Геноцид у Маріуполі. Юридичне обґрунтування міжнародного злочину

28 серпня, 11:00  -  пресконференція на тему: "Геноцид у Маріуполі. Юридичне обґрунтування міжнародного злочину".

Організатори: Ukraine Media Center — Ukrinform.

Спікери: Михайло Романов - експерт Харківської правозахисної групи, один з авторів подання; Євген Захаров - директор Харківської правозахисної групи; Тетяна Самодерженкова - координаторка маріупольської приймальні УГСПЛ, співавторка подання; Микола Комаровський - юрист Харківської правозахисної групи, автор подання у частині депортації дітей; Катерина Буряковська - доцентка НЮУ ім. Ярослава Мудрого, співавторка подання; Саша Романцова - виконавча директорка Центру громадянських свобод.

Чому це цікаво?

Під час заходу буде презентовано перший документ із системним обґрунтуванням того, що Росія вчиняє в Україні геноцид. Велике подання українською та англійською мовами буде опубліковано та відправлено до Міжнародного кримінального суду. Учасники заходу розкажуть про різні аспекти геноциду — масові вбивства маріупольців, депортацію дітей, фільтраційні табори тощо — та про те, яке значення може мати визнання дії Росії геноцидом і що треба робити аби це сталося.

Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Акредитація для медіа: https://forms.gle/MKVJazQbw34wH3UG7

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/, українською та англійською мовами.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:     

Правозахисники ХПГ презентували подання до Міжнародного кримінального суду про геноцид у Маріуполі

Представники Харківської правозахисної групи презентували юридично обґрунтоване подання до Міжнародного кримінального суду про геноцид людей в Маріуполі російськими загарбниками.

Презентація відбулася у пресцентрі Укрінформу.

Директор Харківської правозахисної групи (ХПГ) Євген Захаров розповів, що організація, яку він очолює, ще в перших числах березня минулого року почала документувати злочини, в яких бачила ознаки міжнародних воєнних злочинів проти людяності – геноцид.

«Оскільки ми одразу побачили, як їх (злочинів – ред.) багато і що їх необхідно зафіксувати, зібрати відразу після їх вчинення, щоб не втратити, почали працювати. …Головна мета всієї цієї роботи – це притягнення до відповідальності злочинців і допомога постраждалим від цих злочинів та зокрема, відшкодування їм завданої шкоди», - сказав Захаров.

За його словами, вже 24 березня було оголошено про створення ініціативи «Трибунал для Путіна» (T4P), до якої приєдналися більш ніж 20 правозахисних організацій, територія України була поділена на регіони, в кожному з яких працювали правозахисники. Злочини вони вносили в базу даних, яка у ХПГ була готова ще з минулого періоду війни.

Захаров підкреслив, що треба було узагальнити найсерйозніші злочини, які бачили на підставі зібраної інформації, і представити ці узагальнення у вигляді подань до Міжнародного кримінального суду (МКС).

Тому організація «Трибунал для Путіна» (T4P) зробила два таких подання і ще працює над п’ятьма.

«Перше подання, про яке ми сьогодні говоримо – це про геноцид у Маріуполі. Чому саме у Маріуполі? Ми взяли документування саме в Маріуполі тому, що це найскладніше робити. Оскільки з 2 березня 2022 року в Маріуполі не було зв’язку, не було доступу до комунальних послуг, там була окрема важка, страшна ситуація. І дані про злочини можна було збирати тільки виключно через прямі комунікації з постраждалими, свідками злочинів», - пояснив Захаров.

Він зазначив, що була створена робоча група з працівників ХПГ і тих маріупольців, які виїхали, вони разом збирали цю інформацію. «Ми зібрали інформації дуже багато і написали це подання. Бо, на наші переконання, те, що робилося в Маріуполі, є справжнім геноцидом», - наголосив правозахисник.

Це велике подання українською та англійською мовами буде опубліковано та відправлено до Міжнародного кримінального суду.

Захаров заявив, що страшного у Маріуполі було дуже багато, накопичено дуже велику інформацію про це місто, про те, як гинули дорослі і діти.

«Це справді дуже страшно. Як росіяни методично обстрілювали, руйнували будинок за будинком, один за одним. Як снайпери стріляли по чергах, коли люди стояли за водою. Як снайпери стріляли по людях, які на багатті їжу готували. Були люди, які померли, бо залишилися на верхніх поверхах, і їх неможливо було дістатися, вони померли від голоду, спраги. Як люди, під час бомбардування, просто вискакували з верхніх поверхів домівок, не витримуючи цього жаху. Вони закінчували життя самогубством, бо не мали можливості це терпіти і якимось чином рятуватись. Є дуже багато конкретних історій», - підсумував Захаров.

Харківська правозахисна група (ХПГ) — одна з найстаріших українських правозахисних організацій, яка бере свої витоки з дисидентського руху 70-80-х років. ХПГ відома з 1988-го року як правозахисна група харківського “Меморіалу”.

Місія ХПГ — захищати права людини та основні свободи від посягань з боку держави, а також допомагати державі в утвердженні та захисті цих прав і свобод.

Незважаючи на прив’язку до Харкова у назві, робота Харківської правозахисної групи розповсюджується на всю Україну.

Геноцид людей у Маріуполі відбувався у трьох формах кримінальних діянь Росії - правозахисник

Геноцид людей у Маріуполі відбувався у трьох формах кримінальних діянь російських загарбників.

Про це у пресцентрі Укрінформу повідомив експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов під час презентації юридично обґрунтованого подання до Міжнародного кримінального суду про геноцид людей в Маріуполі російськими загарбниками.

«Злочин геноциду, його називають злочином злочинів - «король злочинів». Це з одного боку, а з іншого - він є одним із найважчих у доведенні, у документуванні, у обґрунтуванні і дослідженні. …Ми зосередились на трьох основних діяннях, формах, які виявили і які були нами обґрунтовані тією мірою, якою нам вдалося це зробити. Всі наші дослідження і докази ми ґрунтували на відкритих джерелах. Але, звісно, ми отримували інформацію і від людей, яким вдалося виїхати, які погодились дати інтервʼю», - заявив Романов.

Він назвав форми кримінальних діянь у Маріуполі - це вбивства, створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи, і третє — це депортація дітей.

«Злочин геноциду регулюється великою кількістю нормативно правових актів, переважно, звісно, міжнародних, але в Україні він так само криміналізований, і в Кримінальному кодексі в нас є відповідальність за злочин геноциду. Він визначений так само, як і в міжнародних правових актах, тобто окреслений пʼятьма основними видами кримінальних діянь», - зазначив правозахисник.

За його словами, до цих видів, форм кримінальних діянь належать, насамперед, убивства, і це найбільш поширено; другий вид - тяжкі тілесні ушкодження, а також доведення до психічного розладу представників захищеної групи, на яких спрямовані; третій вид – створення умов, повʼязаних із життєдіяльністю людини, що призводять до знищення представників захищених груп і, зокрема, це знищення можливості користуватись лікарською допомогою, комунальними послугами тощо. Четвертий вид діяння повʼязаний з унеможливленням дітонародження представниками захищеної групи. І п’яте діяння, що може мати ознаки геноциду - насильницьке вивезення дітей.

Правозахисники знайшли у Маріуполі підтвердження геноциду, який проявився у трьох формах кримінального злочину, і все це юридично обґрунтували для подання в Міжнародний кримінальний суд, ще раз повторив Романов.

«Сам контекст, який був створений політичним керівництвом Російської Федерації, і ті заклики, і ті орієнтири, які лунали від вищого керівництва Росії, беззаперечно вказували на те, що українська національна група повинна бути знищена. Цей контекст нам давав підґрунтя вести мову про те, що цей злочин є наявним, цей намір є наявним. І далі вже поставали технічні питання, доводити його наявність», - підсумував правозахисник.

Як повідомлялося, представники Харківської правозахисної групи (ХПГ) презентували юридично обґрунтоване подання до Міжнародного кримінального суду про геноцид людей в Маріуполі російськими загарбниками.

Робоча група складалася з працівників ХПГ і маріупольців, які виїхали, разом вони збирали інформацію про злочини росіян та написали відповідне подання. Це велике подання українською та англійською мовами, де накопичена дуже велика інформація про Маріуполь, про те, як гинули там дорослі і діти, буде опубліковано та відправлено до Міжнародного кримінального суду.

Харківська правозахисна група (ХПГ) — одна з найстаріших українських правозахисних організацій, яка бере свої витоки з дисидентського руху 70-80-х років. ХПГ відома з 1988-го року як правозахисна група харківського «Меморіалу».

Місія ХПГ — захищати права людини та основні свободи від посягань з боку держави, а також допомагати державі в утвердженні та захисті цих прав і свобод.

Незважаючи на прив’язку до Харкова у назві, робота Харківської правозахисної групи розповсюджується на всю Україну.

У Маріуполі загарбниками були вбиті приблизно 100 тис. людей, і тому є підтвердження – ХПГ

У Маріуполі російськими загарбниками були вбиті приблизно 100 тисяч цивільних людей, і тому є підтвердження.

Про це у пресцентрі Укрінформу повідомив експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов у ході презентації юридично обґрунтованого подання до Міжнародного кримінального суду про геноцид людей в Маріуполі російськими загарбниками.

«Кількість жертв у Маріуполі вимірюється тисячами, десятками тисяч. Ми не змогли на той час встановити точну цифру, але ми непрямими шляхами, виходячи з мінусування загальної кількості населення Маріуполя тих частин населення, щодо яких була інформація відносно їх евакуації або вивезення на територію Росії, або якихось ще даних, які дозволяли мінусувати цю групу населення. І в нас вийшла цифра приблизно 100 тисяч людей, тобто ці люди були вбиті», - сказав Романов.

Він зазначив, що люди у Маріуполі були вбиті різними шляхами, методами, із застосуванням різної зброї, але, в будь якому разі, це були вбивства.

«В тому числі частину цих епізодів ми брали з власної бази. Це те, що збирали ми особисто, в чому ми впевнені певною мірою, оскільки ми кожен факт, який знаходили, намагались верифікувати для того, щоб отримати додаткові докази для підтвердження існування цих фактів», - підкреслив правозахисник.

Як повідомлялося, представники Харківської правозахисної групи (ХПГ) презентували юридично обґрунтоване подання до Міжнародного кримінального суду про геноцид людей в Маріуполі російськими загарбниками.

Робоча група, яка складалася із працівників ХПГ і маріупольців, що виїхали, разом збирала інформацію про злочини росіян та написала відповідне подання. Це велике подання українською та англійською мовами, де накопичена дуже велика інформація про Маріуполь, про те, як гинули там дорослі і діти, буде опубліковано та відправлено до Міжнародного кримінального суду.

Харківська правозахисна група - одна з найстаріших українських правозахисних організацій, яка бере свої витоки з дисидентського руху 70-80-х років. ХПГ відома з 1988-го року як правозахисна група харківського «Меморіалу».

Місія ХПГ — захищати права людини та основні свободи від посягань з боку держави, а також допомагати державі в утвердженні та захисті цих прав і свобод.

Незважаючи на прив’язку до Харкова у назві, робота Харківської правозахисної групи розповсюджується на всю Україну.

У Маріуполі в рамках підготовки «до виборів» загарбники посилили примусову паспортизацію - міськрада

У тимчасово захопленому російською армією Маріуполі у рамках підготовки «до виборів у місцеві органи влади» загарбники посилили примусову паспортизацію серед населення. Як передає Укрінформ, про це у Телеграмі повідомила Маріупольська міська рада.

«Примусова паспортизація в Маріуполі - підготовка до виборів. Місцевих жителів змушують отримувати російські паспорти. Адже невдовзі російські окупанти планують провести псевдовибори», - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що місцеве населення змушують отримати паспорти РФ, ставлячи жорсткі умови, бо без нього тепер у місті неможливо отримати допомогу, лікування, працевлаштуватися, вільно пересуватися тощо.

За інформацією міськради, особливого тиску завдають працівникам «бюджетної» сфери. Так, вчителів лякають звільненням, а так звані «активісти» їздять до домів маломобільних маріупольців та видають їм документи.

За словами мера українського Маріуполя Вадима Бойченка, паспортизація – це загальна частина плану з русифікації окупованого міста.

«Маріупольців намагаються змусити стати громадянами держави, яка знищила їхнє місто та вбила знайомих й родичів. Це цинічне використання людей задля політичних цілей. Але жодні дії загарбників не змінять того факту, що Маріуполь – це Україна і його буде звільнено!» - наголосив Бойченко.

Як повідомлялося, агресія Росії спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто майже на 90% зруйноване внаслідок ворожих обстрілів.

Окрім того, загарбники зносять пошкоджені ними будинки, щоб приховати сліди своїх злочинів.

Ворог перетворює місто та навколишні селища на військово-логістичний хаб.

Центральна виборча комісія РФ проголосувала за проведення так званих "виборів" на окупованих українських територіях 10 вересня у "місцеві органи влади". Йдеться про окуповані РФ території України в Донецькій, Луганській, Херсонській та Запорізькій областях.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк