку міст - Укргазбанк

У межах відновлення України міжнародні інвестори цікавитимуться проєктами, які враховують принципи сталого розвитку та циркулярної економіки.

Таку думку висловив представник директор департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проєктів ресурсозбереження Укргазбанку Олексій Савін під час форуму "Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України" в Укрінформі.

"Які напрями для міжнародних інвесторів будуть цікавими? Все буде "крутитися" навколо циркулярної економіки, сталого розвитку та безпечності", - сказав Савін.

За його словами, залучення фінансування на такі проєкти дозволить збільшити вартість фінальної продукції промисловості та поліпшить екологічність і безпечність виробництв. Мова йде і про створення екологічного міського та міжміського транспорту, відновлення та будівництво нових виробництв за принципами сталості.

Крім того, Савін звернув увагу на перспективність проєктів у сфері енергетики, зокрема, у децентралізації джерел генерації. Він навів як приклад будівництво невеликого біогазового або біогазового заводу, який би забезпечував місто електрикою, теплом та робочими місцями. Такий завод зможе працювати на відходах сільськогосподарського виробництва, яке працює неподалік.

Окремо представник Укргазбанку звернув увагу на проєкти реновації медичних закладів, впровадженні проєктів енергоменеджменту

Як повідомлялося, Київ та одинадцять європейських міст уклали декларацію про підтримку відновлення та сталого розвитку української столиці та її прилеглих територій.

Для випуску "зелених" облігацій рекомендується створити робочу групу при місцевій раді - Міждержавна гільдія інженерів консультантів

Національна комісія із цінних паперів та фондового ринку рекомендує створити окрему робочу групу при місцевій раді, якщо орган самоврядування планує випуск "зелених" облігацій.

Про це розповів керівник Центру зелених фінансів громадської спілки "Міждержавна гільдія інженерів консультантів" Андрій Фролов під час форуму "Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України" в Укрінформі.

"Комісія (Нацкомісія із цінних паперів та фондового ринку - ред.) рекомендує зробити на рівні місцевої ради робочу групу, або координаційну групу, до складу якої, у тому числі, увійдуть експерти з довкілля, зміни клімату, енергозбереження, інфраструктури, планування", - сказав Фролов.

Крім того, у такій робочій групі має бути фінансист і юрист, а очолюватиме її голова органу місцевого самоврядування. Після створення групи потрібно обрати незалежного верифікатора "зелених" облігацій, який має підтвердити відповідність проєкту екологічним вимогам.

Фролов розповів, що після отримання висновку верифікатора місцева рада має погодити емісію "зелених" облігацій із Міністерством фінансів. Випуск готується після отримання погодження міністерства. Підготовані документи подаються у НКЦПФР, яка надає свідотство про реєстрацію випуску.

Після отримання коштів від розміщення облігацій місцева рада передає фінансування розпорядникам коштів для реалізації "зелених" проєктів. Фролов наголосив, що емітент облігацій має справно виплачувати відсотки, а також погасити всю суму запозичень після закінчення строку обігу цінних паперів. Крім того, місцеві ради мають звітувати про використання залучених коштів.

Фролов зазначив, що "зелені" облігації зазвичай використовуються для залучення коштів на дороговартісні проєкти.

Як повідомлялося, 1 липня 2021 року в Україні набула чинності нова редакція закону "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", що запроваджує "зелені" облігації як окремий підвид цінних паперів.

Емісію "зелених" облігацій може здійснювати особа, що реалізує або фінансує проєкт екологічного спрямування. Кошти від розміщення таких паперів можуть спрямовуватися на фінансування та/або рефінансування витрат проєкту екологічного спрямування, таких, як проєкти у сфері альтернативної енергетики, енергоефективності, мінімізації утворення, утилізації та переробки відходів, впровадження екологічно чистого транспорту, органічного землеробства, збереження флори і фауни тощо.

До повномасштабного вторгнення очікувалося, що до 2030 року Україна зможе залучити через випуск "зелених" облігацій 36 млрд дол. За даними Міжнародної фінансової корпорації (IFC), потенціал українського ринку послуг з енергоефективності та "чистої" енергетики до 2030 року становив 73 млрд дол.

Європейський інвестиційний банк розробляє концепцією ініціатив для відбудови України

Європейський інвестиційний банк працює над концепцією ініціатив, які повинні допомогти відновленню України в короткостроковій та довгостроковій перспективі.

Про це повідомила старший радний з інвестицій Європейського інвестиційного банку Оксана Ремига під час форуму "Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України" в Укрінформі.

«Необхідно думати вже зараз про відновлення України. Європейський ініціативний банк працює над новою концепцією ініціатив, які повинні підтримати відродження України в короткостроковій та довгостроковій перспективі. Це частина більш широкої архітектури, яка буде запропонована Європейським Союзом, щоб забезпечити довгострокове зростання України з огляду на майбутній вступ України до Євросоюзу», – зазначила Ремига.

Зокрема, зараз ЄІБ розвиває проєкти «зеленого» фінансування в Україні. Це проєкт з енергоефективності в лікарнях у Луцьку, проєкт з управління твердими побутовими відходами у Львові, робота з реабілітації водопостачання у Миколаєві, яка призупинена та переформатована через обстріли, але планується її відновлення.

Крім того, наразі існують дві кредитні лінії допомоги. Одна з них тільки починає роботу, а інше уже працює. Перша – проєкт «Енергоефективність громадських будівель в Україні», обсягом 300 млн євро. Це програма розвитку муніципальної інфраструктури.

«Зараз ми впроваджуємо довгоочікувані проєкт. Можливість подачі нових заявок досить обмежена, але ми сподіваємося, що ті проекти, які уже підтримуються, зможуть показати ефект, на який ми очікували. Саме такі проекти зроблять свій внесок у сталий розвиток України і її відновлення від шкоди, яку завдає війна», – резюмувала радниця.

Як повідомлялося, у липні Верховна Рада ратифікувала дві угоди між Україною і Європейським інвестиційним банком про надання 5 млн євро на реалізацію проєкту «Енергоефективність громадських будівель в Україні». Кошти будуть спрямовані на термомодернізацію близько 1000 громадських будівель в Україні, зокрема шкіл, культурних центрів, дитячих садків та лікарень.

Асоціація міст України залучатиме «зелене» фінансування для відбудови України

Асоціація міст України планує залучати «зелене» фінансування під час відбудови українських міст та просувати його серед муніципалітетів як один з елементів децентралізаційної реформи.

Про це заявив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан під час форуму "Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України", який пройшов в Укрінформі.

"Тема «зелених» фінансів входить у рамку децентралізаційної реформи, яка дуже успішно оцінється в Європі. Саме спроможність залучення громадами додаткових фінансів указує на успішність реформи, тому ця тема розглядається як додатковий інструмент розвитку", - зазначив Слобожан.

За його словами, опанування цього інструмента дасть змогу підвищити фінансову спроможність громад, поліпшити якість життя в громадах та забезпечити сталий їх розвиток. Саме це і стане показником KPI ценралізаційної реформи.

«Муніципальна влада й інженери-консультанти в процесі відбудови, яка буде тривати, відіграватимуть ключову роль», – додав Слобожан.

Як повідомлялося, у листопаді Асоціація міст України та Конфедерація будівельників України підписали Меморандум про партнерство для спільної роботи на відновлення економіки в громадах через розвиток будівельної галузі України, залучення прямих взаємних інвестиційних ресурсів та сприяння їх ефективного використання.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк