П’ять років роботи Українського інституту національної пам’яті: публічний звіт

28 листопада, 14:00 - публічний звіт голови УІНП Антона Дробовича за п’ять років роботи Українського інституту національної пам’яті.

Організатор: Український інститут національної пам’яті.

Учасник: Антон Дробович - голова Українського інституту національної пам'яті.

Коротко. У грудні 2024 року завершується 5-річний термін роботи Антона Дробовича на посаді голови Українського інституту національної памʼяті. Під час пресконференції будуть представлені:

  • ключові показники роботи Інституту у сфері збереження національної пам’яті;

  • напрацювання за основними напрямками роботи (осмислення складного минулого; повернення історії, яку радянська влада намагалася піддати забуттю; вшанування борців за українську державу, що стали жертвами воєн, нацистського чи радянського режимів; реабілітація репресованих радянською владою; переосмислення радянської та російської імперської спадщини в публічному просторі; робота з місцями памʼяті; збір усних історичних свідчень; відзначення важливих дат і днів памʼяті; меморіалізація Революції гідності та сучасної російсько-української війни);

  • специфіка роботи Інституту в умовах повномасштабного вторгнення.

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа: +38 (096) 248 31 71; uinp.ua@gmail.com .

Акредитація триватиме до 27 листопада 2024 року.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Зруйновану меморіальну табличку на горі Монастир у Польщі можна відновити за тиждень – Дробович

Зруйновану меморіальну табличку на горі Монастир поблизу села Верхрата Підкарпатського воєводства Польщі, де поховані 62 воїни УПА, можна відновити за тиждень.

Про це заявив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович під час публічного звіту за п’ять років роботи УІНП, передає Укрінформ.

«Відновити зруйновану в Польщі табличку на горі Монастир можна взагалі за тиждень. Якщо у великій Польській Республіці знайдуться люди, які готові припинити цю ганьбу і наругу і відновити зганьблене українське місце пам’яті, яке в Польщі вже скоро десять років буде таким, то це можна буде зробити протягом декількох днів, тижня максимум», - сказав Дробович, відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу.

Очільник УІНП відзначив, що ситуація з українськими похованнями в Польщі свідчить про цілу низку актів вандалізму, значна частина з яких так і не була виправлена.

«Українська греко-католицька громада Перемишля десятиліття не може добитися, щоб огородили цвинтар, аби туди не заходили тварини. Ситуація складна, але я не хочу її драматизувати», - сказав Дробович.

Як повідомляв Укрінформ, на горі Монастир поблизу села Верхрата Підкарпатського воєводства Польщі, неподалік кордону з Україною, розташована могила 62 вояків УПА, два кам’яні хрести 1940-х років з вирізьбленими зображеннями тризуба, а також пам’ятник. Вандали розбили меморіальну плиту на могилі у 2015 році, а повністю знищили її в січні 2020 року.

Ексгумацію польських поховань можна провести за один сезон – Дробович

Ексгумацію поховань за новими заявками польської сторони у селі Угли Рівненської області й колишньому селі Пужники Тернопільської області можна провести протягом одного пошукового сезону.

Про це заявив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович під час публічного звіту за п’ять років роботи УІН, передає Укрінформ.

«По нових заявках польської сторони – це Угли Рівненської області і колишнє село Пужники Тернопільської області. В Углах треба спочатку провести пошукові роботи. Якщо там будуть знайдені людські останки, то ексгумація може бути зроблена у наступному, 2025-му, році», – розповів Дробович, відповідаючи на запитання Укрінформу.

У Пужниках, за його словами, за один пошуковий сезон можна провести додаткові дослідження, пошукові роботи і ексгумацію, якщо буде ухвалене рішення про її необхідність.

Голова Українського інституту національної пам'яті водночас зауважив, що по Пужниках немає висновків стосовно того, хто там похований.

«Той висновок, який є в Міністерстві культури за першими пошуковими роботами, не дав відповіді на це питання. Не ясно хто там: поляки, українці? Від чого померли, скільки їх є? Там є ознаки того, що це або місце санітарного поховання, або масового розстрілу, але немає конкретики. Відповідно, по Пужниках треба або провести додаткові пошукові роботи, або отримати дозвіл на ексгумацію, і тоді дослідити додатково і перепоховати. Це можливо зробити у 2025 році», – сказав Дробович.

Він нагадав, що є також більш давні запити на ексгумацію від польської сторони.

«У нас є лист від 2019 року, в якому є перелік з чотирьох чи п'ятьох місць. По них наступного року, гадаю, можна так само почати і за 2025-2026 рік можна завершити, якщо буде добра воля. Єдине, там є нюанс про запит на перепоховання, наприклад, у селі Мостиська Львівської області. Для того, щоб їх здійснити, треба розширити кладовище. Але якщо перепоховати їх на діючому кладовищі або у місцях виявлення останків, то це теж можна зробити протягом 2025-2026 років», – запевнив голова Українського інституту національної пам’яті.

Як повідомляв Укрінформ, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський вчора, 27 листопада, під час спільної пресконференції у Варшаві з главою МЗС України Андрієм Сибігою заявив, що українська сторона підтвердила, що немає жодних перешкод для здійснення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні.

У прийнятій міністрами декларації підкреслюється, що сторони рішуче налаштовані розв’язати спірні питання спільного минулого в ім’я загальнолюдських цінностей і в християнському дусі.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк