Протидія насильству щодо жінок, які живуть з наркозалежністю: тенденції, проблематика звернень, виклики, практики допомоги
25 листопада, 12:00 - круглий стіл на тему: “Протидія насильству щодо жінок, які живуть з наркозалежністю: тенденції, проблематика звернень, виклики, практики допомоги”.
Організатор: Всеукраїнське об`єднання наркозалежних жінок «ВОНА»; МБФ “Альянс громадського здоров'я".
Мета. Привернути увагу громадськості до ключових викликів та проблем насильства щодо жінок, які живуть з наркозалежністю. Всеукраїнське об`єднання «ВОНА» прагне поділитися практиками допомоги та поінформувати про доступні проєкти та сервіси громадських організацій.
Учасники: Тетяна Лебедь - директорка Всеукраїнського об'єднання наркозалежних жінок "ВОНА"; Наталія Подольчак - офіс CDC в Україні; Олександр Лебега - спеціаліст з питань охорони здоровʼя Підрозділу всесвітніх програм з ВІЛ/ТБ Центрів контролю та профілактики захворювань США в Україні; Ольга Кувшинчикова - фахівчиня з адвокації; Велта Пархоменко - представниця ГО «Клуб «Еней»; Галина Скіпальська - директорка МБФ “Українська фундація громадського здоров’я»; Ольга Лучинська - менеджерка програм МБФ “Українська фундація громадського здоров’я”; Олег Димарецький - директор Всеукраїнського об'єднання людей з наркозалежністю "ВОЛНа"; Ігор Козак - фахівець з адвокації Всеукраїнського об'єднання людей з наркозалежністю "ВОЛНа"; Наталія Ковнір - “Позитивні жінки”; Леонід Крисов - методист Київського міського центру соціальних служб; Ірина Пономарчук - методистка Київського міського центру соціальних служб, відповідальна за напрям протидії домашньому насильству; Євгенія Тимоніна - провідний фахівець із соціальної роботи Київського міського центру соціальних служб; Євгенія Закревська та Сергій Харитонов - представники МБФ “Альянс громадського здоров'я”.
Чому це цікаво?
Дата проведення заходу обрана не випадково. 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Його оголосила Генеральна Асамблея ООН ще 1999 року. Саме з 25 листопада у цілому світі починаються “16 днів проти насильства”.
Відтоді ситуація докорінно не змінилася. Мільйони жінок в усьому світі і досі потерпають від насильства та аб’юзу, і часто ми навіть не в змозі оцінити масштаби проблеми, адже насильство над жінками нерідко є прихованим, табуйованим. Самі жінки можуть замовчувати насильство, що є симптомом глибших проблем у нашому суспільстві.
Довідково. Захід проводиться в рамках проєкту CоMPSS, який реалізується Всеукраїнським об’єднанням наркозалежних жінок ВОНА у співпраці з МБФ "Альянс громадського здоров'я”за фінансування L'initiative та підтримки Expertise France.
Формат заходу – офлайн (Зала 2).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Кімнати комплексної допомоги створили для наркозалежних жінок, які потерпають від насильства
У п’яти містах України створили спеціальні кімнати комплексної допомоги наркозалежним жінкам, які потерпають від насильства.
Про це в Укрінформі розповіли учасники круглого столу, присвяченого Міжнародному дню боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
За даними організаторів заходу, в Україні налічується понад 300 тисяч споживачів наркотиків, і кожна п’ята з них – жінка. А кожна третя жінка з цієї групи потерпає від насильства і не може знайти допомоги, навіть якщо її потребує.
Як розповіла директорка Всеукраїнського об'єднання наркозалежних жінок "ВОНА” Тетяна Лебедь, ця група жінок є особливо вразливою через стигму й дискримінацію в суспільстві.
“Ми, жінки, які живуть з наркозалежністю, частіше за інших жінок стаємо жертвами гендерно зумовленого насильства. В ряді випадків ми не ризикуємо звертатися за допомогою до поліції, соціальних служб, навіть якщо її потребуємо, бо боїмося залишитися винними і погіршити власне і без того скрутне становище. Нам набагато складніше отримати кваліфіковану медичну допомогу через стигму щодо нашого діагнозу та відсутність коштів для лікування. Нам часто бракує досвіду, щоб ефективно захистити власні права”, - сказала Лебедь.
Тим часом, завдяки діяльності громадських організацій та міжнародній підтримці в Україні успішно втілюється низка важливих ініціатив щодо допомоги жінкам – жертвам насильства.
Одним із таких проєктів є створення у Львові, Києві, Одесі, Дніпрі й Кривому Розі так званих “червоних” кімнат матері й дитини з комплексної допомоги наркозалежним жінкам, а в Дніпрі - ще й “зелена” кімната, яка працює винятково з жертвами насильства.
“Метою цього проєкту є зменшення бар’єрів та доступу до профілактичних і медичних послуг для жінок з розладами, пов’язаними зі вживанням опіоїдів, пацієнток програми замісної підтримувальної терапії, а також комплексна підтримка жертв насильства усіх статей, які вживають наркотики. Проєкт розраховано на 36 місяців і вже триває 10 місяців”, - розповів представник МБФ “Альянс громадського здоров'я” Сергій Харитонов.
У спеціальних кімнатах для наркозалежних жінок можна отримати юридичну допомогу, наприклад, супровід клієнта до поліції у випадку насильства, у питаннях опіки над дітьми. Також тут консультують психологи, гінекологи, психіатри, дерматовенерологи, педіатри. Відповідні спеціалісти надають допомогу з початком і подальшим прийомом замісної підтримувальної терапії, роблять скринінг симптомів депресії, лабораторні обстеження стану репродуктивного здоров’я, вакцинують від вірусу папіломи людини та багато інших обстежень. У супроводі до всіх послуг допомагають соціальні працівниці.
На заході навели дані з відкритих джерел, що у січні 2024 року в Україні зафіксовано рекордну кількість - 435 нових справ про домашнє насильство. Це на 55% більше, ніж у січні 2023 року, коли було 280 таких справ.
225 кримінальних проваджень щодо домашнього насильства відкривали в середньому на місяць торік. Для порівняння — у 2020 році таких справ було 184, а в 2021 році — 202 провадження на місяць.
Загалом 10 351 справу щодо домашнього насильства було зафіксовано в Україні за останні 5 років.
80% від загальної кількості відкритих справ доходить до суду щорічно.
25 листопада відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Саме з цієї дати розпочинаються акції, присвячені глобальній кампанії "16 днів проти насильства".
Метою заходу було привернути увагу громадськості до проблем насильства щодо жінок, які живуть з наркозалежністю - в рамках проєкту CоMPSS, який реалізується Всеукраїнським об’єднанням наркозалежних жінок ВОНА у співпраці з МБФ "Альянс громадського здоров'я” за фінансування L'initiative та підтримки Expertise France.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк